ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت

این آموزش از سری آموزش های یک ساعته GISPlus می باشد. ما در این آموزش یک ساعته می خواهیم به شما چگونگی ساخت نقشه تحت وب را یاد دهیم. برای مشاهده همه آموزش های یک ساعته به این صفحه مراجعه کنید.

فقط در یک ساعت یک نقشه تحت وب را طراحی و پیاده سازی کنید!

این آموزش دارای یک فیلم رایگان ساخت نقشه تحت وب می باشد که در انتهای نوشته قرار داده شده و شما با استفاده از آن می توانید فقط در یک ساعت و خیلی سریع، ساخت نقشه تحت وب را تجربه کنید.

مراحل ساخت نقشه تحت وب

در این آموزش برای ساخت یک سامانه WebGIS می بایست مراحل زیر را انجام دهید:

  • طراحی یک وب سایت

پیش نیازهای این آموزش

برای ساخت نقشه تحت وب نیازمند طراحی یک وب سایت هستید. اگر طراحی وب سایت را بلد نیستید، بهتر است کمی با مفاهیم اولیه طراحی صفحات وب، آشنا شوید و بر HTML، CSS و JavaScript یک تسلط نسبی داشته باشید. زبان HTML برای ساخت ساختار و ایجاد بخش های یک صفحه وب استفاده می شود. همچنین CSS به منظور ایجاد استایل و شکل و رنگ مناسب برای اجزای وب سایت، استفاده می شود و زبان برنامه نویسی JavaScript، یک صفحه وب را پویا تر کرده و قابلیت هایی نظیر ایجاد انیمیشن، ایجاد نقشه، مدیریت رویداد و… را به وب سایت اضافه می کند.

ما ویدیوهای آموزش رایگان HTML، CSS، JavaScript و jQuery را در بخش آکادمی Web GIS قرار داده ایم که می توانید به رایگان آنها را دانلود کرده و یک وب سایت را طراحی کنید.

اگر با پیش نیازها آشنایی ندارید، اصلا نگران نباشید. پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیزی فیلم رایگان آموزش ساخت نقشه تحت وب را از انتهای این نوشته دانلود کرده و مشاهده نمایید. در این ویدیوی آموزشی ما تلاش کرده ایم بدون درگیر کردنتان با مباحث پیچیده برنامه نویسی، به شما نشان دهیم که مراحل ساخت نقشه تحت وب و افزودن نقشه به وب سایت جهت توسعه آن و برنامه نویسی قابلیت های GIS، چگونه خواهد بود.

اگر با GIS آشنا نیستید می توانید نوشته GIS چیست و ویدیوی آموزش GIS چیست را مشاهده نمایید.

گام اول: طراحی یک وب سایت

ما می خواهیم یک وب سایت بسازیم و در آن نقشه ای را اضافه نماییم. لذا در این آموزش، در اولین گام یک وب سایت به شکل زیر تولید می کنیم.

سامانه WebGIS

برای طراحی سیما و ظاهر یک وب سایت، مراحل زیر را انجام دهید:

  • طراحی واسط گرافیکی در نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ

قبل از شروع پیاده سازی وب سایت باید طرح مورد نظر بر روی کاغذ و یا در نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ، ترسیم شود تا دقیقا طرح مورد نیاز ما مشخص باشد.

  • طراحی و پیاده سازی قالب وب سایت با Kendo UI Framework

پس از آماده سازی طرح وب سایت، برای طراحی قالب وب سایت باید از ابزار های طراحی واسط گرافیکی وب استفاده شود. یکی از این ابزار ها Kendo UI Framework است که ما در این آموزش از آن استفاده می کنیم.

آموزش نحوه استفاده از ابزار Kendo UI Framework به منظور طراحی واسط گرافیکی وب سایت، به صورت کامل در فیلم رایگان ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت توضیح داده شده است. این ویدیو را به رایگان در انتهای نوشته دانلود کنید.

گام دوم: افزودن نقشه به وب سایت

نقشه ها ویژگی های زیادی دارند. نقشه ها زبان گویا در انتقال مفاهیم و اطلاعات هستند. آنها به ما کمک می کنند که دنیای اطراف خود را بهتر بشناسیم و تصمیمات درست تری را بگیریم. امروزه نقشه ها از حالت کاغذی به حالت دیجیتالی تبدیل شده اند و قابلیت تعامل با استفاده کنندگان از نقشه را پیدا کرده اند. شما هم به دلایل مختلفی می خواهید وب سایتی که ساختید را به نقشه مجهز نمایید و در این آموزش، مراحل ساخت نقشه تحت وب را دنبال می کنید. به صورت تخصصی، به نمایش نقشه تحت وب، Web Mapping گفته می شود. نقشه های تحت وب امروزه بسیار گسترده شده اند و کاربردهای فراوانی دارند. اگرچه در این آموزش شما یاد می گیرید به سادگی یک نقشه تحت وب بسازید اما بدانید که نقشه تحت وب به صورت پیشرفته تر، یک سامانه اطلاعات مکانی تحت وب یا Web GIS نامیده می شود. توسط سامانه وب GIS، داده ها و نقشه ها آنلاین می شوند و می توان روی آن ها اعمال مختلفی مانند جستجو، نمایش مکان ها، مسیریابی و یا تحلیل و… را تنها از طریق مرورگرهای وب مثل فایرفاکس، کروم و… در دسترس کاربر قرار داد.

اگر با Web GIS آشنا نیستید می توانید نوشته Web GIS چیست و ویدیوی آموزشWeb GIS چیست را مشاهده نمایید.

امروزه برای ساخت نقشه تحت وب، ابزارهای زیادی وجود دارد. ما در این آموزش از کتابخانه جاوااسکریپتی OpenLayers استفاده می کنیم. ایجاد نقشه تحت وب با OpenLayers کار ساده ای می باشد. در نوشته های آموزش OpenLayers که پیش تر در سایت GISPlus منتشر کردیم، به معرفی OpenLayers پرداختیم و نمایش نقشه با OpenLayers را آموزش دادیم. در این آموزش یک ساعته ساخت نقشه تحت وب، می خواهیم با استفاده از کتابخانه OpenLayers، وب سایت خودمان را به نقشه Bing و نیز نقشه OpenStreetMap، مجهز نماییم به نحوی که کاربر بتواند به دلخواه خود، هریک از این نقشه ها را روشن یا خاموش نماید.

مراحل انجام این کار در فیلم رایگان ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت به صورت کامل توضیح داده شده است. این ویدیو را به رایگان در انتهای نوشته دانلود کنید.

گام سوم: افزودن قابلیت های GIS تحت وب

همان طور که در گام دوم گفتیم، نقشه های تحت وب امروزه بسیار گسترده شده اند و قابلیت های GIS را نیز وارد وب کرده اند و مفهوم جدیدی به نام Web GIS را ایجاد کرده اند. ما در این آموزش علاوه بر این که به شما ساخت نقشه تحت وب را آموزش می دهیم، شروع پیاده سازی قابلیت های GIS در وب را نیز خواهیم داشت. یک Web GIS می تواند دارای قابلیت های بسیاری باشد.قابلیت هایی نظیر نمایش نقشه های عمومی مثل نقشه گوگل، نقشه Bing، نقشه OSM و…، نمایش نقشه اختصاصی (از فایل های AutoCad یا Shapefile)، نمایش تصاویر ماهواره ای یا هوایی، بزرگ نمایی و کوچک نمایی نقشه، روشن و خاموش کردن لایه های نقشه و… از جمله قابلیت های Web GIS می باشند. اگر با امکانات یک سامانه Web GIS آشنا نیستید، می توانید به نوشته پیاده سازی قابلیت های وب GIS مراجعه نمایید. ما در این آموزش، اقدام به پیاده سازی قابلیت های Web GIS می کنیم و قابلیت های زیر را به وب سایت نقشه ای خود، اضافه می کنیم:

  • امکان روشن و خاموش کردن لایه های نقشه
  • امکان بزرگ نمایی و کوچک نمایی نقشه
  • امکان ترسیم اشکال هندسی بر روی نقشه

مراحل انجام این گام در فیلم رایگان ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت به صورت کامل توضیح داده شده است. این ویدیو را به رایگان در انتهای نوشته دانلود کنید.

گام بعدی: آموزش های بیشتر

ما در این آموزش که فیلم آن را نیز کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده ایم، نحوه ساخت نقشه تحت وب و نیز تجهیز آن به قابلیت های GIS تحت وب را به شما آموزش دادیم. از شما می خواهیم برای یاری ما جهت ساخت آموزش های دیگر که مناسب شما باشند، در زیر همین نوشته، نظرات خود را اعلام کنید و اگر این آموزش به شما کمک کرد، آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید تا به آنها هم کمک کند.

بخش دانلود این آموزش:

سامانه WebGIS

مهشاد انصاری کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار است و در زمینه توسعه ی وب سایت و برنامه نویسی #C فعالیت دارد

برو بریم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۷۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *