دنیای برنامه نویسی خیلی گسترده است بنابراین وقتی می گوییم می خواهم برنامه نویس بشوم باید دقیقا مشخص کنی چه نوع برنامه نویسی منظور ما هست؟ ما می توانیم یک برنامه نویس نرم افزارهای تحت ویندوز یا تحت لینوکس بشویم که اصطلاحا بهش می گویند Desktop Programmer ، می توانیم یک برنامه نویس تحت وب بشویم که این به دو نوع تقسیم می شود:

یعنی برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی سمت کلاینت می توانیم یک برنامه نویس موبایل باشیم که برای هر سیستم عاملی که وجود داره برنامه نویس های مختلفی داریم. یا در حوزه های دیگر مثلا برنامه نویس سخت افزار شوید. مشخص کنید که در کدام حوزه ها می خواهید وارد بحث برنامه نویسی شوید. علاقه ی شما در کدام حوزه است و باید کشفش کنید. به هر حال هر کسی ممکنه به درد یک نوع برنامه نویسی نخوره.

اما ما بحث مان برنامه نویسی GIS هست یعنی عملا GIS Developer را می خواهیم بحث کنیم. که شامل سه دسته می شود:

ممکنه یک برنامه نویس Desktop GIS نتواند یک برنامه نویس Web GIS خوبی بشه پس اینها را هم باید برای خودت مشخص کنی. وقتی ما حرف از Desktop GIS Developer میزنیم در حقیقت ساده ترین روش برنامه نویسی GIS را داریم بحث می کنیم.

اگر خواستید وارد برنامه نویسی Desktop GIS بشوید باید اول از همه یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرید و دوم باید از کامپوننت های برنامه نویسی و کتابخانه های آماده که الان وجود دارد مثل:Arc Object، MapWinGIS، SharpMap و… استفاده کنید.

در حوزه Web GIS استفاده از آن رو به افزایش هست و الان سازمان های مختلف کشور درک کردند Web GIS چی هست و حوزه ی خوبی برای وارد شدن و بازار خوبی هم داره شما در این روش یک وب سایتی می سازید که مجهز به نقشه و امکانات GIS هست در حقیقت اول یک زبان برنامه نویسی یاد می گیرید و با استفاده از کتابخانه جاوا اسکریپت مثل:

امکانت WebGIS را به آن وب سایت اضافه می کنیم.

در حوزه MobileGIS استفاده از آن به سرعت رو به افزایش است به خصوص در یکی دوسال اخیر خیلی افزایش پیدا کرده است مثلا اپلیکشن های تاکسی اینترنتی چقدر افزایش داشته است. ما یک اپلیکشن می سازیم که مجهز به نقشه و امکانات GIS هست و بهش می گیم Mobile GIS، خب توی این روش باید مشخص کنید به چه روشی می خواهید اپلیکشن موبایل تون را تولید کنید ما سه تا روش داریم:

بعد با توجه به آن روش یک زبان برنامه نویسی یاد بگیریم و مجددا با توجه به آن روش از کیت ها یا کتابخانه های کار با نقشه در موبایل مثل:

استفاده کنید تا بتوانید برنامه نویس Mobile GIS شوید.