آموزش PostgreSQL: ورود نقشه ها به پایگاه داده مکانی

آموزش PostgreSQL برای کار با داده های مکانی

نقشه های خود را وارد پایگاه داده مکانی PostgreSQL کنید

هدف ما در آموزش کار با PostgreSQL، ایجاد پایگاه داده مکانی و ورود نقشه ها به پایگاه داده مکانی با استفاده از PostgreSQL و در نهایت کار با داده های مکانی در PostgreSQL وانتشار نقشه ها برای استفاده در سامانه Web GIS می باشد.

اینک در این بخش از آموزش PostgreSQL قصد داریم شما را با مراحل ورود نقشه ها به پایگاه داده مکانی PostgreSQL آشنا سازیم، با ما همراه باشید…

در انتهای این آموزش می توانید فیلم ۳۰ دقیقه ای آموزش ورود نقشه به PostgreSQL را به همراه فایل نقشه شهرهای ایران، برای اجرای عملی آموزش، دریافت نمایید.

پیش نیاز

اگر می خواهید مراحل این آموزش را با موفقیت به اتمام برسانید می بایست آموزش های زیر را مشاهده کرده باشید:

تمامی این شش آموزش به همراه فایل فیلم آنها به صورت رایگان منتشر شده اند که می توانید از آنها استفاده نمایید. همچنین اگر در آکادمی Web GIS عضو باشید، به صورت مرتب هر هفته آموزش های جدیدی دریافت می کنید.

آموزش PostgreSQL: ورود نقشه به پایگاه داده مکانی

پس از آن که با مقدمات داده‌های مکانی در PostgreSQL آشنا شدید، حال به منظور کار پیشرفته‌تر با داده‌های مکانی، نیازمند ورود داده های مکانی به پایگاه داده می‌باشیم. در این بخش از آموزش PostgreSQL، نحوه ورود نقشه در PostgreSQL را توضیح خواهیم داد. برای این منظور روش‌های زیر را می‌توان استفاده نمود:

آموزش PostgreSQL

ورود نقشه با استفاده از PostGIS

یک راه برای ورود نقشه به پایگاه داده مکانی، استفاده از واسط گرافیکی PostGIS Shape file Import/Export Manager می‌باشد. برای این منظور، این برنامه را از مسیر نصب PostgreSQL، اجرا نمایید. درصورتی که از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌نمایید و نسخه ویندوز شما پایین‌تر از ۸ می‌باشد، می‌توانید از منوی شروع به قسمت All Programs مراجعه نمایید. در غیر این‌صورت می‌توانید Win key را بفشارید و کلمه postgis را تایپ کنید و سپس گزینه مربوط به افزونه PostGIS را انتخاب نمایید. پس از اجرا برنامه، پنجره‌ای همانند تصویر زیر مشاهده می‌نمایید.

آموزش PostgreSQL

ابتدا می‌بایست یک ارتباط با پایگاه داده مکانی مورد نظر ایجاد نمایید. برای این‌منظور بر روی کلید View Connection Details کلیک نمایید و همانند تصویر زیر، مقادیر مورد نظر را جهت اتصال به بانک اطلاعات مکانی، وارد نمایید.

ابتدا می‌بایست یک ارتباط با پایگاه داده مکانی مورد نظر ایجاد نمایید. برای این‌منظور بر روی کلید View Connection Details کلیک نمایید و همانند تصویر زیر، مقادیر مورد نظر را جهت اتصال به بانک اطلاعات مکانی، وارد نمایید.

آموزش PostgreSQL

درصورتی که با موفقیت به پایگاه داده متصل شوید، در قسمت Log Window، همانند زیر، پیغام اتصال موفقیت‌آمیز را مشاهده می‌نمایید.

آموزش PostgreSQL

پس از اتصال موفقیت‌آمیز، از پنجره اصلی برنامه، سربرگ Import را انتخاب نمایید و سپس بر روی کلید Add File کلیک نمایید و به مسیر مورد نظر خود رفته و یک shapefile را انتخاب نمایید تا در قسمت Import list، اضافه شود(همانند تصویر زیر).

ما در بخش انتهایی این آموزش یک نقشه نمونه از شهرهای کشورمان ایران را به همراه فایل فیلم آموزش در اختیارتان قرار داده ایم که می توانید با استفاده از آنها، این آموزش را به صورت ۱۰۰% عملی در ۳۰ دقیقه انجام دهید.

آموزش PostgreSQL

مقادیر Schema، Table، Geo Column، SRID را می‌بایست در قسمت Import List، تنظیم نمایید. برای مثال، ما مقادیر را بصورت زیر تنظیم کرده‌ایم.

آموزش PostgreSQL

در نهایت می‌توانید بر روی کلید Import کلیک نمایید تا ورود نقشه به پایگاه داده انجام شود.

نکته
نامی که برای Schema وارد می‌نمایید، می‌بایست از قبل در پایگاه‌داده موجود باشد اما در مورد Table، درصورتی که پارامتر Mode بر روی Create تنظیم شده باشد نیاز به موجود بودن از قبل نیست.

تنظیمات

با کلیک بر روی کلید Options، پنجره زیر باز می‌شود و می‌توانید به تمامی تنظیمات مورد نیاز برای ورود نقشه به پایگاه داده مکانی، دسترسی داشته باشید.

آموزش PostgreSQL

درصورتی که هنگام ورود shapefile به پایگاه داده مکانی، با پیغام‌های خطا مواجه شدید، می‌توانید با توجه به متن پیغام خطا، وارد این پنجره شده و تنظیمات صحیح را انجام دهید. برای مثال، ما هنگام ورود shapefile انتخاب شده در فوق، با پیغام خطای زیر مواجه شدیم.

آموزش PostgreSQL

همان طور که متن پیغام خطا نمایش می‌دهد، نوع رمزنگاری داده‌ها در shapefile، UTF-8 نمی‌باشد و پیشنهاد شده که از نوع LATIN1 استفاده شود. برای این منظور می‌توانید وارد پنجره فوق شده و مقدار DBF Character Encoding را به LATIN1 تغییر دهید و مجدد کلید Import را بفشارید.

ورود نقشه با استفاده از ابزارهای واسط

امروزه با پیشرفت جامعه متن‌باز و همچنین گسترش دانش اطلاعات مکانی، نرم‌افزارها و ابزارهای مختلفی به منظور کار با پایگاه داده مکانی PostgreSQL توسعه داده شده اند. از جمله این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Quantum GIS
  • uDig
  • OpenJump
  • و…

در آینده در سایت GISPlus درباره این نرم افزارها آموزش های بیشتری ارایه خواهیم کرد. در این آموزش از سلسله آموزش PostgreSQL ما نحوه ورود نقشه به پایگاه داده با استفاده از Quantum GIS را توضیح خواهیم داد.

مراحل نصب نرم افزار Quantum GIS را در ویدیوی این آموزش، توضیح داده ایم و به خاطر مختصر بودن نوشته آموزشی از ذکر آن خودداری می کنیم.

برنامه QGIS Desktop را اجرا نمایید. در اینجا ما از نسخه ۲٫۲ این نرم‌افزار استفاده می‌نماییم.

آموزش PostgreSQL
نکته
در نسخه های بالاتر ممکن است واسط کاربری نرم افزار متفاوت باشد.

از منوی Database، زیر منوی Spit و سپس گزینه Import Shapefile to PostgreSQL را انتخاب نمایید.

آموزش PostgreSQL

پنجره‌ای همانند تصویر زیر باز می‌شود.

آموزش PostgreSQL

ابتدا می‌بایست به پایگاه داده جغرافیایی (همان بانک اطلاعات جغرافیایی یا همان بانک اطلاعات مکانی یا همان پایگاه داده مکانی ) مورد نظر متصل شوید. اگر برای اولین بار است که از این نرم‌افزار استفاده می‌نمایید، می‌بایست یک اتصال ایجاد نمایید. بر روی کلید New کلیک کنید و مقادیر مورد نیاز برای اتصال به پایگاه‌داده مورد نظر را وارد نمایید(همانند تصویر زیر).

آموزش PostgreSQL

پس از ایجاد اتصال، آن‌را انتخاب نموده و بروی کلید Connect کلیک نمایید تا اتصال به پایگاه‌داده برقرار شود. سپس بر روی کلید Add کلیک کرده و Shapefile مورد نظر را انتخاب نمایید. هماند تصویر زیر، فایل یا فایل‌های انتخاب شده به لیست اضافه می‌شوند.

آموزش PostgreSQL

در قسمت SRID، DB Relation Name و Schema، مقادیر مورد نظر را وارد نمایید. طبق تنظیمات فوق، داده‌های مکانی بدون سیستم مختصات (مقدار -۱) در جدولی با نام ostan_1392 در Schema با نام public وارد خواهند شد. در نهایت با فشردن کلید OK، عملیات ورود به پایگاه‌داده، انجام می‌شود.

در فیلم ۳۰ دقیقه ای این آموزش، نحوه کار با نرم افزار Quantum GIS و نمایش نقشه های وارد شده به پایگاه داده مکانی نیز آموزش داده شده است.

فیلم آموزش ورود نقشه به پایگاه داده PostgreSQL

به شما پیشنهاد می کنیم فیلم آموزش ورود نقشه به پایگاه داده مکانی PostgreSQL را تهیه نمایید. این فیلم به مدت ۳۰ دقیقه تمامی مراحل این آموزش را با جزئیات بیشتر و به صورت کاملا عملی به شما نشان می دهد. به همراه این فیلم، فایل نقشه شهرهای ایران نیز قرار داده شده تا بتوانید از آن به عنوان نمونه برای انجام کار عملی استفاده نمایید.
ما در این فیلم، شما را با آموزش ورود نقشه به پایگاه داده PostgreSQL آشنا می کنیم.

سخن پایانی

برای شروع برنامه نویسی وب GIS و راه اندازی سامانه Web GIS نیاز دارید تا مقدماتی را فراهم کنید. این مقدمات به شرح زیر هستند:

  • ایجاد یک پایگاه داده مکانی
  • ورود نقشه ها و داده های مکانی به پایگاه داده مکانی
  • انتشار نقشه ها و داده های مکانی در Web.

شما تا کنون دو گام اول را برداشته اید.

پس از این سه گام می توانید برنامه نویسی قابلیت های GIS را شروع نمایید.

با نوشته هایی که تاکنون به منظور آموزش PostgreSQL در سایت GISPlus منتشر کردیم، شما ساخت پایگاه داده مکانی را یاد گرفته اید و توانسته اید نقشه های خود را وارد پایگاه داده مکانی PostgreSQL نمایید.

برای خواندن همه این آموزش ها می توانید به بخش پایگاه داده مکانی در سایت GISPlus بروید.

برای اتمام گام سوم، در نوشته هایی که در زمینه انتشار نقشه در وب به شما می آموزیم می توانید نقشه هایی را که وارد PostgreSQL کرده اید، توسط نرم افزار GeoServer یا نرم افزار MapServer در وب منتشر کنید و گام سوم را نیز تکمیل کنید و آماده شروع برنامه نویسی Web GIS شوید.

اگر آکادمی Web GIS را دنبال می کنید، آموزش های بعدی ما را برای انتشار نقشه موجود در PostgreSQL با استفاده از GeoServer و MapServer خواهید آموخت.

آموزش آتی

در نوشته آتی از سلسله آموزش PostgreSQL شما را با انواع داده های مکانی در پایگاه داده و نیز خروجی گرفتن از نقشه های موجود در پایگاه داده مکانی، آشنا خواهیم کرد.

دانلود مخصوص کاربران ویژه است. برای مشاهده لینک دانلود ، شما باید کاربر ویژه سایت باشید. و وارد حساب کاربری خود شوید !

دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به توسعه وب و برنامه نویسی و همچنین مطالعه ویادگیری

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۱۴

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *