برنامه نویسی Web GIS؛ آموزش #C

برنامه نویسی Web GIS با زبان برنامه نویسی #C را بیاموزید

نوشتن کدهای قوی و به دور از پیچیدگی

اگر می خواهید از جایزه بهرمند شوید تا انتهای نوشته را بخوانید

ما برای شما یک فیلم آموزش زبان برنامه نویسی #C ، تهیه کرده ایم. در این فیلم که مدت آن 1 ساعت و 30 دقیقه می باشد، ما به آموزش زبان برنامه نویسی #C پرداخته ایم و شما می توانید بصورت عملی، خروجی مثال ها را ببینید. پیشنهاد می کنیم این فیلم آموزشی را به رایگان، دانلود کرده و مراحل آموزش زبان برنامه نویسی #C را فرابگیرید. در این فیلم، علاوه بر موارد آموزش داده شده در بالا، موارد زیر را هم می آموزید:

 • آشنایی با .NET Framework و ساختار آن
 • نصب و راه اندازی و آشنایی اولیه با محیط Visual Studio
 • مروری بر زبان برنامه نویسی C#
  • آشنایی با ساختار برنامه ها و کامپایلر زبان C#
  • آشنایی با دستورات کنسول، متغیرها و نوع های داده اولیه
  • آشنایی با عملگرهای زبان C#
  • آشنایی با دستورات کنترلی، آرابه ها و حلقه ها
  • آشنایی با متدها در زبان #C
  • مقدمه ای بر برنامه نویسی شی گرا
  • آشنایی با کلاس، اشیا، فضاهای نام، خصوصیات و متدها
  • آشنایی با مفهوم Type Casting و انواع Cast ها
  • استثناها (Exceptions) و مدیریت خطاها در C#
  • و…

این ششمین آموزش از کلاس رایگان آموزش Web GIS است. برای مشاهده آموزش های پیشین و دانلود فیلم و PDF آن ها، می توانید به صفحه کلاس Web GIS، مراجعه نمایید.

ما در آموزش های پیشین، پیاده سازی Web GIS را تا جلسه پنجم: آموزش jQuery جلو رفتیم و شما با مفاهیم طراحی صفحات وب و پیاده سازی قابلیت ها در سمت سرویس گیرنده یا Client آشنا شدید و یاد گرفتید

که چطور با استفاده از HTM, CSS, JavaScript, jQuery صفحه ورود کاربران و صفحه اصلی سامانه Web GIS مدنظرتان را طراحی کنید.

در این جلسه، با محیط یکپارچه برنامه نویسی Visual Studio آشنا می شوید و مروری بر زبان برنامه نویسی قدرتمند و در عین حال ساده #C خواهیم داشت و یاد می گیرید که چطور با استفاده از این زبان برنامه نویسی اقدام به نوشتن برنامه های کوچک نمایید. قصد ما آموزش کامل زبان برنامه نویسی #C نیست و ما در این جلسه فقط مواردی را بیان می کنیم که در پیاده سازی  GIS تحت وب، به آن ها نیاز مبرم خواهید داشت. بدیهی است که برای حرفه ای شدن در هر زبان برنامه نویسی و فراگیری جزئیات آن زبان برنامه نویسی، تمرین و تکرار، ضروری می باشد.

در انتهای این آموزش شما نحوه برنامه نویسی با زبان C# را فراگرفته اید و می توانید برنامه هایی را با استفاده از آن نوشته و اجرا نمایید.

زبان چیست؟

زبان، مجموعه ای از آواها و نشانه های کلامی یا نوشتاری می باشد که برای برقراری ارتباط با سایر انسان ها، مورد استفاده قرار می گیرند. از دیرباز تا کنون، انسان ها در گروه هایی با ویژگی های اجتماعی و فرهنگی خاص، دسته بندی شده اند و برای برقراری ارتباط با یکدیگر، از آواها و نشانه هایی استفاده کرده اند که این گستردگی باعث به وجود آمدن زبان های مختلف در دنیا شده است.

زبان برنامه نویسی چیست؟

با تعریفی که از زبان می دانید، اگر بخواهیم خیلی ساده به شما بگوییم،‌ زبان برنامه نویسی عبارت است از نوشتن دستوراتی که یک رایانه آن‌ها را متوجه شده و دستورات ما را یکی پس از دیگری اجرا کند. حال، یک زبان برنامه نویسی، کلمات، دستورات و قوانینی را در اختیار ما به عنوان یک برنامه نویس قرار می‌دهد که از آن طریق می‌توانیم با کامپیوترها صحبت کنیم. دقیقاً به همان صورت که ما از واژگان زبان شیرین پارسی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنیم و حرف همدیگر را می فهمیم!

تقسیم بندی زبان های برنامه نویسی

امروزه، زبانی های برنامه نویسی متعددی وجود دارند. گاهی دیده می شود، دوستانی از ما می پرسند که برنامه نویسی GIS را با چه زبانی باید انجام دهیم؟ برای پاسخ به این پرسش می بایست بدانیم که چرا انواع زبان های برنامه نویسی وجود دارند؟

زبان‌های برنامه‌نویسی را می‌توان از چهار دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده و تقسیم‌بندی کرد.

الف) روش‌های برنامه‌نویسی

از لحاظ روش های برنامه نویسی ما چهار نوع زبان برنامه نویسی داریم:

      ۱-زیر روالی

     ۲-ساخت یافته

     ۳-مدولار

     ۴-شی گرا

 ب) نزدیکی به زبان ماشین

الفبای زبان کامپیوتر ها، فقط دو حرف 0 و 1 را دارد. اصطلاحا به زبان کامپیوتر، صفر و یک می گویند. این زبان بسیار سخت است. تصور کنید در رایانه، حرف A به صورت “01000001” شناخته می شود. اولین زبان برنامه نویسی همان زبان صفر و یک بود. از آنجاییکه نوشتن برنامه های کامپیوتری با این روش بسیار سخت بود (تقریبا دیوانه کننده) لذا همواره تلاش شد که زبان های برنامه نویسی از زبان رایانه فاصله گرفته و به زبان انسان نزدیدکتر شوند. لذا سطح بالاترین زبان، همان زبان رایانه و سطح پایین ترین زبان، همان زبان انسان است. شاید روزی بیاید که شما با همین زبان فعلی خود به کامپیوتر بگویید فلان برنامه را بنویس و کامپیوتر آن برنامه را به شما تحویل دهد!

       ۱-سطح پایین

       ۲-سطح میانی

        ۳-سطح بالا

 ج) نوع ترجمه

با فاصله گرفتن زبان برنامه نویسی از زبان رایانه و نزدیک شدن آن به زبان انسان، می بایست یک عملیات ترجمه صورت پذیرد. در عملیات ترجمه، تمامی کلمات نوشته شده در آن زبان برنامه نویسی، به رشته های صفر و یک که قابل فهم توسط رایانه هستند تبدیل می شوند. لذا امروزه دو نوع زبان برنامه نویسی زیر را از لحاظ ترجمه مواجه هستیم:

        ۱-مفسری

        ۲-کامپایلری

در زبان‏ های برنامه نویسی مفسری، عملیات ترجمه برنامه نوشته شده و اجرای آن به صورت خط به خط انجام می‏شود. اما در زبان­های برنامه نویسی کامپایلری، برنامه نوشته شده به صورت یک­ جا ترجمه شده و سپس توسط رایانه اجرا می­شود. برای آن که بهتر تفاوت این دو نوع زبان برنامه نویسی را متوجه شوید مثالی می ­آوریم. تصور کنید یک مترجم بخواهد یک متن را به زبان دیگر ترجمه کند. یک مترجم مبتدی ممکن است این متن را به صورت واژه به واژه ترجمه کند. یک مترجم حرفه‏ای، عملیات ترجمه را با توجه به کل متن انجام می­دهد. همان­طور که می­دانید، معنای یک واژه در یک زبان دوم، ممکن است با توجه به متنی که در آن قرار می­گیرد متفاوت باشد. پس بدیهی است، ترجمه­ ای که مترجم دوم انجام می­دهد بسیار حرفه­ ای­ تر و بسیار قابل فهم­ تر برای خواننده است. در دنیای زبان ­های برنامه نویسی نیز با همین مقوله مواجه هستیم. مفسرها که امروزه کمتر هم مورد استفاده قرار می­گیرند، از آنجاییکه برنامه را خط به خط ترجمه می­کنند لذا نمی توانند خطاهایی که در خطوط آتی هستند را تشخیص دهند. لذا ممکن است برنامه را اجرا کرده و در حین اجرا با مشکلاتی مواجه شوید. برای پیچیده نشدن و فنی نشدن مباحث، از پرداختن به سایر مسایل مفسرها و کامپایلرها خودداری می­کنیم.

د) رابط برنامه‌نویسی

در ابتدا برای برنامه نویسی با یک زبان، تمامی عملیات به صورت نوشتن در یک محیط متنی انجام می شد که نسبتا سخت و زمان بر بود. اما با پیشرفت سیستم های عامل، زبان های برنامه نویسی مبتنی بر گرافیک یا Visual هم به وجود آمدند که برنامه نویسی در آنها به راحتی کشیدن و رها کردن عناصر می باشد. بسیاری از کدها به صورت اتوماتیک ایجاد می شوند و برنامه نویسان نیاز نیست کدهای زیادی بنویسند.

       ۱-مبتنی بر متن

       ۲-مبتنی بر گرافیک (به انگلیسی Visual)

الگوریتم چیست؟

برای حل هر مساله و انجام هر کار، نیاز است تا اقداماتی را به صورت پشت سر هم انجام دهید. شما باید به صورت منطقی درک کنید که برای حل هر مساله، چه کارهایی را باید انجام دهید. مثلا وقتی می گوییم یک چایی درست کن، ذهن شما می داند که ابتدا باید آب را به جوش بیاورید، سپس نیاز به چایی خشک دارید و آن­را می بایست در قوری بریزید و… . اگر، مراحل هر کار را از ابتدا تا انتها، پشت سر هم بنویسید، آن گاه شما الگوریتم انجام آن کار را نوشته اید. الگوریتم نویسی برای حل مسایل پیچیده بسیار مناسب می باشد و به ما کمک می کند تا رسیدن به جواب یک مساله را ساده تر کنیم.

با این تفاسیر، الگوریتم، مفهومی است که مسایل را با استفاده از دستورالعمل‌های پشت سرهم و به کمک تحلیل‌های ریاضی و منطقی، مورد بررسی قرار داده و راه حل مناسبی برای آن ارایه می‌کند. الگوریتم به ما کمک می‏کند مراحل حل مساله را به زبان رایانه، نزدیک‌تر کرده و در نهایت آن را به کدهای قابل فهم کامپیوتر تبدیل کنیم.

به عنوان مثال، فرض کنید می‏خواهیم مراحل رفتن به دانشگاه از زمان بیدار شدن را به صورت مرحله به مرحله بنویسیم:

                    1. شروع

                    2. بیدارشدن از خواب

                    3. شستن دست و صورت

                    4. خوردن صبحانه

                    5. پوشیدن لباس مناسب

                    6. برداشتن وسایل مورد نیاز

                    7. خروج از خانه

                    8. سوارشدن به اتوبوس در ایستگاه روبروی خانه

                    9. پیاده شدن در ایستگاه دهم

                    10. ورود به دانشگاه

                   11. رفتن به دانشکده مهندسی برق

                   12. ورود به کلاس شماره 101

                   13. پایان

همان‏گونه که مشاهده می‏کنید، این کارها باید به ترتیب انجام شوند، در غیر این‌صورت امکان بروز مشکل وجود دارد.

پس مهم ترین گام در نوشتن یک برنامه کامپیوتری، نوشتن الگوریتم آن می باشد. البته مبحث الگوریتم نویسی و تهیه فلوچارت کمی گسترده است. با تمرین و تکرار در برنامه نویسی به جایی می رسید که هنگام مواجهه با یک مساله، ذهن شما سریع الگوریتم آن را ایجاد کرده و حتی نیاز به نوشتن آن بر روی کاغذ نیستید. همان گونه که برای انجام کارهای ساده روزمره شما هیچ گاه مراحل انجام آن ها را نمی نویسید.

زبان برنامه نویسی #C

# C یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است. از #C می توان برای ساخت برنامه های تحت ویندوز، تحت وب، برنامه های موبایل و بازی ها استفاده کرد. از لحاظ تقسیم بندی زبان های برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی #C یک زبان:

سطح پایین
کامپایلری
شی گرا
ویژوال

می باشد.

#C از NET Framework. که شامل مجموعه بزرگی از اجزای از قبل ساخته شده است، استفاده می کند. این اجزا به ساخت هر چه سریعتر برنامه ها کمک می کنند. #C یک زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند است و با آن می توان برنامه هایی با قابلیت مدیریت بیشتر و درک آسان ایجاد کرد. ساختار این زبان نسبت به زبان های دیگر بسیار آسان و قابل فهم است. برای اجرای یک برنامه #C ابتدا باید NET Framework. نصب شود.

NET Framework.

قبل از این که به معرفی NET Framework.  بپردازیم لازم است با یکسری مفاهیم آشنا شویم :

 Framework :  به یک محیط و یا چارچوب کاری در زبان های برنامه نویسی مختلف اطلاق می شود که برنامه نویسان را ملزم به رعایت یک سری اصول کلی می نماید. یک Framework، چارچوبی را برای برنامه نویسان ایجاد می کند تا بتوانند برنامه نویسی را مبتنی بر اصول و استانداردهای مشخص انجام دهند. همچنین یک Framework، امکاناتی را برای برنامه نویسان فراهم می کند تا برای تولید یک برنامه، کدهای کمتری بنویسند. مثلا برای اتصال به پایگاه داده و کار با داده های آن، نیاز نیست کدهای زیادی را بنویسید، زیرا Framework، امکاناتی در اختیار شما قرار می دهد که با نوشتن چند خط کد ساده، به راحتی به پایگاه داده، متصل شوید

 Compiler:زبان کامپیوترها با زبان ما متفاوت است. مردم دنیا با زبان های مختلف صحبت می کنند. برای صحبت با هر شخص می بایست زبان او را بفهمیم و یا از یک مترجم استفاده کنیم. زبان کامپیوترها نیز با زبان ما متفاوت است. کامپیوترها همه اطلاعات را در قالب 0 و 1 متوجه می شوند. یعنی همه چیز برای آنها بصورت دیجیتالی معنا دارد. مثلا حرف A برای یک کامپیوتر بصورت 1000001 معنا دارد. لذا وقتی ما با هر زبان برنامه نویسی، یک برنامه نوشتیم، این برنامه باید به زبان کامپیوتر، تبدیل شود. این تبدیل یا بهتر است بگوییم این ترجمه، توسط برنامه دیگری به نام Compiler، صورت می گیرد. در حقیقت، Compiler، برنامه ای را که ما نوشته ایم و به زبان محاوره ای ما نزدیک است را به زبان کامپیوتر (که همان صفرها و یک هاست)، ترجمه کرده تا کامپیوتر بتواند آنرا اجرا کند.

 NET Framework. : یک فن آوری نرم‌افزاری است که بر روی تمامی ویرایش‌های سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت قابل اجراست و در سیستم‌عامل‌های دیگر از جمله لینوکس و مکینتاش نیز وارد شده است. این چارچوب شامل مجموعه‌ای از زبان های برنامه نویسی است که #C و VB مهمترین آن‏ها می‌باشند. مجموعه‌ای از کتاب‏خانه‌های بسیار غنی جهت کمک به سهولت توسعه نرم‌افزار در این چهارچوب قرار گرفته‌اند که در قالب بخش های عمده‌ای همچون فناورهای ASP.NET و بسیاری فناوری‌های خاص دیگر ارائه می‌شوند که تعداد آن‏ها در نسخه‌های اخیر همگام با محدودتر شدن اهداف مایکروسافت بیشتر شده است.

در ژوئن سال ۲۰۰۰، شرکت مایکروسافت ایجاد چارچوب نرم‌افزاری NET. ، به همراه یک زبان برنامه نویسی جدید به نام #C را اعلام کرد. چارچوب NET. یک مجموعه وسیع از امکانات برنامه‌نویسی است.

به طور کلی .NET Framework در نسخه های مختلف 1، 2، 3 و 4 در طی سال های مختلف همگام با نسخه های مختلف Visual Studio به همراه قابلیت های جدید و با اصلاح برخی مشکلات نسخه های قبلی، عرضه گردید و آخرین نسخه آن که 4.7 می باشد در آوریل 2017 عرضه شده است.

Visual Studio

نوشتن یک برنامه در گذشته بسیار پیچیده بود. برنامه نویسان، ابتدا برنامه را در یک محیط متنی می نوشتند. در حین نوشتن، ممکن بود، غلط های املایی داشته باشند و یا برخی قسمت ها را طبق گرامر آن زبان برنامه نویسی، ننویسند. پس از اتمام برنامه، می بایست آنرا Compile می کردند. در این زمان، Compiler اقدام به بررسی متن برنامه می کرد و به صورت خط به خط، خطاهایی که وجود داشت را به برنامه نویس اعلام می نمود تا برنامه نویس اقدام به رفع آنها نماید و مجدد برنامه را Compile کند. این فرآیند، بسیار زمان¬بر، پیچیده و خسته کننده بود. امروزه، ابزارها و امکاناتی توسعه داده شده اند که فرآیند برنامه نویسی را ساده، کوتاه و لذت بخش کرده اند. مجموعه ای از این امکانات و ابزارها در محیط هایی موسوم به IDE یا Integrated Development Environment قرار گرفته اند.

شرکت مایکروسافت نیز، یک IDE با نام Visual Studio ایجاد کرده است. تمرکز اصلی این نرم‌افزار از اولین نسخه‌های آن تا کنون بر روی خصوصیت IDE بودن آن است که به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی مستقل، وب‌گاه، برنامه‌های کاربردی وب و یا سرویس‌های وب را به راحتی ایجاد نماید.

ادامه آموزش زبان برنامه نویسی #C

آنچه خواندید، گزیده ای از آموزش زبان برنامه نویسی #C بود. از آنجایی که آموزش ها گسترده می باشند، لذا از آوردن آن ها در ادامه این نوشته، خودداری می کنیم تا نوشته آموزشی ما کوتاه باشد و مخاطب در یک دید بداند که در این آموزش قرار است چه مواردی به وی آموزش داده شوند.

کلاس رایگان آموزش برنامه نویسی Web GIS

ما قصد داریم، در کلاس رایگان آموزش برنامه نویسی Web GIS، نوشته هایی را منتشر کنیم که برنامه نویسی Web GIS را به شما آموزش دهیم. اگر هنوز در کلاس رایگان آموزش برنامه نویسی Web GIS، ثبت نام نکرده اید و مایل هستید که نوشته های بعدی را در ایمیل خود دریافت نمایید، می توانید هم اینک از طریق فرم زیر، در این کلاس رایگان، ثبت نام نمایید.

سخن پایانی

ما در 5 جلسه گذشته، به شما یاد دادیم که چگونه یک وب سایت ایجاد کنید. همچنین شما زبان برنامه نویسی #C را یاد گرفته اید تا بتوانید در جلسات بعدی، برنامه نویسی Web GIS سمت سرویس دهنده را با استفاده از زبان برنامه نویسی #C انجام دهید.

برای پیاده سازی Web GIS، دانستن زبان برنامه نویسی C# به شما کمک شایانی خواهد کرد تا یک سامانه Web GIS قوی طراحی نمایید.

از این به بعد می بایست بتوانید برای قدرت بخشیدن به وب سایت خود، برنامه نویسی سمت سرویس دهنده انجام دهید. لذا در جلسه آتی از آموزش Web GIS، یاد می‏گیرید که چطور با استفاده از تکنولوژی ASP.NET MVC سامانه Web GIS مدنظرتان را تقویت کرده و قابلیت هایی را سمت سرویس دهنده مثل احراز هویت کاربران و… پیاده سازی کنید.  شما از این جلسه، سومین گام بلند در برنامه نویسی Web GIS را برداشتید.

8 دیدگاه برای “برنامه نویسی Web GIS؛ آموزش #C

 1. Ghulamreza گفته:

  سلام و خسته نباشی به تمام دست اندر کاران سایت :
  چرا وقتی میخواهم فیلم جلسه ششم وب جی ای اس آموزش C# را دانلود کنم نمیشه میگه صحفه مورد نظر یافت نمیشود.میشه راهنمایی کنید.

  • مهشاد انصاری گفته:

   با سلام از این که اموزش های ما را دنبال می کنید خوشحالیم امکان دانلود فیلم سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست فراهم شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم