آموزش Mobile GIS: روش های پیاده سازی اپلیکیشن موبایل

چه روش هایی برای پیاده سازی اپلیکیشن Mobile وجود دارد؟

?Native? Hybrid? Mobile Web

در این آموزش می خواهیم به شما بگوییم که برای برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل، چه روش هایی وجود دارد.

ما تا کنون به شما آموزش داده ایم که موبایل GIS چیست و موبایل GIS چگونه کار می کند؟ در این دو آموزش به چیستی Mobile GIS و بررسی ساختار و معماریاپلیکیشن موبایل GIS پرداخته ایم. اینک می خواهیم به بررسی روش های پیاده سازی اپلیکیشن موبایل بپردازیم. از این آموزش به بعد، با آموزش برنامه نویسی Mobile برای حرکت به سمت برنامه نویسی Mobile GIS و تولید یک اپلیکیشن نقشه ای با ما همراه باشید.

چگونه یک اپلیکیشن موبایل تولید کنیم؟

لازمه برنامه نویسی Mobile GIS این است که با برنامه نویسی Mobile آشنا باشید و بتوانید تولید اپلیکیشن موبایل کنید. با توجه به تنوع دستگاه های موبایل، سیستم عامل های مختلفی برای آنها به وجود آمده است. این تنوع باعث شده که برای تولید اپلیکیشن برای دستگاه های موبایل، روش های مختلف به وجود آید. دانستن هر یک از این روش ها به شما کمک می کند که در یک پروژه برنامه نویسی موبایل، بدانید بهترین و مناسب ترین روش چیست. در ادامه به روش های تولید اپلیکیشن موبایل خواهیم پرداخت.

روش Native App

در این روش، اپلیکیشن موبایل، صرفا برای یک سیستم‏ عامل خاص تهیه می‎شود و قابل اجرا بر روی دستگاه‏ های مختلف نیست. برای مثال برای توسعه اپلیکیشن مبتنی بر سیستم عامل اندروید از زبان برنامه نویسی Java و برای تولید اپلیکیشن مبتنی بر سیستم عامل IOS باید از زبان برنامه نویسی Objective-C و یا swift استفاده کرد.

مزایا

بزرگترین مزیت این روش بازدهی بالای نرم‌افزار است، زمانی که برنامه به روش Native نوشته می شود کدها به زبان ماشین کامپایل می شوند که همین امر باعث می شود برنامه بازدهی بیشتری داشته باشد.

معایب

روش Mobile Web App

در این روش، اپلیکیشن موبایل با استفاده از تکنولوژی Web تولید می‏ شود و می ‏تواند بر روی مرورگر داخلی انواع سیستم‏ عامل‏ های موبایل، اجرا شود. در واقع، یک صفحه وب طراحی می شود که به صورت واکنش گر طراحی شده و می تواند بر روی هر اندازه صفحه نمایشی، اجرا شود. اپلیکیشن شما به سادگی توسط HTML طراحی شده و توسط JavaScript جان می‏ گیرد و توسط jQuery تقویت می‏ شود.

مزایا

معایب

روش Hybrid App

این روش ترکیبی از دو روش قبلی است. تولید اپلیکیشن موبایل با استفاده از تکنولوژی Web انجام می ‏شود و با استفاده از یک ابزار واسط، برای هر سیستم‏ عاملی که بخواهید، خروجی گرفته می ‏شود. در حقیقت، این ابزار، یک مرورگر توکار که داخل اپلیکیشن شما تعبیه می‏ کند و اپلیکیشن بر روی این مرورگر اجرا خواهد شد.

مزایا

معایب

انتخاب روش تولید App

توجه داشته باشید که هر سه روش گفته شده جهت تولید اپلیکیشن موبایل، برای پاسخگویی به نیازهای کاربر هستند و نیازهای مختلفی را برطرف می کنند و هیچ یک از آنها نمی تواند به عنوان یک راه حل کامل و بی نقص باشد. هر یک از آنها نقاط قوت و ضعفی دارند که نهایتا با توجه به نیازی که کسب و کار یا پروژه شما دارد باید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب تر است. اما در حالت کلی، پارامترهای زیر در تصمیم گیری برای انتخاب روش مناسب پروژه شما، تأثیرگذار هستند:

mobilegis

3 روش تولید اپ موبایل

1- روش Mobile Web App
2- روش Native
3- روش Hybrid

حراج بسته آموزش ساخت اپ نقشه با امکانات GIS

در این بسته با روش Hybrid یک اپ نقشه می سازید. این بسته به زودی از سایت ما حذف می شود و بسته جدیدی با روش Native جایگزین آن می شود. این آخرین فرصت استفاده از این تکنولوژی سریع و ارزان برای ساخت اپ GIS و نقشه می باشد.

سخن پایانی

در این نوشته تلاش کردیم شما را با سه روش تولید اپلیکیشن موبایل آشنا کنیم. در برنامه نویسی موبایل، هر یک از روش ها دارای مزایا و معایبی هستند که در این نوشته به آن ها اشاره شد. انتخاب یک روش بستگی به نیاز و شرایط کسب و کار و پروژه مد نظر شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *