مشاور املاک با نقشه و GIS سودآور می شود

مشاور املاک با نقشه و GIS، رازی که مشاورین املاک ایران باید بدانند

مهمترین کار یک مشاور املاک، شناسایی و سرمایه گذاری و معرفی املاک ارزشمند مسکونی، اداری، تجاری و نیز زمین های ارزشمند می باشد.

مشاوره املاک با نقشه

امروزه در سطح شهر، هزاران آژانس املاک را می بینید که هنگام برخورد و ارتباط با آنها، برخی را یک مشاور املاک تخصصی می یابیم. بسیاری از آنها هم واقعا یک مشاور املاک مبتدی هستند و در بسیاری از مواقع نمی توانند به مشتریان کمک کنند.

آنچه میزان درآمد مشاور املاک را تعیین می کند، تفاوت بین یک مشاور املاک حرفه ای و مبتدی است.

یک دفتر املاک حرفه ای و تخصصی با فراهم کردن یک بانک اطلاعات جامع املاک، سود خود را افزایش می دهد. اما این بانک اطلاعات املاک چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتواند یک مشاور املاک را به سود سرشار برساند، دارای رمز و رازهایی است که در این نوشته به آن می پردازیم.

مشاور املاک با استفاده از تکنولوژی روز

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مشاوره ملک از حالت سنتی و داشتن یک دفتر و فایل های کاغذی، فاصله گرفته است. در حقیقت، خرید و فروش ملک، خرید و فروش مسکن و نیز رهن و اجاره ملک، دیگر فقط با داشتن اطلاعات تجربی، سود سرشاری را به دنبال نخواهد داشت.

افزایش سود مشاور املاک

اگر می خواهید سود خود در زمینه مشاور املاک را افزایش دهید، ناچار به استفاده از تکنولوژی روز می باشید.

کشاورزی سنتی و کشاورزی مدرن را مقایسه کنید.

در روزگاری، کشاورز بر اساس شهود و ادراک و تجاربش تصمیم می گرفت که چه محصولی را بکارد، چطور آن را آبیاری کند، چه موقع کود حیوانی به آن بدهد و… اما آیا امروزه می توان این گونه در حوزه کشاورزی برخورد داشت و سود سرشاری هم داشته باشیم؟

امروزه با ورود تکنولوژی به حوزه کشاورزی، با آنالیز تصاویر ماهواره ای و نیز توجه به آمار صادرات و واردات کشورها می توان به کشاورزان گفت که بهتر است چه محصولی را بکارند، با وجود سنسورها، اینترنت اشیا و نقشه ها می توان تصمیم گرفت که کدام بخش از مزرعه باید آبیاری شود و نیز چه زمانی مزرعه نیازمند چه نوع کود تقویتی می باشد و بدین ترتیب با کاهش هزینه های کشاورزی و برداشت محصول در تناژ بالاتر و تسهیل فروش آن، سودآوری این حوزه بالاتر رفته است.

مشاور املاک سنتی یا مشاور املاک مدرن؟

همین داستان کشاوری، در مشاور املاک نیز وجود دارد.         

 امروزه در کشورهای پیشرفته، بانک اطلاعات املاک مبتنی بر نقشه شده اند و مشاوره املاک مبتنی بر نقشه است که سودآوری سرشاری را به دنبال خواهد داشت.      

مشاور املاک با نقشه و GIS

اهمیت مکان در خرید و فروش ملک

موقعیت ملک، یک فاکتور فوق العاده مهم در خرید و فروش ملک می باشد. منظور از موقعیت، همان مکان جغرافیایی ملک است. شاخصه های مکان محور بر قیمت مسکن بیشترین تاثیر را دارند.

موقعیت یعنی همان مکان و جالب است بدانید بیش از ۸۰% اطلاعات دنیا، اطلاعاتی هستند که به نوعی به مکان وابسته هستند که به آنها اطلاعات مکانی می گویند. این موضوع اهمیت نقشه در سیستم اطلاعات املاک را نشان می دهد.

مکان، شعار صنعت املاک و مستغلات از زمان آغاز تا به حال بوده. مکان از اجزا لاینفک انتخاب محل سکونت هست. این یعنی مشاور املاک با نقشه و GIS که در ادامه آن را بیشتر توضیح می دهیم تا بدانید چطور می توانید درآمدتان در زمینه مشاوره املاک را افزایش دهید.

بنگاه های املاک و مستغلات متوجه شده اند که فرصت‌ها از درک و شناخت کامل مناطق محلی نشات می‌گیرند. خدمات مبتنی بر نقشه و مکان، جمع‌آوری، یکپارچه‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی، به مشاوران املاک و مستغلات این امکان را می‌دهند که در زمان بررسی و نمایش ویژگی‌های خریداران آتی، مزیت رقابتی داشته باشند.

مشاوره املاک با نقشه

متاسفانه در کشور ما بیشتر بنگاه های مشاور املاک، نقشه املاک شهر را به صورت کاغذی روی دیوارشان چسبانده اند. این در حالی است که امروزه نقشه های دیجیتالی، قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار ما قرار می دهند.

مشاوره املاک با نقشه

امروزه نقشه های دیجیتالی، قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار آژانس های مشاور املاک قرار می دهند.

مشاور املاک با نقشه های دیجیتالی و GIS

اگر نقشه های کاغذی را کنار بگذارید، می توانید از نقشه های دیجیتالی بهرمند شوید. نقشه های دیجیتال می توانند با کاربر در تعامل باشند. به این نقشه ها، نقشه های پویا هم می گویند.

مشاور املاک با نقشه و GIS

در حقیقت شما یک نرم افزار نقشه در اختیار دارید. این نرم افزار، همان نرم افزار GIS است که می تواند یک وب سایت مجهز به نقشه و امکانات GIS باشد. برخی از قابلیت هایی که آژانس های مشاوره املاک با نقشه و GIS می توانند در دسترس داشته باشند، موارد زیر می باشند:

  • نمایش املاک بر روی نقشه
  • جستجوی معابر و اماکن شهر روی نقشه
  • جستجوی املاک بر روی نقشه
  • نمایش کروکی ملک روی نقشه
  • لیست املاک بر اساس نقشه
  • نمایش موقعیت ملک روی نقشه به مشتری
  • نمایش وضعیت محله، دسترسی به بازارهای خرید، دسترسی به راه های عبور و مرور (اتوبان و خیابان اصلی)، دسترسی به تاکسی مترو و اتوبوس، دسترسی به بانک ها و اماکن خرید و مراکز تفریحی، تراکم جمعیت منطقه و بسیاری از موارد دیگر بر روی نقشه به مشتری
  • نمایش عکس و فیلم املاک در محل بنگاه جهت افزایش سرعت بازدید
  • قابلیت های تحلیلی املاک برای پیش بینی نرخ رشد قیمت املاک جهت سرمایه گذاری

کاربرد GIS در مشاور املاک

بهتر است خیلی ساده توضیح دهیم که GIS یا سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی با استفاده از قدرت نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی، کمک می کند که مشکلاتی را در کسب و کارمان حل کنیم که منجر به کاهش زمان کارها و نیز افزایش بهره وری و در نهایت افزایش سود ما شود.

امروزه سیستم اطلاعات جغرافیایی کاربرد های بسیار گسترده و متنوعی دارد و با استفاده از آن می توان به بهبود زندگی مردم و افزایش سود کسب و کارها و نیز افزایش بهره وری سازمان ها کمک کرد. درصد زیادی از مختصصانGIS  در ادارات دولتی مشغول به کار هستند و ارگان های دولتی در این زمینه، سهم بیشتری را نسبت به شرکت های خصوصی دارند که البته بخش خصوصی که در گذشته کمتر به GIS  توجه داشته، امروزه در طی یک روند رو به رشد، در حال بهره گیری از آن جهت ارایه خدمات بهتر به مشتریانش است.

مشاور املاک با نقشه و GIS نیز یکی از زمینه هایی است که GIS به خوبی در آن نفوذ کرده. البته بیشتر در خارج از کشور این بهره برداری انجام شده است.

مشاور املاک با نقشه و GIS

دو کاربرد GIS در مشاوره املاک

• کاربرد عمومی
• کاربرد تخصصی

کاربرد عمومی GIS در مشاور املاک

کاربردهای عمومی مشاور املاک با نقشه و GIS به بنگاه ها کمک می کنند که راحت تر مشتریان شان را جذب کرده و به این ترتیب افزایش درآمد و سود را تجربه کنند. شما باید فرآیند مشاور املاک را با نقشه قدرتمند سازید. وقتی مشتری از شما یک خانه می خواهد که در فلان محله شهر باشد و نزدیک آن یک مدرسه و یک مهد کودک باشد باید بتوانید ملک مورد نظر را روی نقشه به او نمایش دهید و تمامی اماکن شهری شامل مدارس و مراکز آموزشی، ایستگاه های اتوبوس، مترو، خطوط تاکسی و اتوبوس، مراکز خرید، پارک ها و…. را در یک نمای دیداری روی نقشه به او نشان دهید تا دید بهتری نسبت به ملک مورد نظر پیدا کند.

باید بتوانید برای مشتری خود محیطی فراهم کنید که روی مبل لم دهد و در حالی که یک فنجان چایی می نوشد روی مانیتور دیواری شما نگاه کند و شما روی نقشه کلیه املاکی که برای فروش و یا رهن و اجاره دارید را به او نمایش دهید. روی آنها کلیک کنید و عکس ها و فیلم های آن ملک را همان لحظه به او نشان دهید و به این نحو تجربه لذت بخشی از حضور مشتری را در دفتر مشاوره املاک خود، رقم بزنید. مطمئن باشید این مشتری شما را یک مشاور املاک حرفه ای قلمداد می کند و دیر یا زود مشتری شما می شود.

وقتی مشتری به شما می گوید یک خانه می خواهم در محدوده خیابان مطهری و سهروردی باید به جای اینکه بایستد تا شما یک دفتر چروک شده و در بسیاری مواقع دارای صفحاتی که از بس ورق خورده اند سیاه و کثیف شده اند را بردارید و شروع به ورق زدن کنید، او را دعوت کنید که در آرامش بنشیند و دوباره به نمایشگر شما نگاه کند و شما محدوده دو خیابان ذکر شهد را روی نقشه انتخاب کنید و مشتری به ناگاه لیست همه گزینه های مناسبی که در بانک اطلاعات املاک شما ذخیره شده را روی نقشه نمایش دهد و با افتخار بگویید این ها گزینه های پیشنهادی هستند روی کدام کلیک کنم تا اطلاعات بیشتری ببینید؟

از طریق این نقشه هوشمند شما می‌توانید به راحتی فاصله ملک انتخابی مشتری را نسبت به محل کارش، مدرسه فرزندانش، مراکز خرید و … محاسبه نمایید تا دیدی بهتر نسبت به موقعیت مکانی آن داشته باشد.

فراهم کردن چنین سامانه نقشه ای هزینه های زیادی برای شما نخواهد داشت اما بنگاه مشاور املاک شما را به یک بنگاه مشاور املاک حرفه ای و تخصصی تبدیل خواهد کرد. آن هم وقتی که بیشتر مشاوران املاک در کشور ما از همان نقشه های کاغذی دیواری و فایل های چروک و کثیف استفاه می کنند.

کاربرد تخصصی GIS در مشاور املاک

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی یا GIS زیرساخت هایی هستند که تحقیقات مربوط به مالکیت، تحلیل فضایی و تحلیل بازار برای املاک و مستغلات در آنها ساخته می‌شوند. با استفاده از این تکنولوژی برای جمع‌آوری، تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی در یک نقشه تعاملی، می‌تواند به سرعت، داده‌های خاص مورد نیاز برای درک فرصت‌های بازار محلی رو شناسایی کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنید.

مشاوره املاک با نقشه

از کجا می دانید که قیمت املاک در فلان محدوده شهر در سه سال آینده چه رشدی خواهند داشت؟ این کار را معمولا مشاوران املاک بر اساس تجارب چند ساله خود و همانند همان کشاورز سنتی که در بالا مثال زدیم، بدست می آورد. اما کافی است توسط GIS یک بانک اطلاعات املاک مبتنی بر نقشه تهیه نمایید و اطلاعات املاک را در چند سال متوالی در آن ثبت کنید، آن گاه یک نرم افزار GIS می تواند آنالیزهایی انجام دهد و به شما بگوید نرخ رشد در کدام مناطق شهر در سال های گذشته بیشتر بوده و حتی پیش بینی کند که نرخ رشد در سال های آتی چگونه خواهد بود. البته این کاربرد مشاور املاک با نقشه و GIS، بسیار تخصصی و پر هزینه می باشد و معمولا شرکت های بزرگ املاک و مستغلات و نیز سازمان های دولتی از پس هزینه های آن بر می آیند.

املاک نیز یکی از زمینه هایی است که در تولید و توسعه ابزارهای پیچیده برای آنالیز داده های جغرافیایی پیشرفت خوبی داشته است. پایگاه داده های جغرافیایی که  شامل اطلاعاتی از قبیل مرز میان املاک، نوع اقلیم هر منطقه و اطلاعاتی از این قبیل می­شوند، می­توانند برای برنامه نویسان، شرکت های مشاوره املاک و صاحبان املاک مفید باشند.

استفاده از GIS در مشاور املاک در کشورهای خارجی

در اواسط دهه ۱۹۹۰ بنگاه های مشاور املاک شروع به استفاده از امکانات سیستم های اطلاعات مکانی یا GIS کردند. در ابتدا، داده های جغرافیایی به عنوان منبعی برای ساده کردن کار تحلیلگران مورد استفاده قرار می­گرفتند، ولی در زمان کمی شرکت ها و بنگاه های مشاوره املاک، به نقش استراتژیک و کاربردی GIS  پی بردند و شروع به استفاده از آن کردند.

شرکت CB  که همه از آن به عنوان غول املاک تجاری یاد می­کنند (که اکنون آنها با نام CBRE Group   شناخته می­شود) شروع به استفاده از فناوری GIS برای پشتیبانی از خدمات مدیریت کارگزاری و نمونه کارهای خود کرد. این شرکت با استفاده از نرم افزار GIS توانست تحلیل های بازار خود را بهبود بخشد و از این طریق روابط خود را با مشتریانش تقویت کند و در نهایت سود بیشتری را به جیب بزند.

شرکت مشاور املاک castle consulting ، نیز که خود را به عنوان اولین بنگاه اقتصادی که روی GIS املاک و مستغلات متمرکز است معرفی کرد و نرم افزاری را برای پشتیبانی و ارزیابی املاک و مدیریت نمونه کارهایش در بازار عرضه کرد.

با گذشت سال ها کاربردGIS  در مشاوره املاک، به عنوان یک ابزار ضروری جهت حل کردن مشکلات پیچیده مکانی بیشتر و بیشتر شد. با اجرای سیستم های مدیریتی مبتنی بر GIS، بنگاه های املاک و مستغلات و شهرداری ها به اطلاعات بسیار دقیق و قابل اعتمادی در مورد محدوده هر ملک و نوع کاربری آن نیاز داشتند که این سیستم های اطلاعات جغرافیایی پاسخگوی تمام این نیازها بود.

مشاوره املاک با نقشه

استفاده از GIS در مقیاس بزرگتر

تواناییGIS  تنها محدود به پروژه ها کوچک نیست و در پروژه های بزرگ نیزGIS  به خوبی پاسخگوی نیاز های ماست. در ادامه می خواهیم بگوییم که چگونه GIS به اتحادیه راه آهن اقیانوس آرام، که دومین مالک زمین در ایالات متحده پس از دولت فدرال است، کمک کرد املاک خود را مدیریت کند.

از زمان تاسیس این شرکت در سال ۱۸۶۲، آنها از نقشه های کاغذی برای ردیابی خرید و فروش زمین استفاده می­کردند. اما پس از حدود یک قرن استفاده از این اسنادی که به راحتی از بین می­رفتند و در بسیاری از مواقع ناکارآمد به حساب می­آمدند و پاسخگوی خوبی برای نیازشان نبودند، آنها متوجه این موضوع شدند که بهترین راه حل  دیجیتالی کردن نقشه هایشان بر روی یک نرم افزار مجهز به نقشه است که دسترسی متمرکز به تمام املاک شرکت و گزارشات مربوط به آن را فراهم نماید.

به گفته جان هاوکینز، مدیر پروژه سیستم های اطلاعات در بخش املاک و مستغلات این شرکت، استفاده از سامانه GIS به آنها کمک کرد تا بتوانند در فرآیند تحقیقات و تجزیه و تحلیل داده های خود در زمان و هزینه شان صرفه جویی کنند و افزایش سود برایشان به دنبال داشته باشد. این شرکت همچنین از فناوریGIS  برای مقاصدی مانند یافتن انسداد در طول راه آهن، شناسایی زمین های اضافی برای فروش و ایجاد حق استفاده از راه، استفاده می­کند.

مهندس هاوکینز می گوید که آنها در حین استفاده ازGIS ، علاوه بر کاربرد هایی که ذکر شد به کاربرد های جدیدی نیز پی برده اند که کمک حالشان در انجام هر چه بهتر پروژه های شان است.

مشاوره املاک با نقشه

نقش GIS در آینده بنگاه های مشاوره املاک

از آنجایی که تکنولوژی GIS روز به روز در حال رشد است، کسب و کارهایی که در املاک و مستغلات فعالیت می­ کنند، به مزایای GIS  و کاربرد های آن بیشتر پی می ­برند. بسیاری از شهرداری ها در ایالات متحده اقدام به ذخیره اطلاعات خود بر روی پایگاه داده مکانی کرده اند  که  تحقیق درمورد اراضی زمین را ساده می کند. خریداران و فروشندگان املاک می توانند با تهیه نقشه هوایی منطقه با اطلاعاتی در مورد عوامل مرتبط مانند مناطق مدارس، دسترسی به خدمات شهری و دسترسی به فروشگاه ها یا خدمات، در خرید و فروش املاک­شان بهتر تصمیم بگیرند.

آنالیزهای GIS  به مشاوران املاک در ارزش گذاری املاک و ترسیم نقشه های بازاریابی املاک بسیار کمک کرده است. مشاوران املاک و مستغلات، با درج یافته های چندین پایگاه داده مانند داده های سرشماری و تاریخچه مالی می توانند دقیقاً ارزش یک ملک را ارزیابی کرده و پیشرفت های آینده آن را پیش بینی کنند.

پیشرفت های بیشتر در فن آوری، نقش سیستم های اطلاعات جغرافیایی را برای تجارت در زمینه املاک، حیاتی تر می کند. این رشد مداوم داده ها، دسترسی به داده ها را آسان تر از گذشته می­کند و سازمان ها را قادر می سازد تا درک عمیق تری از عوامل موثر بر ارزش املاک خود داشته باشند. به طور فزاینده نرم افزار نقشه، باعث می شود تصمیم گیرندگان بتوانند سریع تر و آسان تر تصمیم گیری کنند و از تحلیل های موجود به خوبی در بازاریابی شان استفاده کنند.

در این نوشته کوشیدیم شما را با نقش GIS در مشاور املاک و افزایش درآمد بنگاه های مشاور املاک با نقشه و GIS آشنا کنیم. اگر شما هم مسول یک بنگاه مشاور املاک هستید برای مشاوره رایگان با ما و استفاده از مزایای GIS در کسب و کارتان، می توانید فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم.

آیا می خواهید از GIS در مشاور املاک خود بهرمند شوید؟

کافی است اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا مشاور با شما تماس بگیرد

محمد حسن زالی کارشناس رشته نقشه برداری از دانشگاه اصفهان است. او در زمینه تولید نرم افزار و برنامه نویسی پایتون فعالیت دارد.

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *