داستان ما

این عکس را ببینید

سامانه Web GIS

اولین سامانه GIS تحت وب که سال 1386 آن را ایجاد کردیم

اگر می خواهید داستان ما را بخوانید و بدانید چگونه یک مسیر 10 ساله را پیمودیم، با ما همراه شوید.

سال 1386 در پروژه مدیریت هوشمند ترافیک شهر اصفهان به عنوان برنامه نویس کار می کردیم. در مرکز کنترل ترافیک شهر اصفهان یک اپلیکیشن ویندوزی بود که یک نقشه اتوکد از شهر اصفهان را نمایش می داد و رنگ چراغ هر خیابان را بر روی یک دایره نمایش می داد. به همین سادگی. ما می خواستیم برنامه ای بنویسیم که یک نقشه از شهر اصفهان را نمایش دهد و نه تنها ترافیک خیابان های شهر را با رنگ های مختلف بر روی خیابان ها نمایش دهد، بلکه امکان تعامل کاربر و نقشه و انجام کارهایی نظیر جستجوی خیابان ها و… وجود داشته باشد و این نقشه در یک وب سایت قابل نمایش و کار باشد.

ما هیچ چیزی از GIS بلد نبودیم

ما رشته نرم افزار بودیم و اصلا با نقشه و نقشه بردای آشنا نبودیم و اصلا نمی دانستیم چیزی به نام GIS وجود دارد. فقط می دانستیم مبنای کار ما یک نقشه اتوکد است. از آنجاییکه نگرش ما برنامه نویسی بود، تحقیقاتمان را شروع کردیم که چگونه یک نقشه را در محیط وب مورد استفاده قرار دهیم. تحقیقات ما 6 ماه طول کشید. چون با نقشه آشنا نبودیم، زمان زیادی طول کشید تا فهمیدیم برای کار با نقشه ها، سیستم اطلاعات جغرافیایی وجود دارد و دوباره زمان زیادی صرف کردیم تا با مبانی و مفاهیم GIS آشنا شدیم. سخت ترین قسمت کار برای ما این قسمت بود.

آری ما پس از ۶ ماه سعی و خطا، یاد گرفته بودیم که جی آی اس چیست؟ ما تمامی روش های موجود در دنیا برای نمایش نقشه ها در Web و کار با آن ها را بررسی کرده بودیم و از بین تمام آن ها به سراغ استفاده از ابزارهای متن باز برای پیاده سازی نقشه در وب رفته بودیم. روشی که در آن زمان، اهل فن و اساتید رشته GIS آن را روشی غیر عقلانی می پنداشتند و معتقد بودند تا ابزارهای تجاری نظیر محصولات شرکت esri وجود دارد نباید به سراغ این روش ها رفت.

سرانجام توانستیم

ما در سال ۱۳۸۶ اولین نقشه تحت وب شهر اصفهان را در شرکت GIS کار که مشغول فعالیت بودیم، راه اندازی کردیم. همانطور که در تصویر بالا می بینید، این نقشه بر روی مرورگر کاربر باز می شد بدون آنکه نیاز باشد کاربر چیزی را بر روی رایانه اش از قبل نصب نماید. نقشه شهر اصفهان را با سرعت بسیار خوب نمایش می داد. کاربر می توانست آن را کوچک و بزرگ کند. هر چه نقشه بزرگتر می شد، جزئیات بیشتری به کاربر نمایش داده می شد و کاربر می توانست اسامی خیابان ها و اماکن سطح شهر را به راحتی جستجو نماید. در نهایت نیز ترافیک تقاطع هایی از شهر که به سامانه هوشمند کنترل ترافیک مجهز بودند، بر روی نقشه نمایش داده می شد.

پس از آن چه شد

پیروزی و دست یافتن به هدف بسیار شیرین است. به خصوص که جوان بودیم و جویای نام و اینکه جلوی مدیرانمان بگوییم ما توانستیم خیلی حس خوبی به ما منتقل می کرد. با این پیروزی، مسیر فعالیت شرکتی که در آن کار می کردیم تغییر یافت. مدیر آن شرکت ارزش بیشتری برای بحث تحقیق و توسعه در زمینه GIS در نظر گرفت و ما بیشتر و بیشتر بر روی GIS و کاربردهای آن کار کردیم و این بیشتر و بیشتر شد 10 سال.

امروز چه داریم

ما امروز خرسندیم که اندوخته های خود در این 10 سال پیشینه کاری را به جامعه آموزش می دهیم. امروز ما یکی از قویترین سامانه های اطلاعات مکانی تحت وب یا Web GIS را تولید کرده ایم و آن را در سازمان های زیادی به کار گماشته ایم تا پشتیبان تصمیم گیری مدیران و کارشناسانی باشد که به میهن مان در حال خدمت می باشند. در زیر نمونه ای از تصویر کلی این سامانه را می بینید.

سامانه Web GIS

ما در حال آموزش برنامه نویسی Web GIS به علاقمندان هستیم. ما به آن ها می آموزیم چگونه در مدت کوتاهی یک سامانه Web GIS پایه را تولید کنند. همچنین به آنها مسیر حرفه ای شدن را می آموزیم تا بدانید چگونه یک Web GIS حرفه ای تولید کنند. ما 10 سال سعی و خطا و تجربه داشته ایم. اینک به آنها در 24 ساعت کمک می کنیم تا از سعی و خطا بپرهیزند و زمان خود و هزینه خود را به هدر ندهند

همچنین ما در زمینه طراحی، تولید و پیاده سازی سامانه اطلاعات مکانی تحت وب Web GIS و نیز سامانه اطلاعات مکانی همراه Mobile GIS در شرکت بهین فعالیت می کنیم و سامانه های مکانمند را به کسب و کارها و سازمان ها ارایه می کنیم تا با استفاده از پتانسیل داده های مکانی، به بهبود کسب و کار آنها و نیز ساده کردن فرآیند تصمیم گیری در سازمان آنها کمک کنیم.

راهکارهای مکانمند شرکت بهین

رهیار

سامانه برداشت اطلاعات معابر

رهپو

سامانه برداشت خرابی آسفالت معابر

بهپو

سامانه جمع آوری اطلاعات با موبایل

ترافیک یار

سامانه ثبت وقایع و تصادفات