استفاده از پهپاد در سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان

استفاده از پهپاد در سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان

پرنده های بدون سرنشین آتش نشان (یا پهپاد آتش نشان)، به تجهیزات سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان افزوده شد. سرعت رسیدن به محل حادثه، فیلمبرداری از جزییات محل و امداد و نجات بدون حضور عوامل انسانی در شرایط خطرناک از ویژگی های این فناوری نوین است. این پرنده ها را می توان از ستاد آتش نشانی کنترل و هدایت کرد و برای بررسی ساختمان های حادثه دیده و راه های نجات حادثه دیدگان فرستاد.

فناوری نوین پرنده های بدون سرنشین عمود پرواز آتش نشان، به تجهیزات سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان افزوده شد. رییس مرکز فناوری های نوین شهری شهرداری اصفهان گفت: شرکتی دانش بنیان، مانور آتش نشانی کاربرد پرنده های عمود پرواز (به انگلیسی (Drone را با هدف پیدا کردن مکان آتش و فیلمبرداری از صحنه آتش سوزی و سنجش میزان سرعت رسیدن به محل حادثه در اصفهان برگزار کرد. امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا، بسیاری از وظایف مدیریت شهری با استفاده از این فناوری، انجام می گیرد که یکی از این کاربردها کمک در ماموریت های آتش نشانی و عملیات امداد و نجات است. سرعت رسیدن به محل حادثه، فیلمبرداری از جزییات محل حادثه و عملیات امداد و نجات، از مهمترین ویژگی های پهپادهای آتش نشان می باشند. یکی از ویژگی های کاربرد این فناوری، حذف حضور انسان در شرایط خطرناک می باشد. این پرنده های عمود پرواز بدون سرنشین، دارای حسگرهای ویژه می باشند که قادر به تشخیص آتش سوزی و همکاری در مهار حریق است. همچنین قابلیت پرواز در ارتفاع کم و در شرایط آب و هوایی مختلف، از دیگر مزیت های این فناوری می باشد. پرنده های عمود پرواز در عملیات آتش نشانی، نخستین واحدی می باشند که با حضور در محل حادثه قادرند موقعیت را ارزیابی و به سرعت، واحدهای اعزامی را از اطلاعات دقیق و ضروری حادثه آگاه کنند، تا با حداقل صرف وقت بتوان امداد رسانی را آغاز کرد.

پرنده های بدون سرنشین (Unmanned Aerial Vehicl یا به اختصار UAV) که در پارسی به آنها پرنده هدایت پذیر از دور (یا به اختصار پهپاد) گفته می شود، در مقایسه با هواپیما، به دلیل عدم نیاز به سکوی پرواز، سبک و کوچک بودن بسیار انعطاف پذیر هستند. این پرنده ها را معمولا می توان از هر مکانی پرواز داد و نیازی به باند پرواز ندارند. یکی دیگر از مزیت های آنها که بسیار نیز حائز اهمیت می باشد ارتفاع پرواز پایین آنها نسبت به انواع با سرنشین آن می باشد که آنها را در تراز پایین تر از ابرها قرار می دهد و در نتیجه در کلیه عملیات امداد و نجات و سایر زمینه ها که نیاز به پرواز در ارتفاع پایین می باشند، می توان از آنها بهره برد.  امروزه از پهپاد، در زمینه های مختلف نظیر نقشه برداری، امداد و نجات، تحویل سریع مرسولات و… استفاده می شود.

قصد داریم در مورد پهپادها، در سایت GISPlus، مطالب بیشتری را منتشر نماییم. برای دریافت اطلاعات بروز می توانید به کانال تلگرام GISPlus بپیوندید.

زهرا ابراهیمی کارشناس فناوری اطلاعات از دانشگاه اصفهان است. او در زمینه های طراحی و توسعه وب و برنامه نویسی اندروید فعالیت دارد.

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۱۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *