شرکت گوگل درحال پرده برداری از نسخه ی به روزرسانی شده ای از Google Maps برای سیستم‌عامل اندروید است که ویژگی جدیدی به نام حالت رانندگی (به انگلیسی: Driving Mode) را در خود دارد.
گوگل با استفاده از اطلاعات قبلی درباره ی مکان شما و جستجوهای اینترنتی اخیر شما، سعی خواهد کرد که مقصد بعدی شما را پیش بینی کند و اطلاعاتی درباره ی وضعیت ترافیکی، مسدود بودن جاده ها و اطلاعات مرتبط دیگر را در اختیارتان قرار دهد. با داشتن حالت رانندگی، وقتی که این برنامه را راه‌اندازی کردید، نشانی خانه، محل کار یا مکان‌هایی را که اخیرا جستجو کرده‌اید در اختیار شما قرار خواهند گرفت.
شرکت گوگل قبلا ویژگی مشابهی را برای Google Now – دستیار مجازی‌ سیستم‌عامل اندروید – عرضه کرده بود. این برنامه برخی موارد مشخص مثل مقصدها را هم پیش‌بینی می‌کند ولی نخستین بار است که این نوع از قابلیت، این امکان را در برنامه‌ی Google Maps قرار داده است.
این ویژگی در نسخه‌ی ۹٫۱۹٫۰ Google Maps برای سیستم‌عامل اندروید ظاهر می‌شود و اکنون فعال کردن آن کمی دشوار است. LifeHacker، اعلام می‌کند که اگر بخواهید آن را فعال‌سازی کنید باید از برنامه Google Maps خارج شوید و دوباره آن را باز کنید. اکنون باید دکمه‌ای به نام “راه اندازی حالت رانندگی” (به انگلیسی: Start driving) را ببینید که درون فهرست گزینه‌هایی هست که در زیر منوی سمت چپ قرار دارد و پس از اینکه دوباره وارد Google Maps شدید، حالت رانندگی باید آغاز به کار کند.
ممکن است که برخی از کاربران نگران حریم خصوصی خود باشند ولی شرکت گوگل این امر را کاملا شفاف‌سازی می‌کند که این برنامه مکان شما را دنبال می‌کند. یکی از ویژگی‌های مخفی به نام پیشینه‌ی مکانی گوگل، این امکان را در سال گذشته در منوی برنامه‌ی Google Maps قرار داده است. این امکان به شما نشان می‌دهد که کجا بوده‌اید و چه مقدار زمانی را صرف فعالیت‌های مختلف کرده‌اید.
حالت رانندگی، این واقعیت را اثبات می‌کند که خدماتی شبیه Google Now که امری را پیشبینی می‌کند، همان جهت‌گیری‌ای است که در محصولات و خدمات گوگل بیشتر و بیشتر شاهد خواهیم بود.
منبع:

زهرا ابراهیمی
زهرا ابراهیمی کارشناس فناوری اطلاعات از دانشگاه اصفهان است. او در زمینه های طراحی و توسعه وب و برنامه نویسی اندروید فعالیت دارد.
پیشنهاد می کنیم  همکاری مشترک GISPlus و APSIS