زیرساخت داده مکانی و سیل ۱۳۹۸

اگر در سیلاب های سال ۱۳۹۸ که در کشورمان رخ داد، زیرساخت داده مکانی به صورت جدی دیده شده بود، مدیریت بحران، بسیار ساده تر انجام می شد. اگر سازمان های کشور، در تقویت و غنای اطلاعاتی چنین زیرساختی، با سازمان نقشه برداری کشور همکاری داشتند، چه بسا، اقدامات پیشگیرانه نیز قابل انجام بود.

مصاحبه شماره ۱ سایت GISPlus

سایت GISPlus در اولین مصاحبه خود، گفتگویی داشته با آقای دکتر جعفری سلیم، معاونت محترم اداره کل زیرساخت داده مکانی و GIS سازمان نقشه برداری کشور

پیشنهاد می کنیم خلاصه ای از این مصاحبه را در اینجا بخوانید و در صورت تمایل فایل صوتی مصاحبه را از انتهای نوشته، دانلود نمایید.

دکتر مهرداد جعفری سلیم، متولد سال ۱۳۴۵ است و در سال ۱۳۶۴ وارد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر شد و در رشته کارشناسی نقشه برداری فارغ التحصیل شد. سال ۱۳۷۲ برای فوق لیسانس به هلند رفت و در رشته کارتوگرافی و کاربرد Remote Sensing در تولید نقشه تحصیل کرد. پس از بازگشت به ایران در سازمان نقشه برداری در مدیریت هوایی شروع به فعالیت کرد و سپس اداره پردازش تصویر و RS را راه اندازی کرد. پس از آن در معاونت مدیریت کارتوگرافی نیز مشغول کار شد. طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ برای ادامه تحصیل به ایتالیا رفت و پس از بازگشت مجدد به کشور، در اداره GIS سازمان نقشه برداری، به ادامه فعالیت مشغول شد.

ایشان تجربه حضور در پروژه سازمان ملل در بانک جهانی با موضوع کمک به توسعه در کشورهای در حال رشد با تمرکز در آفریقا و ایجاد زیرساخت داده های مکانی برای سرمایه گذاری را داشته است. به اتکا بر این تجربه، مدتی به عنوان مدیر اداره کل زیرساخت داده مکانی و GIS مشغول به کار شد و در حال حاضر به عنوان معاونت این اداره کل در سازمان نقشه برداری کشور مشغول فعالیت است. ایشان در مدت فعالیت خود در این سازمان، راه اندازی سامانه ملی زیرساخت اطلاعات مکانی یا NSDI را یکی از مهمترین دستاوردهای این اداره کل می داند.

در این مصاحبه، ایشان به معرفی خود پرداخته و تاریخچه ای از اداره کلی که در آن مشغول به فعالیت هستند می پردازد و مسیری که از نقشه های آنالوگ تا رسیدن به سامانه Web GIS و راه اندازی NSDI طی شده است را توضیح می دهند. همچنین در خصوص مزایا و منافع استفاده از NSDI و وضعیت آن در کشور ما و سایر کشورهای جهان و نقش سازمان های دولتی و نیز بخش خصوصی در توسعه و عملیاتی سازی آن صحبت خواهند داشت.

پیشنمایش : ندارد فرمت : MP3 حجم : ۵۳٫۹ مگابایت

آیا مایل به مصاحبه با سایت GISPlus هستید؟

اگر مدیر یا کارشناس یک سازمان یا شرکت دولتی یا خصوصی هستید و مایلید با GISPlus مصاحبه داشته باشید، می توانید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس گرفته شود.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مهشاد انصاری کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار است و در زمینه توسعه ی وب سایت و برنامه نویسی #C فعالیت دارد

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *