صفر تا صد برنامه نویسی GIS تحت وب

برای آموختن برنامه نویسی GIS تحت وب، چه مسیری را باید برویم؟

در این اینفوگرافیک می خواهیم از سیر تا پیاز برنامه نویسی Web GIS را به شما نشان دهیم. در نوشته قبلی با عنوان “آیا به مهارت برنامه نویسی GIS، نیاز داریم؟“، به شما گفتیم که آیا نیاز است برنامه نویسی وب جی آی اس را به عنوان یک مهارت فرا بگیرید یا خیر. اکنون در صفر تا صد برنامه نویسی GIS تحت وب، می خواهیم با استفاده از یک اینفوگرافیک GIS، به شما یک مسیر نمایش می دهیم تا بدانید برای آنکه مهارت برنامه نویسی جی آی اس را فرا بگیرید، چه گام هایی را باید بپیمایید و چه چیزهایی را باید فرا بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را در این زمینه، آگاه نماییم.

برنامه نویسی GIS تحت وب

در چند ماه اخیر، افرادی که علاقمند به یادگیری برنامه نویسی Web GIS بودند، پرسش های زیادی را از تیم GISPlus، پرسیدند. عمده این پرسش ها، مربوط به این موضوع بود که برای اینکه برنامه نویس GIS بشویم و بتوانیم اقدام به راه اندازی Web GIS کنیم، باید چکار کنیم؟ خیلی از این افراد، دانشجویانی بودند که برای ورود به بازار کار GIS، می خواستند مهارت برنامه نویسی را کسب کنند. برخی از این افراد، سردرگم شده بودند و برای مشاوره معمولا به آموزشگاه های کامپیوتر، مراجعه کرده بودند. متاسفانه مسیر آموزشی این آموزشگاه ها برای بازار کار GIS، چندان مناسب نیست. لذا دوره هایی را پیشنهاد داده بودند که اصلا لزومی ندارد یک علاقمند GIS، آنها را بگذراند. بر این اساس ما تصمیم گرفتیم که در سایت GISPlus با انتشار یک اینفوگرافیک، صفر تا صد برنامه نویسی GIS تحت وب را برای علاقمندان، توضیح دهیم.

گام یک: مبانی و مفاهیم GIS

آیا با مبانی و مفاهیم سامانه اطلاعات جغرافیایی آشنا هستید؟

اگر نمی دانید که GIS چیست؟ ابتدا بهتر است به فراگیری مفاهیم بنیادین سامانه اطلاعات جغرافیایی بپردازید. ما در سایت GISPlus، یک فایل PDF آموزش GIS آماده کرده ایم که در آن به توضیح مفاهیم سامانه اطلاعات جغرافیایی پرداخته ایم.

شما همچنین می توانید بسته آموزش مبانی و مفاهیم GIS و WebGIS را تهیه و در زمان یک ساعت کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید!

ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت

گام دو: مبانی و مفاهیم برنامه نویسی Web

آیا برنامه نویسی وب بلد هستید؟

شما می خواهید به یک برنامه نویس سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت وب، تبدیل بشوید. پس ابتدا باید با مفاهیم وب و برنامه نویسی وب، آشنا شوید. باید HTML را فرا بگیرید تا بتوانید چارچوب یا اسکلت یک صفحه وب را با آن بسازید. باید CSS را فرا بگیرید تا بتوانید، یک نما و ظاهر زیبا برای اسکلت صفحه وب خود، ایجاد کنید. باید JavaScript را بیاموزید تا بتوانید قابلیت های تعاملی و پیشرفته را به صفحه وب خود اضافه کنید و آن را کاربرپسند و حرفه ای کنید. باید کتابخانه ها و ابزارهای توسعه وب، نظیر jQuery را یاد بگیرید تا بتوانید مراحل توسعه وب سایت خود را ساده تر و سریع تر کنید.

ما در بسته برنامه نویسی Web در۷ ساعت برنامه نویسی وب را به شما آموزش می دهیم.

گام سه: انتخاب استراتژی تولید سامانه اطلاعات جغرافیایی

آیا می خواهید GIS متن باز تولید کنید یا از ابزارهای تجاری برای پیاده سازی Web GIS، استفاده می کنید؟

ما اینجا قصد نداریم بصورت تفصیلی وارد این بحث بشویم و در نوشته های بعدی سایت GISPlus، این موضوع را به تفصیل بررسی می کنیم. در اینجا مروری بر استراتژی پیاده سازی GIS خواهیم داشت. در حال حاضر، شما می توانید دو رویکرد برای پیاده سازی GIS داشته باشید. در اولین روش، شما می توانید از ابزارهای متن باز برای پیاده سازی Web GIS بهره ببرید. در این روش شما از ابزارهایی که به منظور دستیابی به یک Open Source GIS وجود دارند، استفاده می کنید و از آنجاییکه این ابزارها فاقد پروانه بهره برداری برای مقاصد تجاری هستند، لذا نیاز نیست برای بکارگیری و استفاده از آنها، هزینه ای پرداخت کنید. در روش دوم، شما می بایست برای پیاده سازی جی آی اس، از ابزارها و نرم افزارهای تجاری استفاده کنید. این ابزارها و نرم افزارها معمولا دارای پروانه بهره برداری تجاری (به انگلیسی License) هستند و برای استفاده تجاری از آنها می بایست هزینه آنرا پرداخت نمایید. البته متاسفانه امروز در کشور ما مشاهده می شود که این ابزارها بصورت Crack شده مورد استفاده قرار می گیرند که استفاده به این نحو، علاوه بر مشکلات قانونی و امنیتی که می تواند به دنبال داشته باشد، باعث بروز مشکلاتی در دستیابی به قابلیت های این ابزارها و نرم افزارها شده است.

ما در نوشته پیاده سازی Web GIS؛ برای پیاده سازی GIS تحت وب، چه روش هایی وجود دارد؟  ، به معرفی روش پیاده سازی Web GIS، با استفاده از ابزارهای متن باز و تجاری پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این نوشته را مطالعه کنید.

گام چهار: مبانی و مفاهیم پایگاه داده مکانی

آیا می دانید پایگاه داده مکانی (به انگلیسی Geodatabase) چیست؟

اساس کار هر سامانه اطلاعاتی، وجود یک پایگاه داده می باشد. سامانه اطلاعات مکانی هم نوعی از سامانه های اطلاعاتی است که در آن، اطلاعات دارای ماهیت مکانی (یا جغرافیایی) هم شده اند. لذا برای پیاده سازی سامانه اطلاعات جغرافیایی می بایست با مفاهیم پایگاه داده جغرافیایی (یا همان پایگاه داده مکانی) آشنا باشید.

ما در بسته راه اندازی پایگاه داده مکانی با PostgreSQL به شما آموزش می دهیم که چگونه یک پایگاه داده مکانی بر روی PostgreSQL با استفاده از افزونه مکانی PostGIS ایجاد کنید. شما می توانید در کمتر از ۳ ساعت این مهارت را کسب کنید.

گام پنچ: انتخاب سیستم مدیریت پایگاه داده مکانی

آیا می دانید بهتر است از کدام سیستم مدیریت پایگاه داده مکانی استفاده کنید؟

امروزه اکثر سیستم های مدیریت پایگاه داده (به انگلیسی DBMS) قابلیت های مکانی را پشتیبانی می نمایند. آنچه مهم است این است که شما می بایست، سیستم مدیریت پایگاه داده مناسب را انتخاب نمایید. در این خصوص با توجه به رویکرد متن باز یا تجاری، گزینه های مختلفی وجود دارند. در اینجا ما قصد نداریم به تفصیل وارد جزئیات نحوه گزینش پایگاه داده مکانی شویم و در نوشته های بعدی به تفصیل این موضوع را بررسی خواهیم کرد. اما در یک نگاه کلی، انتخاب سامانه مدیریت پایگاه داده که دارای بیشترین قابلیت های مکانی، بالاترین بهره وری و پایداری باشد، پیشنهاد می شود. درصورتیکه پیاده سازی GIS برای سازمان و یا کسب و کار باشد که در حال حاضر دارای تعدادی سیستم اطلاعاتی باشد، توجه به رویکردهای فعلی آنها در توسعه سامانه های اطلاعاتی نیز حائز اهمیت می باشند.

ما در بسته راه اندازی پایگاه داده مکانی با PostgreSQL به شما آموزش می دهیم که چگونه یک پایگاه داده مکانی بر روی PostgreSQL با استفاده از افزونه مکانی PostGIS ایجاد کنید. شما می توانید در کمتر از ۳ ساعت این مهارت را کسب کنید.

گام شش: مبانی و مفاهیم انتشار نقشه ها در وب

چگونه نقشه ها را در وب، استفاده کنیم؟

با توجه به رویکرد متن باز و یا تجاری برای توسعه سامانه اطلاعات جغرافیایی، گزینه های مختلفی برای انتخاب نرم افزار مناسب جهت نمایش و ارایه نقشه تحت وب وجود دارد. ما در نوشته های بعدی در سایت GISPlus، به شما می آموزیم که چه فاکتورهایی را برای گزینش Web Map Server مناسب باید در نظر بگیرید. اما بصورت کلی در انتخاب نرم افزار مناسب، می بایست پارامترهایی نظیر، نوع داده های مکانی شامل برداری (به انگلیسی Vector) یا تصویری (به انگلیسی Raster)، حجم داده ها، قابلیت های سامانه Web GIS، استانداردهای مورد نیاز در Web GIS و برخی پارامترهای دیگر، توجه داشت.

پیشنهاد ما برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از بسته آموزشی انتشار نقشه ها در Web با استفاده از MapServer است.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد دیگر برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از آموزش های بسته آموزش انتشار نقشه ها در Web با استفاده ازGeoServer است.

گام هفت: انتخاب نرم افزار انتشار نقشه ها در وب

آیا نرم افزار Web Map Server مناسب برای انتشار نقشه ها در وب، انتخاب کرده اید؟

اطلاعات جغرافیایی (یا همان اطلاعات مکانی) برای ارایه در وب، می بایست بصورت بصری درآیند و در قالب یک نقشه به نمایش گذاشته شوند. امروزه، استانداردهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. این استانداردها مشخص می کنند که نقشه ها و داده های مکانی به چه صورت در وب به نمایش گذاشته خواهند شد و یا مورد استفاده و ویرایش قرار خواهند گرفت. برخی از این استانداردها عبارتند از WMS، WFS، WMTS، TMS، WCS، WPS و… .

پیشنهاد ما برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از بسته آموزشی انتشار نقشه ها در Web با استفاده از MapServer است.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد دیگر برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از آموزش های بسته آموزش انتشار نقشه ها در Web با استفاده ازGeoServer است.

گام هشت: بارگذاری داده های مکانی و نقشه در پایگاه داده

پایگاه داده مکانی خود را ایجاد نمایید و داده های مکانی و اطلاعات جغرافیایی و نقشه ها را وارد آن نمایید.

ما در بسته راه اندازی پایگاه داده مکانی با PostgreSQL به شما آموزش می دهیم که چگونه یک پایگاه داده مکانی بر روی PostgreSQL با استفاده از افزونه مکانی PostGIS ایجاد کنید. شما می توانید در کمتر از ۳ ساعت این مهارت را کسب کنید.

گام نه: انتشار نقشه ها در وب

پس از ایجاد پایگاه داده مکانی و وارد کردن نقشه ها در آن، با توجه به ابزاری که برای انتشار نقشه ها در وب، انتخاب کرده اید، ارتباط این نرم افزار را با پایگاه داده مکانی ایجاد نمایید و لایه های نقشه را منتشر نمایید. در این بخش می تواننید برای هر لایه از نقشه، کارتوگرفی مد نظر خود را اعمال نمایید. منظور از کارتوگرافی، همان سیما و ظاهر لایه های نقشه و سمبل های مربوط به آن می باشد.

پیشنهاد ما برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از بسته آموزشی انتشار نقشه ها در Web با استفاده از MapServer است.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد دیگر برای آموزش انتشار نقشه ها در وب، استفاده از آموزش های بسته آموزش انتشار نقشه ها در Web با استفاده ازGeoServer است.

گام ده: تعیین قابلیت های سامانه Web GIS

سامانه Web GIS، چه قابلیت هایی باید داشته باشد؟

آیا مشخص کرده اید که سامانه GIS تحت وب که می خواهید آنرا پیاده سازی کنید، چه قابلیت هایی باید داشته باشد؟ اگر در این گام باید مشخص کنید که GIS تحت وب، نیازمند چه ابزارها و قابلیت هایی است. ما در نوشته های آتی، در مورد ابزارها و امکانات Web GIS، بیشتر توضیح خواهیم داد. معمولا مشتریان، یک شرح خدمات GIS، آماده کرده و در اختیار برنامه نویس GIS و یا شرکت GIS که می خواهد اقدام به راه اندازی GIS نماید، قرار می دهند. از روی این شرح خدمات، می توان قابلیت های مورد نیاز سامانه GIS را استخراج کرد. اما بصورت کلی شما می بایست یکسری قابلیت های عمومی GIS را مد نظر قرار دهید. ابزارهای نمایش لایه های نقشه، ابزارهای ترسیم، اندازه گیری و… از جمله قابلیت های عمومی سامانه Web GIS می باشند. وابسته به کسب و کار هدف، یکسری قابلیت های تخصصی نیز برای سامانه Web GIS می بایست در نظر بگیرید. این قابلیت ها بسته به نظر کارفرما و مشتری، متفاوت هستند. مثلا مشتری شما ممکن از شما درخواست قابلیتی نماید که با کلیک بر روی یک ساختمان، اطلاعات کاملی از آن شامل تعداد طبقات، نقشه های برق و… در پنجره ای برای وی نمایش داده شود.

با تهیه بسته آموزش سریع برنامه نویسی Web GIS، در کمتر از ۵ ساعت ، به صورت متمرکز و سریع، یک سامانه Web GIS پیاده سازی کنید.

گام یازده: انتخاب تکنولوژی تولید تحت وب

کدام تکنولوژی تولید تحت وب را برای تولید وب سایت انتخاب می نمایید؟

در برنامه نویسی تحت وب، نیازمند هستید تا قابلیت هایی را پیاده سازی کنید که حفظ امنیت در آنها بسیار حایز اهمیت می باشد. همچنین ممکن است قابلیت هایی را برنامه نویسی کنید که اجرای آنها و ارسال خروجی برای کاربر نهایی، نیازمند یک رایانه قدرتمند باشد تا توان پردازشی مناسب را ارایه نماید. در این مواقع شما می بایست از برنامه نویسی سمت سرویس دهنده، استفاده نمایید. برای برنامه نویسی در سمت سرویس دهنده، تکنولوژی های زیر موجود می باشند:

  • ASP
  • JSP
  • PHP

در هر کدام از این تکنولوژی ها، شما می توانید از زبان های برنامه نویسی مختلفی استفاده نمایید. مثلا در تکنولوژی ASP، شما می توانید از یکی از زبان های برنامه نویسی خانواده .NET، نظیر C#, VB و… استفاده نمایید. در تکنولوژی JSP می توانید از زبان برنامه نویسی Java بهرمند شوید و در تکنولوژی PHP می توانید از زبان برنامهنویسی PHP استفاده نمایید. اگر رویکر شما در پیاده سازی Web GIS، رویکر متن باز حتی در سطح سیستم عامل می باشد، در این بخش می بایست در انتخاب خود بسیار محتاط عمل کنید. تکنولوژی تولید ASP، بهترین سازگاری را با محصولات مایکروسافت و ویندوز سرور دارد. تکنولوژی PHP، بهترین سازگاری را بر روی لینوکس دارد.

با تهیه بسته آموزش برنامه نویسی Web ، در کمتر از یک روز ، برنامه نویسی وب را یاد بگیرید.

گام دوازده: ابزار برنامه نویسی قابلیت های GIS

اکنون می بایست یک کتابخانه و ابزار برای پیاده سازی قابلیت های GISی انتخاب نمایید. اینجا نیز با توجه به رویکرد متن باز یا تجاری، می بایست گزینه خود را انتخاب نمایید. کتابخانه ها و ابزارهای برنامه نویسی قابلیت های GIS به شما این امکان را می دهند که به سادگی از قابلیت های مکانمند استفاده نمایید و نیاز به کدنویسی پیچیده نداشته باشید. مثلا تصور کنید می خواهید نقشه را بر روی یک مختصات خاص قرار دهید. عمل پیمایش و قرار گرفتن آن مختصات در مرکز صفحه را نیاز نیست خودتان برنامه نویسی نمایید، بلکه کافی است از متد یا تابعی که آن کتابخانه در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید. امروزه کتابخانه های متعددی در این زمینه توسعه داده شده اند که ما در نوشته های بعدی به تفصیل، برخی از آن ها را مرور خواهیم کرد.

با تهیه بسته آموزش سریع برنامه نویسی Web GIS، در کمتر از ۵ ساعت ، به صورت متمرکز و سریع، یک سامانه Web GIS پیاده سازی کنید.

گام سیزده: برنامه نویسی قابلیت های سامانه Web GIS

اکنون نوبت به آن رسیده که با توجه به قابلیت هایی که برای سامانه Web GIS، شناسایی نموده ا ید، برنامه نویسی سامانه را انجام دهید و یک وب سایت مناسب ایجاد نمایید.

در صورتیکه در طراحی وب مهارت دارید پیشنهاد ما به شما تهیه بسته آموزش سریع برنامه نویسی Web GIS است. شما با این آموزش ها می توانید در کمتر از ۵ ساعت ، به صورت متمرکز و سریع، یک سامانه Web GIS پیاده سازی کنید.

اگر مهارتی در برنامه نویسی وب ندارید پیشنهاد ما به شما تهیه بسته آموزش  برنامه نویسی Web GIS است.  با تهیه این بسته و مشاهده ۲۰ ساعت ویدیو آموزشی بطور کامل برنامه نویسی یک سامانه Web GIS را خواهید آموخت.

گام چهارده: انتشار بر روی وب

کدام تکنولوژی تولید تحت وب را برای تولید وب سایت انتخاب می نمایید؟

پس از آنکه برنامه نویسی Web GIS را به پایان رساندید، می بایست، وب سایت تهیه شده را بر روی سرویس دهنده وب، بارگذاری نمایید تا از طریق وب، قابل دسترسی باشد. با توجه به تکنولوژی تولید وب که انتخاب نموده اید، سرویس دهنده وب شما می تواند سیستم عامل و نرم افزار Web Server متفاوتی داشته باشد. مثلا اگر از ASP استفاده نموده اید، می بایست از سیستم عامل ویندوز نسخه Server و همچنین IIS به عنوان Web Server استفاده نمایید و یا اگر از PHP استفاده کرده باشید می توانید از Apache Web Server بر روی سیستم عامل ویندوز و یا لینوکس استفاده نمایید.

در این اینفوگرافیک، تلاش کردیم شما را با مسیری آشنا کنیم که باید طی کنید تا بتوانید به یک برنامه نویس وب جی آی اس تبدیل شوید. در نوشته های بعدی سایت GISPlus قصد داریم در مورد هر یک از این ۱۴ گام، بیشتر برای علاقمندان به برنامه نویسی Web GIS، توضیح بدهیم. اگر علاقمند به دریافت نوشته های مرتبط به ادامه این مسیر هستید، می توانید در کلاس رایگان Web GIS، ثبت نام کنید تا مطالب آموزشی رایگان ما در مورد برنامه نویسی Web GIS را دریافت کنید.

در صورتیکه در طراحی وب مهارت دارید پیشنهاد ما به شما تهیه بسته آموزش سریع برنامه نویسی Web GIS است. شما با این آموزش ها می توانید در کمتر از ۵ ساعت ، به صورت متمرکز و سریع، یک سامانه Web GIS پیاده سازی کنید.

اگر مهارتی در برنامه نویسی وب ندارید پیشنهاد ما به شما تهیه بسته آموزش  برنامه نویسی Web GIS است.  با تهیه این بسته و مشاهده ۲۰ ساعت ویدیو آموزشی بطور کامل برنامه نویسی یک سامانه Web GIS را خواهید آموخت.

منصور ادیبی نزدیک به یک دهه است که در زمینه WebGIS و MobileGIS فعالیت می‌نماید. از جمله فعالیت‌های وی، مشاوره و آموزش در زمینه پیاده‌سازی GIS با تمرکز بر استفاده از ابزارهای متن-باز می‌باشد. او فعالیت در پیاده‌سازی پروژه‌های بزرگ کشور را در پیشنه خود دارد. برای آشنایی بیشتر با منصور ادیبی، به وبگاه شخصی او به نشانی http://mansour.adibi.info مراجعه نمایید.

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۷۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *