خروج داده ها از پایگاه داده مکانی

خروج داده ها از پایگاه داده مکانی

نقشه های خود را از پایگاه داده مکانی PostgreSQL خروجی بگیرید

در ادامه سلسله نوشته های آموزش کار با PostgreSQL می خواهیم به شما یاد بدهیم که نقشه ها و داده های مکانی که در پایگاه داده مکانی PostgreSQL قرار دارند را از آن در قالب Shapefile خروجی بگیرید.

در آموزش پیشین به شما یاد دادیم چگونه نقشه ها را وارد PostgreSQL کنیم؟  و شما در این آموزش، کار با نقشه در PostgreSQL را فرا گرفتید.

اینک در این بخش از آموزش PostgreSQL قصد داریم شما را با مراحل خروج نقشه ها از پایگاه داده مکانی PostgreSQL آشنا سازیم، با ما همراه باشید…

در انتهای این آموزش می توانید فیلم ۱۰ دقیقه ای آموزش خروج نقشه از PostgreSQL را برای اجرای عملی آموزش، دریافت نمایید.

پیش نیاز

اگر می خواهید مراحل این آموزش را با موفقیت به اتمام برسانید می بایست آموزش های زیر را مشاهده کرده باشید:

تمامی این هفت آموزش به همراه فایل فیلم آنها در بخش آموزش پایگاه داده مکانی سایت GISPlus منتشر شده اند که می توانید از آنها استفاده نمایید. همچنین اگر در آکادمی Web GIS عضو باشید، به صورت مرتب هر هفته آموزش های جدیدی دریافت می کنید.

آموزش PostgreSQL: خروج نقشه از پایگاه داده مکانی

پس از آن که کار با داده های مکانی در PostgreSQL را فرا گرفتید و ورود داده های مکانی به پایگاه داده را انجام دادید. در این بخش از آموزش PostgreSQL، نحوهخروج نقشه از PostgreSQL را توضیح خواهیم داد.

برخی مواقع نیاز است که از داده‌های مکانی موجود در پایگاه‌داده، خروجی تهیه نمایید. این کار با اهداف مختلفی نظیر ارایه داده‌ها به افراد و یا سیستم‌های دیگر می‌تواند صورت پذیرد. برای این منظور می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

  • خروج داده‌های مکانی با استفاده از SQL
  • خروج داده‌های مکانی با استفاده از PostGIS
  • خروج داده‌های مکانی با استفاده از ابزارهای واسط

از آنجاییکه روش اول با پیچیدگی های فراوانی همراه می باشد و همچنین به یمن وجود ابزارهای گرافیکی ساده، در این آموزش، تنها روش های دوم و سوم به شما یاد داده می شوند.

خروج داده‌های مکانی با استفاده از PostGIS

برای خروجی گرفتن از داده‌های مکانی : PostgreSQL می توان از واسط گرافیکی PostGIS Shape file Import/Export Manager استفاده کرد. برای این منظور، این برنامه را از مسیر نصب PostgreSQL، اجرا نمایید. درصورتی که از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌نمایید و نسخه ویندوز شما پایین‌تر از ۸ می‌باشد، می‌توانید از منوی شروع به قسمت All Programs مراجعه نمایید. در غیر این‌صورت می‌توانید Win key را بفشارید و کلمه postgis را تایپ کنید و سپس گزینه مربوط به افزونه مکانی PostGIS را انتخاب نمایید. پس از اجرا برنامه، پنجره‌ای همانند تصویر زیر مشاهده می‌نمایید.

آموزش PostgreSQL

 

ابتدا می‌بایست یک ارتباط با پایگاه داده مکانی مورد نظر ایجاد نمایید. برای این‌منظور بر روی کلید View Connection Details کلیک نمایید و همانند تصویر زیر، مقادیر مورد نظر را جهت اتصال به ژئودیتابیس، وارد نمایید.

 

آموزش PostgreSQL

 

درصورتی که با موفقیت به پایگاه‌داده متصل شوید، در قسمت Log Window، همانند زیر، پیغام اتصال موفقیت‌آمیز را مشاهده می‌نمایید.

 

آموزش PostgreSQL

پس از اتصال موفقیت‌آمیز، از پنجره اصلی برنامه، سربرگ Export را انتخاب نمایید و سپس بر روی کلید Add Table کلیک نمایید تا پنجره‌ای همانند تصویر زیر مشاهده نمایید.

 

آموزش PostgreSQL

همانطور که مشاهده می‌کنید، لیست شماها و جداول پایگاه داده مکانی نمایش داده شده است. درصورتی که علامت گزینه Only show tables with geo columns را بزنید، تنها جداول مکانی پایگاه داده نمایش داده می‌شوند و سایر جداول که فیلد مکانی ندارند، نمایش داده نمی‌شوند. از این پنجره، جدولی را که می‌خواهید از داده های آن خروجی بگیرید را انتخاب نمایید و کلید OK را بفشارید. همانند تصویر زیر، مشاهده می‌نمایید که جدول انتخاب شده، در بخش Export List، نمایش داده می‌شود.

 

آموزش PostgreSQL

 

با کلیک بر روی کلید Export، پنجره‌ای باز می‌شود که در آن می‌بایست مسیر دخیره‌سازی shapefile را وارد نمایید تا محتوای جدول انتخاب شده در آن ذخیره شود.

نکته:به علت محدودیت shapefileها، درصورتی که نام ستون‌های جدول از ۱۰ کاراکتر بیشتر باشد، تنها ۱۰ کاراکتر ابتدای نام ستون در shapefile منظور می‌شود.

 

خروج داده‌های مکانی با استفاده از ابزارهای واسط

امروزه با پیشرفت جامعه متن‌باز و همچنین گسترش دانش اطلاعات مکانی، نرم‌افزارها و ابزارهای مختلفی به منظور کار با پایگاه داده مکانی PostgreSQL توسعه داده شده اند. از جمله این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Quantum GIS
  • uDig
  • OpenJump
  • و…

در آینده در سایت GISPlus درباره این نرم افزارها آموزش های بیشتری ارایه خواهیم کرد. در این آموزش از سلسله آموزش PostgreSQL ما نحوه خروج نقشه از پایگاه داده با استفاده از Quantum GIS را توضیح خواهیم داد.

مراحل نصب نرم افزار Quantum GIS را در ویدیوی آموزش ورود نقشه به پایگاه داده مکانی PostgreSQL، توضیح داده ایم و به خاطر مختصر بودن نوشته آموزشی از ذکر آن خودداری می کنیم.

همان طور که پیش­تر در نوشته ورود داده های مکانی به PostgreSQL با استفاده از ابزارهای واسط مشاهده نمودید، از نرم‌افزار QGIS برای این منظور استفاده نمودیم. در این بخش، به آموزش نحوه خروجی گرفتن از جداول مکانی پایگاه داده با استفاده از این نرم‌افزار، خواهیم پرداخت.

برنامه QGIS Desktop را اجرا نمایید. در اینجا ما از نسخه ۲٫۲ این نرم‌افزار استفاده می‌نماییم.

 

آموزش PostgreSQL

 

از منوی Vector، گزینه Add PostGIS layer را برگزینید و یا از نوار سمت چپ نرم‌افزار، بر روی گزینه Add PostGIS Layer، کلیک نمایید.

 

آموزش PostgreSQL

 

پنجره‌ای همانند تصویر زیر باز می‌شود.

 

آموزش PostgreSQL

 

ابتدا می‌بایست به پایگاه داده مورد نظر متصل شوید. اگر برای اولین بار است که از این نرم‌افزار استفاده می‌نمایید، می‌بایست یک اتصال ایجاد نمایید. بر روی کلید New کلیک کنید و مقادیر مورد نیاز برای اتصال به پایگاه‌داده مورد نظر را وارد نمایید(همانند تصویر زیر).

 

آموزش PostgreSQL

پس از ایجاد اتصال، آن‌را انتخاب نموده و بروی کلید Connect کلیک نمایید تا اتصال به پایگاه‌داده برقرار شود. همان طور که در تصویر زیر نیز مشاهده می‌نمایید، اتصال برقرار می‌شود و لیست جداول مکانی پایگاه‌داده، نمایش داده می‌شوند.

آموزش PostgreSQL

از لیست می‌توانید جدول یا جداول مورد نظر را انتخاب نمایید و بر روی کلید Add، کلیک نمایید تا به صفحه نقشه اضافه شوند. برای مثال ما جدول ostan_1392 را انتخاب کرده تا به نقشه اضافه شود.

آموزش PostgreSQL

همان طور که مشاهده می‌نمایید در قسمت Layers، یک لایه با نام ostan_1392 اضافه شده است. برای خروجی گرفتن از این لایه، می‌توانید بر روی نام آن راست کلیک کرده و گزینه Save as… را انتخاب نمایید.

آموزش PostgreSQL

پس از گذراندن مراحل فوق، پنجره‌ای همانند تصویر زیر باز می‌شود.

آموزش PostgreSQL

در این پنجره در قسمت Format، گزینه ESRI Shapefile را انتخاب نمایید، در قسمت Save as می‌توانید مسیر و نام دلخواه برای ذخیره‌سازی داده‌های مکانی را وارد نمایید و در نهایت بر روی کلید OK کلیک کنید تا فایل خروجی ایجاد شود.

فیلم آموزش خروج نقشه از پایگاه داده PostgreSQL

به شما پیشنهاد می کنیم فیلم آموزش خروج نقشه از پایگاه داده PostgreSQL را تهیه نمایید. ما در این فیلم به مدت ۱۰ دقیقه تمامی مراحل این آموزش را با جزئیات بیشتر و به صورت کاملا عملی به شما نشان می دهیم.

 

جشنواره نوروز 97

سخن پایانی

با نوشته هایی که تاکنون به منظور آموزش PostgreSQL در سایت GISPlus منتشر کردیم، شما ساخت پایگاه داده مکانی را یاد گرفته اید و توانسته اید نقشه های خود را وارد پایگاه داده مکانی PostgreSQL نمایید.

در این آموزش نیز نحوه خروج نقشه از PostgreSQL را به شما یاد دادیم. برای خواندن همه نوشته های آموزش بانک اطلاعات مکانی می توانید به بخش پایگاه داده مکانی در سایت GISPlus بروید.

دانلود مخصوص کاربران ویژه است. برای مشاهده لینک دانلود ، شما باید کاربر ویژه سایت باشید. و وارد حساب کاربری خود شوید !

دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به توسعه وب و برنامه نویسی و همچنین مطالعه ویادگیری

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۷۰

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *