تغییرات جدید در نقشه گوگل

نقشه های گوگل زیباتر از قبل به نظر می رسند

کارتوگرافی یعنی ریزه کاری هایی که باعث تاثیرات بزرگ در نحوه نمایش نقشه ها می شوند. وقتی به طراحی نقشه شرکت های مختلفی همچون Google، HERE یا Tom Tom نگاه می کنیم تفاوت ها را به صورت واضح می بینیم اما اینکه چگونه می توانیم تغییرات را به صورت بهتر نشان دهیم امری دشوار است. امروزه کارتوگرافی نقشه های ناوبری تکامل یافته شامل جزیی ترین تغییرات از جمله اندازه نوشته، شکل و اندازه سایه ها، آیکون مناسب برای نمایش مکان ها و یا اضافه کردن یک پیکسل به عرض جاده می باشد. همچنین همه این موارد بایستی به گونه ای باشد که کلیت محتوا نشان داده شود و در عین حال بدون هیچ درز و نقصی باشد.

در چند روز گذشته گوگل اعلام کرده است که تغیرات کوچکی را در ظاهر نقشه هایش ایجاد کرده که باعث تجربه جدیدی در استفاده از نقشه می شود.

کارتوگرافی نقشه گوگل

کارتوگرافی نقشه گوگل

کارتوگرافی چیست؟

در سمت چپ تصویر، ظاهر قدیمی نقشه های گوگل را مشاهده می کنید و در سمت راست یک نمونه جدید از نقشه های گوگل را مشاهده می کنید. اولین تغییری که نظر شما را جلب می کند این است که رنگ پس زمینه نقشه روشن تر شده و باعث می شود که متن ها واضح تر خوانده شوند. در طراحی رنگ ها از اصولی بهره برده شده که ساخته های دست بشر با ساخته های طبیعی قابل شناسایی باشند و همچنین مکان هایی مثل بیمارستان ها، مدارس و بزرگراه ها به راحتی قابل جداسازی هستند. در طراحی جدید، تصاویر گویا تر شده و علائم غیر ضروری مثل خطوط جاده ها حذف شده اند.

مورد دیگری که شما در طراحی جدید متوجه آن می شوید، اندازه تایپوگرافی می باشد، که در آن نام خیابان ها، مناطق دیدنی و خطوط ترانزیتی به صورت متفاوتی طراحی شده که آن ها را از سایر اجزای نقشه قابل تشخیص می کند. در این طراحی نام مناطق و محله های مختلف، برخلاف طراحی قبلی از حالت فونت italic استفاده نشده است. فونت ها بزرگتر شده و در نتیجه قابل رویت تر می باشند.

پالت رنگ نقشه گوگل

پالت رنگ نقشه گوگل

تغییرات جدید اعمال شده بر روی کارتوگرافی نقشه های گوگل، بسیار جزیی هستند اما در نهایت به صورت قابل توجهی باعث بهبود ظاهر نقشه ها شده اند. سیما و کارتوگرافی جدید، بسیار واضح تر و کاربر پسندتر شده است.

چند نمونه نقشه شهرهای ایران

در کشور ما نیز، نمونه ای از نقشه های پویای شهری برای شهرهای مختلف راه اندازی شده اند. در زیر چند نمونه از این نقشه های شهری را آورده ایم. نقشه شهر تهران، نقشه شهر اصفهان، نقشه شهر شیراز و نقشه شهر کیش از جمله این موارد هستند. دیدگاه شما در مورد ظاهر و کارتوگرافی این نقشه ها چیست؟

نقشه شهر اصفهان

teh

kish

منبع: Geoawesomeness

زهرا ابراهیمی کارشناس فناوری اطلاعات از دانشگاه اصفهان است. او در زمینه های طراحی و توسعه وب و برنامه نویسی اندروید فعالیت دارد.

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۷۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *