برنامه نویسی Web GIS حرفه ای؛ آموزش ASP .NET

برنامه نویسی Web GIS حرفه ای با تکنولوژی تولید ASP .NET

برنامه نویسی سمت سرویس دهنده ساده و روان

فیلم رایگان آموزش asp .net mvc

ما برای شما یک فیلم آموزش برنامه نویسی سمت سرویس دهنده با تکنولوژی ASP .NET MVC ، تهیه کرده ایم. در این فیلم که مدت آن 2 ساعت می باشد، ما به آموزش ASP .NET MVC پرداخته ایم و شما می توانید بصورت عملی، خروجی مثال ها را ببینید. پیشنهاد می کنیم این فیلم آموزشی را به رایگان، دانلود کرده و مراحل آموزش پیاده سازی وب سایت حرفه ای با تکنولوژی ASP .NET MVC را فرابگیرید. در این فیلم، علاوه بر موارد آموزش داده شده در نوشته فعلی، موارد زیر را هم می آموزید:

 • مروری بر زبان برنامه نویسی # C
 • آشنایی با مفاهیم ASP.NET
 • مروری بر ASP.NET MVC
 • آشنایی با الگوی Model View Controller
 • آشنایی با Razor View Engine
 • فرم ها و HTML Helper ها
 • مسیریابی یا Routing
 • انتقال اطلاعات در ASP.NET MVC
 • آشنایی با LINQ
 • کار با Model و Data Annotation
 • امنیت و احراز هویت کاربران

این هفتمین آموزش از کلاس رایگان آموزش Web GIS است. برای مشاهده آموزش های پیشین و دانلود فیلم و PDF آن ها، می توانید به صفحه کلاس Web GIS، مراجعه نمایید.ورود به کلاس WEB GIS

ما در آموزش های پیشین، پیاده سازی Web GIS را تا جلسه ششم: آموزش برنامه نویسی با C# جلو رفتیم و شما با مفاهیم طراحی صفحات وب و پیاده سازی قابلیت ها در سمت سرویس گیرنده یا Client و همچنین زبان برنامه نویسی C# آشنا شدید و یاد گرفتید که چطور با استفاده از HTM, CSS, JavaScript, jQuery یک وب سایت طراحی کنید و به عنوان کار عملی، صفحه ورود کاربران و صفحه اصلی سامانه Web GIS را طراحی کردید.

همچنین، با محیط یکپارچه برنامه نویسی Visual Studio آشنا شدید و مروری بر زبان برنامه نویسی قدرتمند و در عین حال ساده #C داشتیم و یاد گرفتید که چطور با استفاده از این زبان برنامه نویسی اقدام به نوشتن برنامه های کوچک نمایید.

در این جلسه یاد می‏گیرید که چطور با استفاده از تکنولوژی ASP.NET MVC قابلیت های سمت سرویس دهنده، مثل احراز هویت کاربران را پیاده سازی کنید. شما قدرت زبان برنامه نویسی C# را با تکنولوژی ASP .NET MVC تلفیق می کنید و Web Siteی پیاده سازی می کنید که مجهز به قابلیت های پیشرفته با امنیت بالا می باشد.

برنامه نویسی سمت سرویس دهنده

بر روی سرویس دهنده ها معمولا اطلاعات مهم ذخیره و نگهداری می شوند که دسترسی به آن ها می بایست فقط توسط افراد و برنامه های مجاز صورت پذیرد. در سمت سرویس دهنده معمولا، عملیات مهم صورت می پذیرند. عملیاتی مثل ارتباط با پایگاه داده، انجام تحلیل ها و پردازش‏ها، اعتبارسنجی داده‏ها، قواعد تجاری حاکم بر داده‏ ها و… از جمله مواردی هستند که در سمت سرویس دهنده، برنامه ‏نویسی می‏شوند.

برنامه نویسی سمت سرویس دهنده به ما این امکان را می دهد تا دسترسی به اجزای مهم سرویس دهنده را فقط بر روی خود سرویس دهنده انجام دهیم و نتیجه را به سمت کاربر ارسال نماییم. لذا همواره می توان اطمینان داشت که کدهایی که برای عملیات مهم نوشته می شوند، از دید کاربران وب سایت، مخفی می مانند و امنیت به خطر نمی افتد. در کل می‏توان گفت برنامه نویسی سمت سرویس دهنده باعث افزایش امنیت برنامه ‏های تحت وب می‏شود. لذا معمولا مهمترین و حساس‏ترین عملیات را با برنامه نویسی سمت سرویس ‏دهنده انجام می‏دهند. برای برنامه نویسی در سمت سرویس‏ دهنده معمولا سه تکنولوژی مشهور مورد استفاده قرار می گیرند:

 • ASP که کوتاه شده Active Server Page می باشد
 • PHP که کوتاه شده Personal Home Page می باشد
 • JSP که کوتاه شده Java Server Page می باشد

در هر یک از این سه تکنولوژی، کدها و برنامه‏های نوشته شده، با HTML ترکیب می‏شوند و بر روی یک Web Server، بارگذاری می‏شوند. Web Server اقدام به اجرای کدها نموده و نتیجه را بصورت یک HTML جدید به سمت سرویس‏گیرنده ارسال می‏کند. در نتیجه، کاربران اصلا به کدهای نوشته شده دسترسی نخواهند داشت. در هریک از این تکنولوژی‏ها می‏توان از زبان‏های برنامه نویسی به منظور افزایش قدرت کدنویسی نیز استفاده کرد.

ASP چیست؟

صفحات پویا سمت سرویس دهنده یا Active Server Pages، که به اختصار،ASP نامیده می شود، در سال 1998 توسط شرکت مایکروسافت به عنوان یک تکنولوژی طراحی صفحات وب سمت سرویس دهنده ابداع شد.

توسط ASP شما می توانید صفحات Webی ایجاد کنید که پویا می باشند و اطلاعاتی را از سرویس دهنده دریافت کرده و به کاربران ارایه می کنند و یا برعکس، اطلاعاتی را برای سرویس دهنده ارسال می نمایند تا سرویس دهنده پردازش هایی را بر روی آن ها انجام دهد. ASP تکنولوژیی است که به کاربر امکان می دهد، کدهای خود را هم در سمت سرویس گیرنده یا Client و هم بر روی سرویس دهنده یا Server اجرا نماید. صفحاتASP قدیم، با پسوند رایج asp شناخته شده و معمولا با زبان‏های VBScript برنامه نویسی می شدند، ولی بعدها، ASP جای خود را به ASP.NET داد.

asp چیست؟

ASP.NET چیست؟

ASP.NET، نسل جدید تکنولوژیASP است، که جایگزین آن شده است. صفحات ASP.NET به علت اینکه Compile می شوند، از صفحات ASP کلاسیک سریع تر هستند. ASP.NET نسبت بهASP از پشتیانی بهتر و دامنه گسترده ای از کنترل های از پیش ساخته برخوردار است. کدهای آن به یکی از زبان های VB یا # Cنوشته می شوند. هنگامی که مرورگر یک صفحه ASP.NET را درخواست می کند، موتور ASP.NET بر روی Server، فایل آن را خوانده، Compile نموده و اسکریپت های آن‏ها را اجرا می کند. سپس نتایج خروجی را به صورت کدهای HTML و JavaScript برای نمایش در مرورگر به کامپیوتر کاربر یا سرویس گیرنده ارسال می‏کند.

asp .net چیست؟

معماریMVC  

واژه MVC کوتاه شده Model-View-Controller می باشد و یک معماری نرم افزاری است، که در حال حاضر به عنوان یکی از الگوهای تولید نرم افزار، مورد استفاده قرار می گیرد. این الگو، منطق برنامه را از رابط کاربری به طور کامل جدا می سازد تا به توسعه‏دهندگان این امکان را بدهد که توسعه، تست و نگهداری نرم افزار را در واحد های مستقل انجام دهند.

معماری MVC اغلب در برنامه های تحت وب (Web Application)، مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که View به صورت  HTMLبه کاربر نمایش داده می شود.

Web GIS حرفه ای

در واقع طراحی و پیاده سازی با استفاده از الگوی MVC باعث سرعت و انعطاف بیشتر در توسعه، تست و نگهداری برنامه های تحت Web می شود. به طور مثال، شما می توانید ظاهر برنامه (View) را تغییر دهید بدون این‏که کمترین تغییری در منطق تجاری (Model) برنامه ایجاد کنید. شما همچنین می توانید وظایف و نقش های کاری را در یک پروژه به افراد مختلف واگذار کنید، بدون این‏که نگران ارتباط آن‏ها باشید. به عنوان مثال طراحان می توانند بروی لایه View کار کنند در حالی که برنامه نویسان در حال کار بروی لایه Model هستند.

آموزش mvc

اجزای تشکیل دهنده MVC

همانطور که قبلا اشاره کردیم، MVC مخفف سه کلمه Model، View و Controller است که هریک به عنوان یک جز از MVC می باشند که به ترتیب توضیح خواهیم داد:

Web GIS حرفه ای

Model

این بخش می تواند، با داده ها در ارتباط باشد. منظور از داده، حتما ارتباط با پایگاه های داده همچون MSSQL، PostgreSQL و… نیست. حتی منبع داده ها در بخش Model می تواند یک آرایه از اعداد و یا هر چیز دیگری باشد. همچنین Model، وظیفه چک کردن داده ها، جهت صحت درستی داده‏ها را هم بر عهده دارد.

View

این بخش، وظیفه برقراری ارتباط با کاربر نهایی و گرفتن داده از کاربر و همچنین نمایش خروجی به کاربر از طریق برقراری ارتباط با دو بخش دیگر یعنی Model و Controller را بر عهده دارد. نکته مهمی که در بخش View باید مدنظر داشت این است که این لایه، مسئول کنترل صحت داده های وارد شده از طریق کاربر و همچنین مسئول صحت داده های نشان داده شده به کاربر نیست، در واقع این بخش صرفا جهت نمایش خروجی ها به کاربر و دریافت ورودی های کاربر می باشد.

به طور مثال، برخی از برنامه نویسان هنگامی که در فرم ورود برنامه، کاربر کلمه عبور خود را وارد می‏کند، در همان فرم Login اقدام به بررسی کردن کلمه عبور مبنی بر صحت آن می کنند، که این عمل در معماری MVC قابل قبول نیست، برای حل مسئله فوق در معماری MVC، در فرم ورود هنگامی که کاربر کلمه عبور را وارد کرد و دکمه ورود را فشار داد، کلمه عبور وارد شده، به بخش Controller فرستاده می شود و فقط یک نتیجه ساده مبنی بر این که کاربر اجازه ورود دارد یا خیر را از بخش های دیگر دریافت می‏کند، که بر اساس آن اجازه ورود کاربر به برنامه داده می‏شود.

Controller

این بخش، همانطور که از اسم آن مشخص است، یک بخش کنترل کننده می‏باشد و در واقع واسطی بین دو بخش Model و View می‏باشد. در معماری MVC، روند کلی برنامه به این شکل است که کاربر تقاضای خود را از طریق واسط های سمت سرویس گیرنده (نظیر Formها)، در بخش View درخواست می کند. بخش View درخواست ها را به بخش Controller فرستاده و این بخش با برقراری ارتباط با بخشModel درخواست های کاربر را پردازش کرده و پس از پایان پردازش، زمانی که خروجی درخواست، آماده گردید، بخشController، بخشView را آگاه می سازد، تا خود را بر اساس تغییرات جدید، به روز سازد.

ASP.NET MVC چیست؟

در ASP.NET MVC، پیاده سازی برنامه های تحت Web، با استفاده از الگوی MVC، میسر شده است. این تصور که ASP.NET MVC جایگزینی برای ASP.NET است کاملا اشتباه است، در حقیقت، اگر ASP.NET وجود نداشت، هرگز ASP.NET MVC در بستر آن شکل نمی گرفت.

ادامه آموزش ASP .NET MVC

آنچه خواندید، گزیده ای از آموزش ASP .NET MVC بود. از آنجایی که آموزش ها گسترده می باشند، لذا از آوردن آن ها در ادامه این نوشته، خودداری می کنیم تا نوشته آموزشی ما کوتاه باشد و مخاطب در یک دید بداند که در این آموزش قرار است چه مواردی به وی آموزش داده شوند. برای یادگیری آموزش کامل ASP .NET MVC می توانید فیلم رایگان جلسه هفتم کلاس Web GIS را دانلود نمایید. ما در این فیلم 2 ساعته، شما را با ASP .NET MVC آشنا می کنیم.

آموزش asp .net mvc

سخن پایانی

ما در 7 جلسه گذشته، به شما این موارد را یاد دادیم:

آنچه که در این 7 جلسه یاد گرفته اید، مبانی و مفاهیم مورد نیاز برای برنامه نویسی Web GIS و شروع پیاده سازی Web GIS  بودند. برای شروع برنامه نویسیقابلیت های GIS در یک سامانه Web GIS نیاز دارید تا مقدماتی را فراهم کنید. این مقدمات به شرح زیر هستند:

 • ایجاد یک پایگاه داده مکانی
 • ورود نقشه ها و داده های مکانی به پایگاه داده مکانی
 • انتشار نقشه ها و داده های مکانی در Web

پس از این سه گام می توانید برنامه نویسی قابلیت های GIS را شروع نمایید. در جلسات آتی از آموزش Web GIS، شما را با این سه گام آشنا می کنیم. برای پیاده سازی پایگاه داده مکانی به شما PostgreSQL و PostGIS را معرفی خواهیم کرد. همچنین برای انتشار نقشه در Web به شما نرم افزارهای GeoServer و MapServer را معرفی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم