آموزش GIS – مبانی و مفاهیم


در این نوشته قصد داریم به شما کمک کنیم تا با مبانی و مفاهیم GIS آشنا شده و آموزش GIS را شروع نمایید. با ما همراه باشید…

در ده سال گذشته در چند شرکت به عنوان مدیر فنی، مدیر پروژه های GIS، مشاور GIS، مربی آموزش GIS و مدیر فروش سامانه های اطلاعات جغرافیایی مشغول به کار بودم. آنچه پس از این سال ها به آن رسیدم این بود که افراد در جایگاه های شغلی مختلف، همواره مفهوم GIS را به درستی دریافت نکرده بودند. خیلی ها می پنداشتند که GIS چیز پیچیده ای است و فقط افراد متخصص می توانند آنرا درک کنند و همواره از اینکه وقت بگذارند و قدری با آن آشنا شوند، طفره می رفتند. خیلی ها GIS را فراتر از آنچه که هست درک کرده بودند و انتظار داشتند با راه اندازی GIS در سازمان شان، بسیاری از مشکلات آن سازمان مرتفع شود. خیلی ها هم آنرا پیش پا افتاده در نظر می گرفتند و با خرید یک نرم افزار و نصب آن بر روی رایانه های سازمان شان، مدعی بودند که از مزایای GIS در کسب و کارشان بهرمند شده اند. خودم هرگاه با افرادی در جامعه مواجه می شدم که از من می پرسیدند کسب و کارت چیست به درستی نمی توانستم به او بفهمانم که چکار انجام می دهم. یادم است یکبار با دندانپزشکم ۲۰ دقیقه بحث کردم که کارم چیست و در نهایت او به من گفت من آخر نفهمیدم شما چکاری انجام می دهی! لذا بر آن شدم تا در سایت GISPlus با استفاده از تجارب چندین ساله، آموزش هایی را فراهم آوریم که به ساده ترین روش ممکن و با استفاده از نوشته های گویا و روان و فیلم ها و پادکست های آموزش GIS، به مخاطبین، آموزش GIS را ارایه نماییم.

پیشنهاد می کنیم  GIS یا سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست؟

ما در نوشته “سیستم اطلاعات جغرافیایی چیست؟” تلاش کرده ایم که به ساده ترین روش ممکن توضیح دهیم که GIS چیست و به چه درد ما می خورد. پیشنهاد می کنیم این نوشته را به همراه فیلم آموزشی و پادکست صوتی آن مشاهده نمایید.

پس از آن در نوشته “چرا GIS را دوست داریم؟” تلاش نموده ایم که بگوییم GIS به چه دردی می خورد و کاربرد GIS چیست.

در ادامه سلسله نوشته های آموزش جی آی اس، در نوشته “چگونه GIS را یاد بگیریم؟” توضیح داده ایم که نقش GIS در زندگی ما چیست و بهتر است برای یادگیری آن از کجا شروع کنیم.

کتابچه آموزش مبانی و مفاهیم GIS

بدیهی است برای آموزش در هر زمینه ای، ابتدا می بایست به درک مبانی و مفاهیم آن پرداخت. به منظور اینکه مخاطبین سایت GISPlus بتوانند به سادگی، آموزش GIS را آغاز کنند، کتابچه ای را با عنوان “مبانی و مفاهیم GIS” آماده کرده ایم. این کتابچه شامل هرآنچیزی است که شما برای یادگیری GIS باید بدانید.

سرفصل های آموزش GIS

این کتابچه دارای ۱۰۶ صفحه می باشد و سرفصل های زیر را در آن گنجانیده ایم:

 • تعریف سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • مولفه‌های سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • وظایف اصلی یک سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • پرسش‌و‌پاسخ و تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات
 • اصطلاحات و مفاهیم پایه سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • سیستم مختصات و سیستم تصویر
 • انواع اطلاعات جغرافیایی
 • توپولوژی داده‌های مکانی
 • توابع تحلیل مکانی
 • فرآیند آماده‌سازی داده‌های مکانی برای استفاده در GIS
 • آدرس‌دهی جغرافیایی
 • کار با GPS
 • کاربردهای GIS

 

پیشنهاد می کنیم  چگونه جی آی اس را یاد بگیریم؟

شما می توانید کتابچه رایگان آموزش GIS را از لینک زیر در قالب PDF دانلود نمایید و مطالعه کنید.

دانلود رایگان آموزش جی آی اس

اگر کتابچه را خواندید و نیاز به آموزش های روان تر و ساده تر داشتید به شما نوید می دهیم که محتویات این کتابچه به مرور در سایت GISPlus منتشر خواهند شد. در انتشار نوشته ها تلاش می کنیم برای هر نوشته، فیلم آموزشی و پادکست هم تهیه نماییم تا شما به سادگی با مفاهیم GIS آشنا شوید.

پیشنهاد می کنیم برای آنکه از انتشار نوشته های سایت GISPlus آگاه شوید، ما را از طریق یکی از روش های زیر پیگیری نمایید.

کانال تلگرام جی آی اس

کانال تلگرام GISPlus

صفحه اینستاگرام جی آی اس

صفحه اینستاگرام GISPlus

عضویت در خبرنامه GISPlus:

علاوه بر روش های فوق برای پیگیری ما می توانید با توجه به سطح خود در خبرنامه GISPlus عضو شوید تا مطالب که دریافت می کنید خاص خودتان باشد و مطالب را که علاقمند نیستید دریافت نکنید. ما برای هر کدام از مخاطبان خود شامل دانشجویان، برنامه نویسان، کارشناسان، مدیران و علاقمندان به GIS محتوا جداگانه ای را در سایت GISPlus منتشر می کنیم. کافیست هنگام عضویت در خبرنامه، سطح خود را مشخص نمایید تا مطالب مرتبط با خود را دریافت نمایید.

پیشنهاد ما برای خواندن :

 

×
منصور ادیبی نزدیک به یک دهه است که در زمینه WebGIS و MobileGIS فعالیت می‌نماید. از جمله فعالیت‌های وی، مشاوره و آموزش در زمینه پیاده‌سازی GIS با تمرکز بر استفاده از ابزارهای متن-باز می‌باشد. او فعالیت در پیاده‌سازی پروژه‌های بزرگ کشور را در پیشنه خود دارد. برای آشنایی بیشتر با منصور ادیبی، به وبگاه شخصی او به نشانی http://mansour.adibi.info مراجعه نمایید.