سرور نقشه اختصاصی جایگزین نقشه های اینترنتی

سرور نقشه اختصاصی و داستان قطعی اینترنت

گرانی بنزین در آبان ماه 1398 و حوادثی که به دنبال داشت و قطعی اینترنت کشور به مدت چندین روز، به بسیاری از کسب و کارهایی که دارای سامانه مکان محور یا اپلیکیشن مکان محور بودند، تلنگری زد که بهتر است از سرور نقشه داخل کشور استفاده کنند و وابستگی خود به سرویس نقشه اینترنتی را از بین ببرند.

سرور نقشه

سرور نقشه اختصاصی ایران

اگر می خواهید برای سازمان و یا کسب و کار خود اقدام به راه اندازی سرور نقشه کاملا اختصاصی مطابق با نیاز خود نمایید، می توانید از سرور نقشه اختصاصی که یکی از محصولات شرکت بهین می باشد، استفاده نمایید. سرور نقشه اختصاصی، وابستگی سازمان شما را به نقشه های اینترنتی و یا سایر سرویس های نقشه، از بین می برد.

شرکت بهین از ابتدای سال 1398، طبق پایشی که بر روی نیازهای بازار فناوری اطلاعات مکانی داشت، نیاز به استفاده از نقشه اختصاصی در استارتاپ ها، سازمان های دولتی و کسب و کارهای مکان محور را مورد شناسایی قرار داد و تولید یک محصول به نحوی که سازمان ها و کسب و کارها بتوانند به صورت اختصاصی برای خودشان اقدام به راه اندازی سرور نقشه نمایند را در دستور کار تیم R&D قرار داد و موفق به ارایه محصول سرور نقشه اختصاصی شد.

پس از راه اندازی سرور نقشه اختصاصی، بسیار تلاش شد که اهمیت استفاده از نقشه اختصاصی را به سازمان ها، استارتاپ ها و کسب و کارها، آموزش دهیم. با پر رنگ شدن محدودیت های نقشه گوگل برای استفاده در ایران، عده ای به این فکر افتادند که جایگزین نقشه گوگل را پیدا کنند که هزینه های آن ها کاهش یابد.

بیشتر استفاده کنندگان از سرویس نقشه به دو راهکار می رسیدند:

جایگزین نقشه گوگل

جایگزین نقشه گوگل: استفاده از سایر نقشه های اینترنتی

دسته اول به جای استفاده از نقشه گوگل از نقشه OSM یا سایر سرویس های نقشه اینترنتی استفاده کردند. آن روز این دسته از استفاده کنندگان از سرویس نقشه، اصلا فکر نمی کردند که روزی ممکن است اینترنت کشور قطع شود. بسیاری از آنها هم از ما می پرسیدند که سایر نقشه های اینترنتی، سرویس های گوگل مثل سرویس ترافیک یا سرویس مسیریابی را ندارد چه کار کنیم؟

جایگزین نقشه گوگل: استفاده از سرویس نقشه بومی

دسته دوم، استفاده کنندگانی بودند که به علت بودجه های محدود در توسعه کسب و کارشان، می خواستند از یک سرویس داخلی که هزینه های پایین دارد استفاده نمایند و عنوان کنند که سامانه یا اپلیکیشن ما کاملا داخلی است و هیچ استفاده ای از اینترنت نمی برد. حقیقتا سرویس های نقشه بومی موجود در کشور، به خوبی توسعه داده شده اند و با قدری تمرکز بر بازار مشخص، می توانند سرویس های مناسبی را داخل کشور به کسب و کارهای مکان محور و سازمان ها ارایه نمایند. اما استفاده کنندگان از سرویس نقشه بومی نیز باید هزینه هایی به طور ماهیانه بر اساس میزان درخواست های نقشه که به سمت سرور نقشه ارسال می کنند پرداخت نمایند. همچنین انتخاب یک سرویس نقشه که بتواند حجم بالای درخواست های نقشه را به خوبی پاسخگو باشد، نیازمند بررسی های دقیق و در برخی موارد، استفاده از یک مشاور مجرب می باشد.

سرور نقشه اختصاصی: راهکاری دیگر

در این میان، دسته ای دیگر از استفاده کنندگان بودند که تمایل به استفاده از سرویس های نقشه بومی نیز نداشتند. این دسته یا سازمان های دولتی بودند که تمایل نداشتند سامانه هایشان به بیرون از اینترانت سازمانشان ارتباط داشته باشد و یا کسب و کارهایی بودند که تعداد درخواست نقشه در سامانه های آنها زیاد بوده و عملا استفاده از سرویس های نقشه بومی و پرداخت هزینه به ازای تعداد درخواست نقشه، برای آن ها زیاد بوده و تمایل به راه اندازی سرور نقشه اختصاصی و توسعه آن داشتند. عمده خدمات شرکت بهین در زمینه سرور نقشه اختصاصی به این دسته ارایه شد.

سرور نقشه اختصاصی، چه مزایایی دارد؟

اگر شما در سازمان خود یا برای کسب و کار خودتان یک سرور نقشه اختصاصی با نقشه کامل ایران  راه اندازی نمایید، مزایای زیر را برای سازمان تان به دنبال خواهد داشت:

 • قطع وابستگی به اینترنت و سرورهای بیرون از سازمان و افزایش امنیت شبکه و سازمان
 • قطع وابستگی به سرویس‏های نقشه اینترنتی و سرویس های نقشه بومی
 • امکان راه اندازی یک جایگزین برای نقشه گوگل، OSM و…
 • امکان راه اندازی API نقشه
 • در دسترس بودن نقشه کل ایران روی سرور خودتان
 • افزایش سرعت دسترسی به نقشه ها

سرور نقشه اختصاصی، چه چالش هایی پیش رو دارد؟

آیا یک نقشه کامل ایران که مرتب بروز شود در سازمان شما موجود است؟

اگرچه راه اندازی یک سرور نقشه اختصاصی می تواند مزایای زیادی برای سازمان ها و شرکت ها به دنبال داشته باشد، اما به روز بودن نقشه های پایه همواره می تواند به عنوان یک چالش بزرگ، مطرح باشد.

سرور نقشه

برخی از سازمان ها، خودشان تولید کننده نقشه ها هستند. این سازمان ها کمتر با چنین چالشی مواجه می شوند. با توجه به این چالش، شاید بتوان یک مزیت بزرگ استفاده از سرویس های نقشه اینترنتی را، مشارکت هر روز کاربران در تکمیل اطلاعات نقشه ها و به روز بودن این نقشه دانست. لذا اگر یک سرور نقشه اختصاصی در سازمان تان راه اندازی می کنید، همواره به این فکر باشید که به صورت منظم و در دوره های از پیش تعریف شده مثلا سه ماه یک بار، اقدام به بروزرسانی نقشه های پایه نمایید. در حال حاضر، نقشه OSM، به خوبی توسط کاربران مختلف مورد بروزرسانی قرار می گیرد و حتی خود شما می توانید جاهایی که ترسیم نشده و اطلاعات آن کافی نیست را ثبت نمایید. این نقشه Open Street Map کاملا رایگان است و از سیاست های Open Data پیروی می کند و همه مردم دنیا می توانند به رایگان نقشه را دریافت نمایند. از این منبع مفید می توانید برای غلبه بر چالش یاد شده در راه اندازی سرور نقشه اختصاصی، استفاده نمایید.

سرور نقشه

آموزش دانلود نقشه OSM کل ایران

اگر برای پروژه GIS خودتان نیازمند نقشه کل ایران هستید، می توانید از نقشه های رایگان OSM استفاده نمایید. ما برای شما یک فیلم آموزشی آماده کرده ایم که در آن به شما یاد می دهیم که دانلود رایگان نقشه کل ایران با فرمت Shapefile را سریع و بدون گشت و گذار در سایت های مختلف، انجام دهید.

سرور نقشه اختصاصی برای چه سازمان ها و کسب و کارهایی مناسب است؟

 • سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی با سیاست های امنیتی خاص
 • کسب و کارهای نوپا که تمایل به ارایه سرویس های مکان محور دارند
 • کسب و کارهایی که تمایل به ارایه زیرساخت سرویس نقشه به سایر کسب و کارها را دارند
 • کسب و کارهایی که تمایل به ارایه API نقشه دارند
 • افرادی که تمایل به ارایه سرویس نقشه همانند گوگل یا OSM دارند

مخلص کلام

در روزهای اخیر، اتفاقاتی در کشور افتاد که منجر به قطع اینترنت کشور شد. این اتفاق به ما درس های فراوانی داد. اپلیکیشن های مکان محور زیادی در این مدت از کار افتادند و نتوانستند به مشتریان خود خدمت رسانی نمایند. اما برخی از سازمان های دولتی، کسب و کارها و استارتاپ های مکان محور که از قبل تدابیر لازم در خصوص پدافند غیرعامل و کاهش وابستگی خود به سرورهای بیرون از سازمان را اندیشیده بودند توانستند بدون مشکل، به کارشان ادامه دادند. برخی از آن ها از سرویس های نقشه بومی استفاده می کردند، برخی از آن ها نیز سرور نقشه خودشان را راه اندازی کرده بودند.

اکنون وقت آن است که اگر در سازمان خود یک سامانه مکان محور دارید که از نقشه های اینترنتی یا و سایر سرویس های نقشه استفاده می کند، وابستگی خود را به آن ها از میان بردارید.

اگر یک سازمان دولتی هستید و سامانه های GIS در سازمان تان دارید، وقت آن است که وابستگی خود را به بیرون از سازمان تان به کمترین حد خود برسانید. بی شک راه اندازی یک سرور نقشه اختصاصی و ارایه سرویس نقشه آن به سایر سامانه های Web GIS و اپلیکیشن های موبایل مکانمند تان نه تنها امنیت و پایداری شما را افزایش می دهد، بلکه در کاهش هزینه های شما نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

اگر یک استارتاپ مکان محور هستید و به مرحله رشد خود وارد شده اید و از استارتاپ خود درآمد کسب کرده اید، خوب است به این فکر کنید که بودجه و زمان لازم برای راه اندازی سرور نقشه اختصاصی خود را در نظر بگیرید.

سرور نقشه

آیا می خواهید یک سرور نقشه راه اندازی کنید؟

کافی است اطلاعات تماس را وارد کنید تا مشاور با شما تماس بگیرد

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اگر عجله دارید می توانید از طریق شماره تلفن زیر با ما در ارتباط باشید

09030341808

03137789606

02128423771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *