معرفی نرم افزار QGIS

QGIS چیست ؟

نرم افزار QGIS شبیه نرم افزار ArcGIS است که قابلیت های GIS ای را برای ما فراهم می کند. این نرم افزار یک نرم افزار OpenSources است و به این علت اگر فردی بخواهد یک نرم افزار GIS ای داشته باشد به راحتی می تواند نرم افزار QGIS را تغییر دهد و مطابق نیاز هایش یک نرم افزار جدید را تولید کند و از ان بدون نیاز به مجوز استفاده کند. این نرم افزار دارای نسخه هایی برای Linux،android،mac،windows است.  ما در این نوشته قصد داریم شما را با ۷ قابلیت از این نرم افزار آشنا کنیم.

قابلیت ۱: نمایش داده ها

نرم افزار QGIS قابلیت نمایش داده ها را برای ما فراهم می کند. شما می توانید داده های خود را به صورت raster و vector با فرمت های مختلف (shapefile،kml،geojson،…)  و سیستم تصویر های مختلف به نمایش بگذارید. از این نرم افزار می توانید به عنوان یک نرم افزار تبدیل فرمت نیز استفاده کنید.

نرم افزار QGIS

قابلیت ۲ : ساخت، مدیریت و گرفتن خروجی از نقشه

در نرم افزار QGIS  قابلیت ایجاد shapefile وجود دارد و می توانید بر روی shapefile  تغییرات لازم را انجام دهید و فیلد های مختلفی را برای ان ایجاد کنید و از ان خروجی بگیرید.  و همین طور می توانید از نقشه osm در QGIS استفاده کنید و اطلاعات ان را ویرایش کنید و با فرمت مورد نظر خود ذخیره کنید.

جایگزین نقشه گوگل

قابلیت ۳ : کاوش روی داده ها

ابزار های مختلفی برای کاوش اطلاعات در این نرم افزار نظیر (identify ، search، selection…) وجود دارد. حتی می توانید به پایگاه داده های مختلف متصل بشوید و دستوراتی را تایپ کنید تا به وسیله این دستورات بتوانید اطلاعات را اضافه و کم کنید.

نرم افزار QGIS

قابلیت ۴ : ابزار های پردازشی روی انواع داده

ابزار های پردازشی زیادی در نرم افزار QGIS   نظیر (Georefrecing ،GDAL …)  وجود دارد که شما می توانید با استفاده از توابعی که این ابزار ها در اختیار شما قرار می دهند بر روی داده ها پردازش هایی به صورت گرافیکی انجام دهید.

نرم افزار QGIS

قابلیت ۵ : ساخت WebGIS

شما می توانید با استفاده از نرم افزار QGIS یک Web GIS  بسازید و حتی می توانید در آن از سرور های نقشه ای مختلف مانند نقشه OSM تحت استاندارد مکانی   OGC  استفاده کنید

ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت

قابلیت ۶ : افزونه ها

برای استفاده از قابلیت های GIS ای بیشتر در نرم افزار QGIS می توانید از افزونه هایی که دیگران پیاده سازی کردند استفاده کنید حتی می توانید خودتان اقدام به نوشتن افزونه هایی که نیاز دارید کنید تا بتوانید نرم افزار QGIS را مطابق میل خودتان تغییر دهید.

قابلیت ۷ : ماژول Arcpy

با استفاده از ماژول arcpy می توانید اقدام به نوشتن کد های پایتون در نرم افزار QGIS کنید و از توابعی که این نرم افزار در اختیار شما قرار داده است برای نوشتن دستورات پایتون و آنالیز داده ها استفاده کنید.

آموزش های بیشتر

ما در این آموزش که فیلم آن را نیز کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده ایم، شما را با ۷ قابلیت نرم افزار QGIS آشنا کردیم. از شما می خواهیم برای یاری ما جهت ساخت آموزش های دیگر که مناسب شما باشند، در زیر همین نوشته، نظرات خود را اعلام کنید و اگر این آموزش به شما کمک کرد، آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید تا به آنها هم کمک کند.

بخش دانلود این آموزش:

نرم افزار QGIS

مهدی نظری هستم دانشجوی مهندسی نقشه برداری و علاقه مند به برنامه نویسی WebGIS و نرم افزار های مکانی آزاد

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۷۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *