معرفی نقشه رایگان OpenStreetMap

دراین نوشته شمارا با نقشه های رایگان osm آشنا میکنیم و به شما یاد میدهیم چگونه نقشه ها را به صورت رایگان از آن دانلود کنید.

نقشه OpenStreetMap به صورت کوتاه شده به نقشه OSM معروف است، نقشه OSM یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد نقشه رایگان و قابل ویرایش از کل دنیاست.

نقشه OSM رایگان می باشد. اساس کار این پروژه بر مبنای همکاری داوطلبانه افراد از سرتاسر دنیا می باشد. نقشه OSM در سال 2004 توسط  Steve Coast در کشور انگلستان، راه اندازی شد. در حال حاضر، نقشه OSM نزدیک به 5 میلیون کاربر فعال دارد که به صورت مشارکتی و داوطلبانه در حال ترسیم نقشه های سرتاسر دنیا می باشند. در حقیقت، نقشه OSM نمونه ای از یک سامانه اطلاعات جغرافیایی داوطلبانه (به انگلیسی Volunteered Geographic Information System) می باشد که در آن، هر شخص، داوطلب می شود تا نقشه مکان های دل خواه خود را کامل نماید تا سایر افراد بتوانند به رایگان از آن نقشه ها استفاده کنند.

نقشه OSM چگونه ترسیم می شود؟

نقشه OSM از منابع رایگانی نظیر نقشه برداری زمینی، دستگاه های GPS و موبایل، تصویر ماهواره ای، تصاویر هوایی و نیز برخی داده ها که توسط سازمان های دولتی برخی از کشورها تحت لیسانس های رایگان منتشر شده اند، تکمیل می شوند. در حقیقت، نقشه های OSM به روش جمع سپاری (به انگلیسی Crowdsourced) آماده می شوند و به رایگان در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرند.

همچنین برخی مواقع مسابقاتی به نام Mapathon برگزار می شود که در آن از عموم مردم خواسته می شود که نقشه های اطراف خود را در راستای کمک به جامعه جهت مدیریت بحران، مدیریت انرژی و سایر کارهای عام المنفعه تکمیل نمایند.

نقشه OSM چگونه ویرایش می شود؟

به صورت پیش فرض، شما با ورود به سایت OSM و ایجاد یک حساب کاربری، می توانید اقدام به ترسیم و یا ویرایش نقشه ها و اطلاعات آن ها نمایید. اما برای ترسیم و ویرایش نقشه ها در در محیط Desktop نیز دو نرم افزار JOSM و Merkaator وجود دارند. برای دستگاه های موبایل و تبلت های اندرویدی نیز اپلیکیشن هایی نظیر Vespucci  و StreetComplete  نیز وجود دارند که امکان ویرایش و دستگاری نقشه های OSM را فراهم می کنند. اپلیکیشن Maps.me نیز برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS مورد استفاده قرار می گیرد.

سرویس نقشه

دانلود نقشه های OSM

برای دانلود نقشه OSM، راه های مختلفی وجود دارد. داده های اصلی به فرمت .osm که یک فرمت مبتنی بر ساختار XML می باشد، برای دانلود به صورت هفتگی بر روی سرویس دهنده OSM موسوم به Planet OSM قرار داده می شوند. حجم کل داده ها تا کنون حدود ۶۹ گیگابایت می باشد که تغییراتی هفتگی آن نیز در حدود ۲٫۵ گیگابایت می باشد. واضح است که دانلود کل این اطلاعات نمی تواند برای همگان مفید باشد.

سایت های واسط نظیر Geofabrik و Cloudmade وجود دارند که در آن ها می توانید اقدام به دانلود نقشه ها در قالب های Shapefile, osm, pbf,… نمایید.

همچنین در قسمت نقشه بازار در سایت GISPlus که مکانی برای دانلود نقشه، خرید نقشه، فروش نقشه و نیز چاپ نقشه در ابعاد دلخواه می باشد، شما می توانید اقدام به دانلود نقشه شهرهای ایران نمایید که منبع اصلی آنها نقشه OSM است، دانلود نمایید.

برای دانلود نقشه از OpenStreetMap، اگر زمان شما برایتان مهم است و می خواهید خیلی سریع و بدون سعی و خطا یاد بگیرید چگونه نقشه منطقه مورد نظر خود را با فرمت رایج Shapefile دانلود کنید، می توانید محصول دانلودی زیر را تهیه کنید.

سرور نقشه

آموزش دانلود نقشه OSM کل ایران

اگر برای پروژه GIS خودتان نیازمند نقشه کل ایران هستید، می توانید از نقشه های رایگان OSM استفاده نمایید. ما برای شما یک فیلم آموزشی آماده کرده ایم که در آن به شما یاد می دهیم که دانلود رایگان نقشه کل ایران با فرمت Shapefile را سریع و بدون گشت و گذار در سایت های مختلف، انجام دهید.

در این ویدیوی آموزشی به شما یاد می دهیم چگونه نقشه های به روز از کل کشور ایران را خیلی سریع دانلود کرده و لایه های مختلف آن را در ArcMap مشاهده کنید. این نقشه ها به صورت هفتگی بروزرسانی می شوند.

در حال حاضر، نرم افزارها، سامانه ها و وب سایت های زیادی در حال استفاده از نقشه های OSM برای جایگزینی با نقشه های Google می باشند. مالک نقشه OSM، جامعه ای از کاربرانی است که بر روی این نقشه ها کار می کنند. با این حال، نقشه OSM توسط بنیاد OpenStreetMap، مورد پشتیبانی قرار می گیرد.

جامعه کاربران نقشه OSM هر ساله یک کنفرانس بین المللی با نام State of the Map برگزار می کنند. این کنفرانس از سال ۲۰۰۷ تا کنون همه ساله برگزار شده است.

نقشه OSM با چه نرم افزارهایی راه اندازی شده است؟

نقشه OSM یک سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت وب یا Web GIS است با معماری متن باز توسعه داده شده است. کلیه ابزارها و نرم افزارهای به کار گرفته شده در آن، رایگان و متن باز هستند. سامانه تحت وب نقشه OSM با چارچوب کاری Ruby on Rails توسعه داده شده است. از پایگاه داده PostgreSQL برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران و متاداده های ویرایش نقشه ها استفاده شده است. نقشه تحت وب توسط Mapnik آماده سازی شده است. توسط افزونه PostGIS یک پایگاه داده جغرافیایی بر روی PostgreSQL ایجاد شده است که نقشه ها و داده های مکانی OSM در آن ذخیره و نگهداری می شوند. در حقیقت، نقشه OSM یک Web GIS متن باز است.

آیا می توان یک نقشه OSM شخصی راه اندازی کرد؟

با توجه به این که همواره خطر تحریم های بین المللی می تواند کشورها را تهدید نماید، می توان انواع تکنولوژی ها را به صورت بومی مورد استفاده قرار داد. بسیاری از سازمان ها به دلایل سیاست هایی که مد نظر دارند، اصلا مایل نیستند در راه اندازی سامانه های اطلاعات مکانی، از سرویس های عمومی که بر بستر اینترنت وجود دارند استفاده نمایند و مایل هستند که خودشان با راه اندازی یک GIS Server، نقشه های پایه مد نظر خود را داشته باشند.

با توجه به این موارد می توان یک سرویس دهنده نقشه ای (به انگلیسی Map Server) راه اندازی نمود که دقیقا شبیه نقشه OSM عمل کرده و رویکرد فنی آن نیز همانند نقشه OpenStreetMap می باشد. همواره می توان آخرین بروزرسانی نقشه های OSM را در پایگاه داده مکانی این سرویس دهنده نقشه، قرار داد و از نقشه هایی که با استانداردهای OGC در اختیار ما قرار می گیرند، در سامانه Web GIS و اپلیکیشن GIS مد نظر خود، استفاده نمایید.

سرور نقشه اختصاصی ایران

اگر می خواهید برای سازمان و یا کسب و کار خود اقدام به راه اندازی سرور نقشه کاملا اختصاصی مطابق با نیاز خود نمایید، می توانید از سرور نقشه اختصاصی که یکی از محصولات شرکت بهین می باشد، استفاده نمایید. سرور نقشه اختصاصی، وابستگی سازمان شما را به نقشه های اینترنتی و یا سایر سرویس های نقشه، از بین می برد.

OpenStreetMap به صورت سه بعدی

نقشه های پویا انقلابی در دید و تعامل ما با دنیا ایجاد کرده اند. نقشه ها یک زبان گویا هستند که امروزه به لطف تکنولوژی ما می توانیم با آنها حرف بزنیم، از آنها سوال بپرسیم و آنها هم به ما جواب دهند. این پیشرفت به بعد سوم هم ورود پیدا کرده است. بیشتر سامانه های نقشه ای امروزه به سمت استفاده از داده ها و نقشه های سه بعدی حرکت کرده اند. نقشه OpenStreetMap هم از این قافله عقب نمانده است.

گروه پژوهشی GIScience وابسته به دانشگده جغرافیا دانشگاه هیدلبرگ در پروژه پژوهشی Geodata Infrastructure ۳D توانسته است داده های OSM را مورد استفاده قرار داده و با تلفیق مدل ارتفاعی رقومی و تکنولوژی Web GL اقدام به تولید نقشه سه بعدی نماید. نقشه سه بعدی OSM از طریق وب سایت آن به نشانی http://www.osm-3d.org/map.htm در دسترس قرار دارد.

4 thoughts on “معرفی نقشه رایگان OpenStreetMap

  • ایمان عظیمی says:

   درود کاربر گرامی
   مشکلی در دانلود فایل وجود ندارد لطفا دوباره اقدام به دریافت فایل نمایید.

 1. مرد کویر says:

  سلام خسته نباشید
  لطفا میشه بفرمایید فرمت pbf ، که از نقشه های خروجی در سایت openstreetmap می باشد با چه نرم افزاری باز می شود . فرمت های osm معمولا با گلوبال مپر باز میشه ولی فرمت pbf رو نمی دونم به چه صورت باز میشه .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با چه نرم افزاری و نحوه آموزش ؟

  • زهرا ابراهیمی says:

   درود بر شما. با نرم افزار QGIS می توانید این کار را انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *