آموزش GeoServer برای انتشار Shapefile در وب

آموزش GeoServer برای انتشار Shapefile در وب

چگونه یک Shapefile را در GeoServer نمایش دهیم؟

در آموزش های پیشین به شما گفتیم که دومین پیش نیاز برای راه اندازی Web GIS، انتشار نقشه ها در وب می باشد. نقشه ها و داده های مکانی شما می توانند به دو صورت در دسترس باشند:

 • فایل برداری یا تصویری
 • پایگاه داده مکانی

برای راه اندازی Web GIS، نقشه های شما می بایست از طریق وب به اشتراک گذاشته شوند تا بتوانید آن ها را در سامانه وب GIS مورد استفاده قرار دهید که به این مفهوم، انتشار نقشه در وب یا Web Mapping گفته می شود.

برای انتشار نقشه در وب، نیازمند نرم افزارهایی موسوم به Web Map Server می باشید. این نرم افزارها، به فایل های نقشه و یا پایگاه داده مکانی متصل می شوند و پس از رنگ آمیزی و اعمال کارتوگرافی مد نظر شما، آن­ها را با فرمت های مختلف در محیط وب، قابل دسترسی می سازند تا بتوانید وارد گام بعدی شوید و یک وب سایت ایجاد کرده و برنامه نویسی Web GIS را شروع کنید و از نقشه ها در سامانه Web GIS، استفاده نمایید.

یکی از نرم افزارهای Web Map Server که برای اشتراک گذاری نقشه در وب مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار GeoServer می باشد. در سلسله نوشته هایآموزش GeoServer که تاکنون منتشر کرده ایم شما را با نرم افزار GeoServer آشنا کردیم و نصب GeoServer را نیز به شما آموزش دادیم.  اینک در  این نوشته قصد داریم شما را با انتشار لایه نقشه از Shapefile آشنا سازیم و به شما یاد دهیم چگونه یک Shapefile را در وب به اشتراک بگذارید. با ما همراه باشید…

این نوشته از مجموعه آموزش های آکادمی WEB GIS است. برای مشاهده آموزش های پیشین و دانلود فیلم و PDF آن ها، می توانید به صفحه   آکادمی WEB GIS مراجعه نمایید.

پیش نیاز

اگر می خواهید مراحل این آموزش را با موفقیت به اتمام برسانید می بایست آموزش های زیر را مشاهده کرده باشید:

آموزش GeoServer: انتشار لایه های نقشه

در نرم افزار GeoServer، به روش های مختلف و از طریق منابع مختلف، می توان، لایه نقشه اضافه نمود. در این نوشته آموزشی، به ایجاد Store یا اتصال به منابع داده ای به روش استفاده از Shapefile، خواهیم پرداخت.

ایجاد لایه نقشه از Shapefile

ساده ترین نقشه می تواند یک Shapefile باشد. Shapefile یک فرمت برداری نقشه می باشد که توسط شرکت esri معرفی شد. اگر می خواهید انتشار نقشه با GeoServer را از روی یک Shapefile انجام دهید، می بایست، مراحل زیر را به ترتیب انجام داد:

 آموزش GeoServer

ایجاد Workspace

ابتدا وارد GeoServer شوید. برای این منظور، آدرس دسترسی به آن را در مرورگر خود وارد نمایید. ما آن را بر روی رایانه محلی خود نصب کرده ایم. لذا برای دسترسی به آن نشانی زیر را مورد استفاده قرار می دهیم.

http://localhost:8080/geoserver/web

پس از آن با نام کاربری و کلمه عبوری که هنگام نصب GeoServer مشخص کرده اید می بایست وارد نرم واسط کاربری GeoServer شوید. اگر با مراحل نصب و راه اندازی GeoServer آشنا نیستید می توانید به نوشته آموزش نصب GeoServer مراجعه نمایید.

برای ایجاد یک Workspace جدید، گزینه Workspaces را انتخاب نمایید تا وارد صفحه مدیریت Workspaceها شوید.

 آموزش GeoServer

 

گزینه Add new workspace را از صفحه مدیریت Workspace ها انتخاب نمایید.

 

 آموزش GeoServer

 

حال نام و مسیر مربوط به Workspace جاری را وارد کرده و آن را به عنوان Workspace پیش­فرض انتخاب نمایید. در اینجا ما نام webgis را انتخاب می­ کنیم.

نکته۱:برای نام گذاری، بهتر است از حروف کوچک استفاده نمایید تا از اشتباهات برنامه نویسی و پیاده سازی جلوگیری گردد.
نکته۲:در صورتی که Workspaceی را به عنوان Workspace پیش فرض انتخاب می کنیم، در زمان آدرس دهی برای استفاده از لایه های موجود در آن، نیاز به استفاده از نام Workspace نیست. به طور مثال، اگر لایه ‏ای در Workspace پیش فرض نبود، برای نمایش آن باید از ترکیب نام Workspace و نام لایه به شکل زیر استفاده نمود : نام لایه+”:”+ نام Workspace مثال : webgis:city
 آموزش GeoServer

ایجاد Store

برای ایجاد Store از روی Shapefile، گزینه Stores را انتخاب می کنیم و وارد صفحه مدیریت Storeها می ‏شویم.
در این صفحه، لیست همه Storeهای موجود در GeoServer نمایش داده می شود و می توانید آن‏ها را ویرایش یا حذف نمایید. برای ایجاد یه Store جدید، از صفحه باز شده، گزینه Add new Store را انتخاب نمایید تا وارد صفحه اضافه کردن Store شوید.

 آموزش GeoServer

 

در صفحه Stores برروی گزینه Shapefile کلیک کرده و وارد صفحه اضافه کردن Shapefile می‏ شویم.

 

 آموزش GeoServer
 آموزش GeoServer

 

در صفحه باز شده، موارد زیر باید مشخص گردند:

 • Workspace: نام فضای­ نام مورد نظر را از لیست انتخاب نمایید. در اینجا نام webgis را انتخاب می ­کنیم.
 • Data Source Name: نام منبع که یک نام دلخواه می ­باشد.
 • Ebabled: که باید انتخاب شده باشد و برای فعال یا غیر فعال کردن اتصال، مورد استفاده قرار می­ گیرد.
 • DBF charset: که به دلیل استفاده از کاراکترهای فارسی، برابر با UTF-8 قرار می­ دهیم.
 • Shapefile location: مسیر shapefile مورد نظر می ­باشد. باید shapefile مورد نظر را در پوشه data_dir قرار دهید و سپس با انتخاب گزینه Browse… اقدام به انتخاب فایل نمایید.
 آموزش GeoServer

 

سایر تنظیمات را در حالت پیش فرض، رها کرده و بر روی دکمه save کلیک نمایید. با این کار، یک Store جدید از روی Shapefile ایجاد می گردد. پس از ایجاد Store، به صورت خودکار به صفحه اضافه کردن لایه ها برای Store ایجاد شده، هدایت می شوید. در صفحه بازشده، در قسمت بالا، Store ایجاد شده به صورت پیش‏ فرض انتخاب می شود و لایه های موجود در آن در قسمت پایین، لیست می گردند.

 آموزش GeoServer

انتشار لایه

پس از ایجاد Store، نوبت انتشار لایه های نقشه موجود در آن می باشد. برای این کار می توان به دو روش عمل نمود:
۱- بلافاصله پس از ایجاد Store، زمانی که لیست لایه های موجود در Store نمایش داده می شوند، گزینه Publish از لایه مورد نظر را انتخاب نمود.

 آموزش GeoServer

۲- از طریق گزینه Layers وارد صفحه مدیریت لایه ها شده و با انتخاب گزینه Add a new layer و انتخاب Store مورد نظر، وارد صفحه مدیریت لایه های Store مورد نظر شده و اقدام به انتشار لایه مورد نظر نمود.

 آموزش GeoServer

 

 آموزش GeoServer

 

با انتخاب گزینه Publish در لیست لایه ها، برای لایه مورد نظر، وارد صفحه Edit Layer، به منظور انتشار لایه جدید می شویم.

 آموزش GeoServer

 

در صفحه باز شده، پارامترهایی برای تنظیمات لایه وجود دارند که در برگه های مختلف، قرار داده شده اند. مهم ترین آن ها برگه Data و Publishing می باشند.

برگه Data

در این برگه، تنظیمات مربوط به داده های موجود در لایه، سیستم مختصات و… وجود دارند که برخی از مهم ترین آن‏ها عبارتند از:

 • Name: نام لایه
 • Enabled: فعال یا غیرفعال بودن لایه
 • Native SRS: سیستم مختصات اصلی لایه. مانند EPSG:4326
 • Declared SRS: سیستم مختصاتی که لایه با آن نمایش داده می­ شود. با انتخاب دکمه Find می­ توان، سیستم مختصات دل­خواه را انتخاب نمود. در­صورتی­که سیستم مختصاتی غیر از سیستم مختصات اصلی انتخاب شد، باید از لیست SRS handling گزینه Reproject native to declared را انتخاب نمایید تا تبدیل سیستم مختصات، انجام پذیرد.

 

 آموزش GeoServer
 • Native Bounding Box: محدوده جغرافیایی لایه که با انتخاب گزینه Compute from data محدوده یا Bounding Box از طریق محاسبه برروی داده ­های موجود در لایه، واکشی و در بخش ­های مربوطه قرار می­ گیرد.
 • Lat/Lon Bounding Box: که با استفاده از محدوده موجود در Native Bounding Box بدست می‏ آید و با تبدیل سیستم مختصات به سیستم مختصات جغرافیایی و در بخش­ های مربوطه، قرار می­ گیرد.
 آموزش GeoServer

 

 • Feature Type Details: که خصوصیات موجود در لایه را نمایش می­ دهد. درصورتی­که تغییری در ساختار لایه، از جمله تغییر نام خصوصیت، اضافه یا حذف کردن خصوصیت جدید، اعمال گردید، بایستی با ورود به بخش لایه­ ها و انتخاب لایه مورد نظر، بر روی گزینه Reload feature type کلیک نمایید تا مجدد اقدام به واکشی ساختار لایه نماید.

 

 آموزش GeoServer

 

برگه Publishing:

که به منظور تنظیم نحوه انتشار و نمایش لایه، مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مهمترین پارامترهای آن‏ها عبارتند از:

 • Queryable: به منظور فعال­سازی امکان گرفتن گزارش از لایه، می ­باشد. در جلسات برنامه نویسی Web GIS از آن استفاده خواهیم کرد.
 • Default Style: برای انتخاب نحوه نمایش لایه، مورد استفاده قرار می­ گیرد. به­ صورت پیش­ فرض، با توجه به نوع داده ­های موجود در لایه، یکی از گزینه ­های point, line و یا polygon انتخاب می ­شود و شما می­ توانید درصورتی­که Style جدیدی را طراحی نموده ­اید، آن را از لیست انتخاب نمایید. با انتخاب هر Style نحوه نمایش آن زیر لیست نمایش داده می ­شود.

 

 آموزش GeoServer

 

پیش نمایش لایه

در پایان، پس از تغییر و تنظیم پارامترها، برروی دکمه save، کلیک نمایید تا لایه مورد نظر، به لیست لایه های GeoServer اضافه گردد. اکنون با استفاده از بخش Layer Preview و انتخاب لایه مورد نظر از لیست لایه ها و سپس انتخاب گزینه Openlayers، لایه مورد نظر را نمایش دهید و خروجی نقشه ای یا تصویری لایه را مشاهده نمایید.

 آموزش GeoServer

 

 آموزش GeoServer

 

فیلم آموزش انتشار Shapefile در GeoServer

به شما پیشنهاد می کنیم فیلم آموزش انتشار Shapefile در GeoServer را تهیه نمایید. ما در این فیلم به مدت ۲۳ دقیقه تمامی مراحل این آموزش را با جزئیات بیشتر و به صورت کاملا عملی به شما نشان می دهیم و شما را با ایجاد لایه نقشه از Shapefile، ایجاد Workspace، ایجاد Store و انتشار لایه ها آشنا می کنیم.

 آموزش GeoServer

 

سخن پایانی

تا این جای سلسله نوشته های آموزش GeoServer، چگونگی انتشار لایه های نقشه از Shapefile با استفاده از GeoServer را آموزش دادیم. شما یک گام دیگر به سمت راه اندازی Web GIS برداشتید. در حقیقت در این آموزش، شما با استانداردهای OGC به صورت عملی آشنا شدید و انتشار نقشه با استاندارد WMS را انجام دادید.

در آموزش آتی می خواهیم به شما بگوییم چگونه با استفاده از Geoserver، لایه های نقشه از PostGIS را در وب منتشر کنیم. اگر نحوه ورود نقشه به PostgreSQL را نمی دانید، پیشنهاد می کنیم به بخش آموزش PostgreSQL بروید و آموزش ورود نقشه به PostgreSQL با استفاده از PostGIS را بخوانید تا برای آموزش آتی آماده باشید.

برای مطالعه آموزش های بیشتر، آکادمی WebGIS را دنبال کنید.

دانلود مخصوص کاربران ویژه است. برای مشاهده لینک دانلود ، شما باید کاربر ویژه سایت باشید. و وارد حساب کاربری خود شوید !

دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به توسعه وب و برنامه نویسی و همچنین مطالعه ویادگیری

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۱۴

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *