آموزش نصب GeoServer

با GeoServer نقشه های خود را آماده استفاده در وب کنید

در نوشته پیشین از سلسله نوشته های آموزش GeoServer که در آکادمی Web GIS منتشر شد، شما را با نرم افزار GeoServer آشنا کردیم و به معرفی GeoServerپرداختیم.

با استفاده از نرم افزار GeoServer می توان در مدت زمان کوتاه، نقشه ها را برای راه اندازی سامانه Web GIS و به اشتراک گذاری سریع نقشه ها در وب آماده کرد. افرادی که به تازگی می خواهند وارد دنیای Web GIS شوند، می توانند از نرم افزار GeoServer به عنوان ساده ترین گزینه برای به اشتراک گذاری نقشه ها در وب، استفاده نمایند.

این نرم افزار به سادگی در چند دقیقه قابل نصب و راه اندازی می باشد. همچنین شما به سرعت در چند دقیقه می توانید یک نقشه را از یک Shapefile در وب به اشتراک بگذارید و همه این کارها در کمتر از 15 دقیقه قابل انجام می باشد. قطعا با هیچ یک از نرم افزارهای Web Map Server نظیر ArcGIS Server و یا نرم افزار MapServer شما نمی توانید به این سرعت چنین کاری را انجام دهید.

در این نوشته می خواهیم به آموزش نصب GeoServer بپردازیم و شما را با نصب و راه اندازی GeoServer آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

این نوشته از مجموعه آموزش های آکادمی WEB GIS است. برای مشاهده آموزش های پیشین و دانلود فیلم و PDF آن ها، می توانید به صفحه   آکادمی WEB GIS مراجعه نمایید.ورود به آکادمی WEB GIS

آموزش نصب GeoServer

پیش نیاز نصب GeoServer، نصب JRE یا Java Runtime Environment می باشد که به منظور اجرای نرم افزارهای تحت JAVA مورد استفاده قرار می­ گیرد. از آنجایی که نرم افزار GeoServer با استفاده از زبان برنامه نویسی Java تولید شده است، لذا شما برای استفاده از آن می بایست JRE را بر روی رایانه خود نصب نمایید. برای دریافت آخرین نسخه JRE، می­توانید از آدرس  http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html استفاده و گزینه JRE DOWLOAD را انتخاب نمایید.

آموزش نصب GeoServer

سپس از صفحه باز شده اقدام به دانلود نسخه مورد نظر خود نمایید. ما در این آموزش نسخه 8، 64 بیتی را استفاده می کنیم.

آموزش نصب GeoServer

پس از دانلود، با اجرای فایل نصب، اقدام به نصب JRE نمایید.

آموزش نصب GeoServer

پس از نصب JRE می­توانید به نصب GeoServer بپردازید. ابتدا آخرین نسخه پایدار را از طریق آدرس http://geoserver.org/release/stable  دریافت نمایید. سپس برای دریافت نسخه Windows، گزینه Windows Installer را انتخاب کرده و اقدام به دانلود نمایید. ما در این دوره آموزشی از نسخه 2.10.1 استفاده می کنیم. لذا پس از دانلود، فایل geoserver-2.10.1.exe را اجرا نمایید.

آموزش نصب GeoServer

مانند همه نرم افزارها، با قوانین استفاده از این نرم افزار موافقت کرده و ادامه دهید.

آموزش نصب GeoServer

مسیر نصب نرم افزار GeoServer را مشخص نمایید و کلید Next را بفشارید.

آموزش نصب GeoServer

دکمه Next را بفشارید.

آموزش نصب GeoServer

مسیر نصب JRE را انتخاب کرده و دکمه Next را بفشارید.

آموزش نصب GeoServer

مسیر قرارگیری فایل های اطلاعاتی نرم افزار GeoServer را مشخص نموده و با زدن دکمه Next به نصب ادامه دهید. پیشنهاد می شود، گزینه پیش فرض را در این مرحله انتخاب نمایید.

آموزش نصب GeoServer

نام کاربری و کلمه عبور مدیر، جهت ورود به نرم افزار را وارد نمایید و دکمه Next را بفشارید. نام کاربری پیش فرض، admin و کلمه عبور پیش فرض، geoserver می باشد. درصورت نیاز می توانید آنها را بسته به دلخواه خود تغییر دهید.

آموزش نصب GeoServer

شماره Portی که GeoServer می‌بایست بر روی آن فعالیت نماید را وارد کرده و کلید Next را بفشارید. Port‌ پیش‌فرض، 8080 می‌باشد. درصورتی که محدودیتی بر روی آن ندارید آن را انتخاب نمایید. دقت نمایید که این Port‌ می‌بایست باز باشد. لذا درصورتی که نرم‌افزار Firewall و یا AntiVirus بر روی رایانه شما نصب می‌باشد، می‌بایست دسترسی‌ها لازم را از طریق آن، باز نمایید.

آموزش نصب GeoServer

در پنجره بعد، نوع نصب را مشخص می کنیم، که به دوصورت دستی (Run manually) و سرویس Install as a Service)  Windows) قابل نصب می باشد.

  • Run manually: دراین­صورت، نرم افزار GeoServer مانند یک نرم ­افزار استاندارد نصب می ­شود و برای اجرا باید آن­ را مانند سایر نرم­ افزارها از لیست نرم­ افزارهای نصب شده، انتخاب و اجرا نمود. اگر نصب GeoServer را در این حالت انجام دهید، پنجره­ای شبیه  Command Prompt Windows به نمایش درآمده و سرویس مربوط به GeoServer را اجرا می­ نماید و پس از اجرای کامل، می­ توان از آدرس http://localhost:8080/geoserver/web  در مرورگر Web، به محیط نرم ­افزار، دسترسی داشت.
[alert type=”success”]نکته:برای نصب GeoServer بر روی Server، بهتر است به صورت Install as a Service نصب گردد تا مدیریت ساده ­تری داشته باشد و با بارگذاری Windows، به­ صورت خودکار، سرویس مربوط به آن، بارگذاری شود.
[/alert]

آموزش نصب GeoServer

با انتخاب دکمه Next، نرم ­افزار GeoServer نصب می ­گردد. پس از نصب، چند دقیقه طول می­ کشد تا سرویس GeoServer به طور کامل اجرا گردد و با استفاده از مرورگر Web و از طریق آدرس  http://localhost:8080/geoserver/web در دسترس خواهد بود.

برای متوقف کردن و یا اجرای سرویس GeoServer می­ توانید از طریق پنجره سرویس­ های Windows، اقدام نمایید.

آموزش نصب GeoServer

فیلم آموزش نصب GeoServer

به شما پیشنهاد می کنیم فیلم آموزش نصب  GeoServer را دانلود نمایید. ما در این فیلم، شما را با مراحل نصب GeoServer و راه اندازی آن به صورت عملی آشنا می کنیم.

آموزش نصب GeoServer

سخن پایانی

تا این جای آموزش های آکادمی وب GIS، شما را با نرم افزار GeoServer و نحوه نصب GeoServer و راه اندازی GeoServer آن آشنا کردیم. در آموزش های آتی از سلسله نوشته های آموزش GeoServer می خواهیم به شما بگوییم چگونه با استفاده از Geoserver، نقشه ها را در وب منتشر کنیم تا بتوانیم یک گام دیگر به سمتراه اندازی Web GIS برداریم. در حقیقت از آموزش آتی شما با استانداردهای OGC به صورت عملی آشنا می شوید و انتشار نقشه با استاندارد WMS را فراخواهید گرفت. با ما همراه باشید.

برای مطالعه آموزش های بیشتر، آکادمی WebGIS را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *