چگونه برنامه نویس Web GIS شویم؟

چگونه برنامه نویس Web GIS شویم؟

برنامه نویسی Web GIS را چگونه یاد بگیریم؟

کدام زبان برنامه نویسی را استفاده کنیم؟

درباره برنامه نویسی GIS، در نوشته “آیا به مهارت برنامه نویسی GIS نیاز داریم؟” با شما سخن گفتیم. در این نوشته با استناد به گفته های افراد درگیر در بازار کار GIS، به این نتیجه رسیدیم که متخصصان GIS که دارای مهارت برنامه نویسی می­باشند، با موقعیت­های شغلی بیشتری روبرو هستند. این افراد، دارای حقوق بالاتر و خواهان بیشتر بین شرکت­ها و کارفرمایان می­باشند. همچنین در این نوشته، جایگاه برنامه نویسی جی آی اس در بین مهارت­های متخصصان GIS را مشخص نمودیم. همچنین آوردیم که افراد علاقمند، برای شروع برنامه نویسی GIS، بهتر است از کجا اقدام نمایند. در خصوص مهارت­های GIS مورد نیاز در بازار کار GIS در کشور ایران نیز توضیح دادیم. اینک در این نوشته، می­خواهیم به شما بگوییم که چگونه برنامه نویس Web GIS شویم؟

اجازه دهید به شما بگوییم: چرا تصمیم گرفتیم چنین نوشته ای را منتشر کنیم؟

از زمانی که سایت GISPlus را به منظور آموزش GIS و مشاوره GIS، راه اندازی کردیم، پرسش ­های مخاطبان در زمینه GIS را گردآوری کرده ­ایم. در زمینه برنامه نویسی GIS، بیشتر پرسش ­ها به حوزه برنامه نویسی Web GIS مربوط می ­شوند. پرسش­ های مربوط به برنامه نویسی Mobile GIS در رتبه دوم قرار دارند و تعداد کمی از پرسش ­ها به برنامه نویسی GIS تحت Desktop برمی­گردند. بسیاری از افرادی که مایل به یادگیری برنامه نویسی وب جی آی اس هستند، دانشجوی رشته GIS می ­باشند. این افراد، معمولا با علوم کامپیوتر و نرم افزارهای موجود در زمینه برنامه نویسی، آشنایی کمی دارند. یکی از عمده ­ترین مشکلات این افراد، این است که نمی­ توانند برای خود، یک مسیر مشخص برای یادگیری برنامه نویسی Web GIS، در نظر بگیرند. این افراد معمولا به مشاوره با برنامه ­نویسان و افرادی که رشته آن ها نرم ­افزار بوده می ­پردازند. در برخی موارد به سراغ آموزشگاه ­های کامپیوتر می­ روند و از آن ­ها می­خواهند که دوره مناسب­شان را به آن ها پیشنهاد نمایند. متاسفانه باید بگوییم، بیشتر افرادی که این­گونه اقدام کرده ­اند، پس از صرف چند ماه برای یادگیری برنامه نویسی و همچنین متحمل شدن هزینه­ های زیاد، هنوز نتوانسته ­اند، به یک برنامه نویس GIS تبدیل شوند. رسالت اجتماعی ما ایجاب می­کند که با توجه به این وضعیت، مسیر یادگیری برنامه نویسی GIS و تبدیل شدن به یک برنامه نویس Web GIS را در این نوشته برای علاقمندان به آن، مشخص نماییم.

ما پیش­تر در اینفوگرافیک “صفر تا صد برنامه نویسی Web GIS“، مسیر آموختن برنامه نویسی وب جی آی اس را توضیح داده ایم. ما در این اینفوگرافیک GIS، به شما یک مسیر نمایش داده ­ایم تا بدانید برای آن که مهارت برنامه نویسی جی آی اس را فرا بگیرید، چه گام­ هایی را باید بپیمایید و چه چیزهایی را باید فرا بگیرید. اینک در این نوشته، به شما می ­آموزیم که برنامه نویس Web GIS، باید از چه تکنولوژی­ ها و چه ابزارهایی به منظور برنامه ­نویسی سامانه اطلاعات مکانی تحت وب، بهره ببرد. در ادامه با ما همراه باشید.

برنامه نویسی تحت Web

در این بخش می­خواهیم در مورد زبان ­های برنامه نویسی که برای تولید یک Web GIS مورد استفاده قرار می­گیرند توضیح بدهیم. در دومین نوشته آموزش وب جی آی اس با نام “Web GIS چگونه کار می کند؟“، یاد گرفتید که تمامی اجزای سامانه Web GIS به دو بخش Server Side و Client Side تقسیم­ بندی می­شوند. برنامه­ نویسی که نیاز هست انجام بدهیم تا یک سامانه Web GIS منطبق بر نیازهای خود، تولید کنیم، وابسته به معماری به کار گرفته شده، متفاوت هست. در معماری سمت سرویس­ دهنده، بیشتر برنامه­ نویسی­ ها در سمت Server انجام می­شوند. در معماری سمت سرویس­ گیرنده، بیشتر برنامه­ نویسی­ ها باید در سمت Client انجام شود و در معماری ترکیبی، برنامه ­نویسی هم در سمت Server و هم در سمت Client انجام می­ پذیرد. معمولا می­ بینیم بسیاری از افراد که با برنامه نویسی آشنایی ندارند همواره از ما در این خصوص پرسش ­های زیادی دارند که ما باید از چه زبان برنامه­ نویسی استفاده کنیم و معمولا نمی­توانند به درستی، ارتباط تکنولوژی ­های مختلف را با هم به خوبی متوجه شوند. برای درک بهتر، ابتدا می ­بایست بدانید که برای برنامه نویسی سامانه Web GIS، چه کارهایی را باید انجام دهید. به صورت ساده، برای تولید یک سامانه Web GIS، ما می ­بایست اقدامات زیر را انجام دهیم:

  • طراحی و تولید یک وب سایت
  • برنامه نویسی سمت سرویس دهنده
  • برنامه نویسی قابلیت های GIS سمت سرویس گیرنده

با انجام سه گام فوق، شما یک سامانه GIS تحت وب را برنامه نویسی کرده­ اید. برای اینکه هر یک از این سه گام را بهتر متوجه شوید، هر کدام را به صورت جداگانه، توضیح می دهیم.

طراحی و تولید یک وب سایت

ما می ­بایست، یک وب سایت طراحی کنیم که کاربران سامانه Web GIS، بتوانند از طریق آن با سامانه، تعامل برقرار کنند و امکانات مورد نیاز برای کار با داده ­های مکانی و نقشه ­ها را در دسترس داشته باشند. به منظور طراحی و تولید یک واسط کاربری تحت وب، از تکنولوژی­های HTML, CSS, JavaScript استفاده می­شود. با استفاده از HTML اقدام به ایجاد صفحات وب برای سامانه می­ نماییم.

واژه HTML، کوتاه شده عبارت Hypertext Markup Languageمي باشد. HTML، زبان وب مي باشد. وارد هر وب سایت که می شوید، صفحه اصلی آن را مشاهده می کنید. این صفحه دارای اجزا و قسمت های گوناگونی می باشد. این اجزا توسط زبان HTML، ایجاد می شوند. دقت کنید که HTML، زبان برنامه نویسی نیست. HTML، یک زبان نشانه گذاری است. صفحات وب سایت را مرورگرهای وب نمایش می دهند. در حقیقت، HTML به مرورگر وب می گوید که در کجای صفحه وب سایت، چه چیزی را نمایش دهد. برای مثال فرض کنید می خواهیم در یک وب سایت، لیست دانشجویان یک کلاس را به همراه نمرات آن ها نمایش دهیم. اینجا با استفاده از HTML، صفحه ای را ایجاد می کنیم و در آن مشخص می کنیم که این اطلاعات، چگونه باید نمایش داده شوند. به زبان ساده، یک وب سایت را می توان به یک ساختمان تشبیه کرد. برای ایجاد یک ساختمان، ابتدا می بایست اسکلت فلزی یا بتنی آن را ایجاد نمایید. HTML، اسکلت یک وب سایت را ایجاد می نماید. شما با استفاده از HTML، ساختار و چینش اجزای یک وب سایت را مشخص می کنید. اگر در وب سایت خود نیاز به یک لیست برای نمایش اسامی دانشجویان دارید، با استفاده از HTML، مشخص می کنید که این لیست در کجای صفحه قرار داده شود و اسامی را چگونه نمایش دهد.

اجازه دهید تا یک مثال واضح تر بزنیم. مثلا می خواهیم یک صفحه برای ورود کاربران سایت، طراحی کنیم. این صفحه دارای دو کادر برای نام کاربری و گذرواژه و یک کلید برای ورود به سامانه می باشد.

همانطور که می بینید، صفحه ای که با HTML تولید شده، ظاهر زیبا و جذابی ندارد. این جا از CSS برای تعیین نحوه نمایش سیما و ظاهر اجزای موجود در صفحات وب، بهره می گیریم.

واژه CSS، کوتاه شده واژگان Cascading Style Sheet به معنی شیوه نامه آبشاری می باشد. صفت Cascading به معنی آبشاری، بیانگر این است که قوانین CSS، به صورت آبشاری از بالا به پایین بر روی صفحات Web اعمال می شوند. CSS در کنار HTML هسته فناوری ساخت صفحه‌های وب می باشد.

CSS، روشی ساده برای نمایش چیدمان و جلوه‌های تصویری (مانند نوع قلم، رنگ و اندازه‌ها و…) برای صفحه‌های Web است. به گفته‌ای ساده­ تر، می­توان گفت، CSS، نمای زبان HTML می­باشد و می­توان با استفاده از آن، ظاهری زیبا برای صفحات Web، طراحی نمود. . پیش­تر، یک وب سایت را به یک ساختمان، تشبیه کردیم. گفتیم HTML، اسکلت یک وب سایت را ایجاد می­نماید. پس از آن­که یک ساختمان را ایجاد کردید، می­بایست نمایی جذاب و قابل پسند برای آن ایجاد کنید. در طراحی Web نیز پس از آنکه با استفاده از HTML، اقدام به ایجاد ساختار Web Site نمودید، با استفاده از CSS می­توانید نما و ظاهر Web Site را تعیین نمایید.

برای مثال، برای اجزای صفحه ورود کاربران، ظاهر مناسبی را طراحی کرده و رنگ های دل خواه را به آنها اعمال می کنیم.

ساختمان ما پس از سفت کاری و نماکاری، نیازمند قابلیت ها، تجهیزات و امکانات رفاهی می باشد. در فرآیند پیاده سازی Web Site نیز می بایست قابیلیت هایی را به صفحه Web اضافه نماییم. این قابلیت ها به منظور تسهیل فعالیت های کاربران در Web Site، به کار می آیند. این جاست که با استفاده از زبان برنامه نویسی JavaScript، امکانات پیشرفته را در صفحات وب، پیاده سازی می کنیم و صفحات وب را به قابلیت های تعامل با کاربر، تجهیز می نماییم. زبان برنامه نویسی JavaScript در صفحه های Web، برای اضافه کردن تعامل، جذابیت، اعتبارسنجی فرم ها، ارتباط برقرارکردن با سرویس دهنده ها و بسیاری کارهای دیگر، مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا کدی می نویسیم که اگر نام کاربری و گذرواژه وارد نشد و بر روی کلید ورود، کلیک شد، یک پیغام نمایش دهیم که ابتدا، نام کاربری و کلمه عبور را وارد نمایید.

خب تا اینجا یاد گرفتید که ما ظاهر سامانه GIS تحت وب را چطور طراحی می­کنیم. تا اینجای کار، ما برنامه نویسی چندانی نداشته­ ایم. برای این مرحله از کار، امروزه کتابخانه­های فراوانی توسعه داده شده که معمولا کار برنامه­ نویس را ساده می­کنند و نیاز نیست که کلیه کارها را بصورت دستی انجام بدهند. کتابخانه jQuery از جمله این موارد است.

jQuery یک کتابخانه JavaScript می باشد. برنامه نویسی پیشرفته در JavaScript می تواند اغلب، مشکل و زمان گیر باشد، به خصوص وقتی قرار باشد با مرورگرهای مختلف، کار کنیم. برای مرتفع کردن این مشکلات، کتابخانه های زیادی در JavaScript گسترش یافته است. کتابخانه ها، توابعی آماده و از پیش تعریف شده، برای انجام کارهای آسان و دشوار در JavaScript، فراهم می آورند. تصور کنید می خواهید وقتی بر روی کلید ورود کلیک می کنید، پنجره ورود کاربران با استفاده از یک جلوه نمایشی بسته شود و صفحه اصلی وب سایت با یک جلوه نمایشی جذاب ظاهر شود. این جا می توانید از قابلیت های کتابخانه های JavaScript استفاده نمایید و این کارها را تنها با نوشتن یک خط کد، انجام دهید.

ساخت نقشه تحت وب در یک ساعت

برنامه نویسی سمت سرویس دهنده

در سمت سرویس دهنده، معمولا عملیات مهم صورت می پذیرند. مثلا ارتباط با پایگاه داده، انجام تحلیل ها و پردازش ها، اعتبارسنجی داده ها، قواعد تجاری حاکم بر داده ها و… از جمله مواردی هستند که در سمت سرویس دهنده، برنامه نویسی می شوند. در کل، می توان گفت، برنامه نویسی در سمت سرویس دهنده، باعث افزایش امنیت برنامه های تحت وب می شود. لذا معمولا مهم ترین و حساس ترین عملیات را با برنامه نویسی سمت سرویس دهنده انجام می دهند. برای برنامه نویسی در سمت سرویس دهنده، معمولا سه تکنولوژی مشهور مورد استفاده قرار می گیرند:

  • ASP که کوتاه شده Active Server Page می­باشد
  • PHP که کوتاه شده Personal Home Page می­باشد
  • JSP که کوتاه شده Java Server Page می­باشد

در هر یک از این سه تکنولوژی، کدها و برنامه های نوشته شده، با HTML ترکیب می شوند و بر روی یک Web Server، بارگذاری می شوند. Web Server اقدام به اجرای کدها نموده و نتیجه را به صورت یک HTML جدید به سمت سرویس گیرنده ارسال می کند. در نتیجه، کاربران اصلا به کدهای نوشته شده دسترسی نخواهند داشت. در هریک از این تکنولوژی ها می توان از زبان های برنامه نویسی به منظور افزایش قدرت کدنویسی نیز استفاده کرد.

در تکنولوژی ASP می توان یکی از زبان های برنامه نویسی خانواده .NET Freamework مثل Visual C++، C# و یا Visual Basic را استفاده کرد.

در تکنولوژی PHP از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می شود. همچنین می توان با استفاده از زبان C اقدام به توسعه کتابخانه هایی نمود و آن ها را در PHP مورد استفاده قرار داد.

در تکنولوژی JSP از زبان برنامه نویسی Java استفاده می شود.

در حال حاضر در کشور ما، بیشتر وب سایت ها با استفاده از تکنولوژی ASP تولید می شوند. از Visual Studio .NET به عنوان محیط توسعه و برنامه نویسی استفاده می شود و برنامه نویسی با استفاده از جدیدترین الگوی مایکروسافت برای تولید صفحات وب یعنی ASP .NET MVC انجام می شود. همچنین بیش تر از زبان برنامه نویسی C# برای برنامه نویسی قابلیت های پیشرفته استفاده می شود. در این روش، سیستم عامل سرویس دهنده می بایست Windows Server باشد. البته امکان استفاده از برنامه های نوشته شده در این روش بر روی سرویس دهنده های Linux نیز میسر است اما پیشنهاد نمی شود. برای Host کردن سایت هم می بایست از IIS Web Server کرد.

استفاده از PHP در رتبه دوم در کشور قرار دارد. برای استفاده از این تکنولوژی، Frameworkهای مختلفی وجود دارد که هریک، مزایا و معایب خود را دارند. CodeIgniter, Yii, Zend Framework و… از جمله Frameworkهای مورد استفاده در کشور ما هستند که هر شرکت بر اساس تجارب و دیدگاه های خود، یکی از آن ها را استفاده می نماید. برنامه نویسی با استفاده از زبان PHP و منطبق بر الگوی MVC انجام می پذیرد. سیستم عامل سرویس دهنده می تواند Windows و یا Linux باشد. همچنین برای Host کردن سایت می توانید از چندین نرم افزار Web Server نظیر Apache, WampServer, nginx, lighttpd و… استفاده نمایید. امکان استفاده از IIS با استفاده از افزونه ها نیز فراهم می باشد. البته همواره پیشنهاد می شود که وب سایت های تولید شده با استفاده از تکنولوژی PHP، برروی سرویس دهنده های Linux و یکی از Web Serverهای مختص به PHP، مورد استفاده قرار گیرند.

در کشور ما، از JSP به ندرت استفاده می شود. برنامه نویسی با استفاده از زبان Java و منطبق بر الگوی MVC انجام می شود. سیستم عامل سرویس دهنده می تواند Windows و یا Linux باشد. همچنین برای Host کردن سایت می توانید از چندین نرم افزار Servlet نظیر Apache Tomcat, Jetty, GlassFish, Oracle iPlant, WebSphere و… استفاده نمایید.

برنامه نویسی قابلیت های GIS سمت سرویس گیرنده

با توجه به معماری انتخابی برای سامانه Web GIS، می­ بایست برخی از قابلیت­های GIS را در سمت سرویس ­گیرنده، برنامه ­نویسی نمود. برای برنامه­ نویسی قابلیت­ های GIS در سمت سرویس­ گیرنده، روش­های متعددی وجود دارد. امروزه کتابخانه­ ها، ابزارها و APIهای متعددی برای این کار، توسعه داده شده ­اند. مثلا شرکت Esri، اقدام به توسعه APIهای مختلف برای استفاده در JavaScript، Silverlight و… نموده است. برخی از شرکت ­ها، کتابخانه­ هایی را برای استفاده در زبان­ های برنامه ­نویسی خانواده .NET ارایه کرده ­اند. برخی از توسعه ­دهندگان نیز اقدام به انتشار کتابخانه ­های JavaScript نموده ­اند. وابسته به تکنولوژی تولید وب سایت، ممکن است نتوانید از همه این روش ­ها استفاده نمایید. هر یک از این روش ­ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. پیشنهاد می ­شود برای برنامه ­نویسی سمت سرویس ­گیرنده، از روش­هایی استفاده شود، که کمترین درگیری کاربر با سیستم را داشته باشند. یکی از مزایای سامانه­ های تحت وب این است که کاربران مجبور نیستند که برای استفاده از یک سامانه، نرم ­افزاری را بر روی رایانه خود نصب کنند. اگر یادتان باشد، در آموزش ­های قبلی هم یکی از مزایای Web GIS را همین مورد برشمردیم. برخی از روش ­های برنامه نویسی قابلیت های GIS در سمت سرویس­ گیرنده، نیاز دارند تا کاربران قبل از استفاده از سامانه اطلاعات مکانی تحت وب، اقدام به نصب برخی ابزارها نمایند. قطعا این روش­ ها می ­تواند منجر به نارضایتی کاربران سامانه Web GIS شوند. بهتر است کاربران بدون درگیر شدن با مسایل فنی، تنها با باز کردن مرورگر وب خود و وارد کردن آدرس سامانه Web GIS، به آن دسترسی داشته باشند. از آنجایی­ که امروزه استفاده از JavaScript در طراحی و توسعه Web، فراگیر شده است، لذا یکی از روش­های مرسوم برای برنامه ­نویسی در سمت سرویس ­گیرنده، استفاده از کتابخانه­ های JavaScript می­ باشد. برای آنکه قابلیت­ های GIS را توسط این زبان اسکریپت ­نویسی، پیاده ­سازی کنیم، می­ توان از کتابخانه ­هایی که برای این منظور توسعه داده شده ­اند استفاده نمود. برخی از مهم­ترین کتابخانه­ هایی که برای کار با اطلاعات مکانی با استفاده از JavaScript پیاده ­سازی شده­ اند می­ توان به OpenLayers، LeafLet و OpenScale اشاره کرد. این کتابخانه ­ها به راحتی در کنار صفحات HTML قرار داده می­شوند و توابع آن­ ها، مورد فراخوانی قرار می ­گیرد و توسط آن­ ها می­توان انواع قابلیت­ های GIS را در سمت سرویس­ گیرنده در دسترس داشت. از مهم­ترین مزایای این کتابخانه ­ها این است که نیاز به نصب توسط کاربران سامانه وب جی آی اس را ندارند و سامانه براحتی توسط کاربران نهایی، مورد استفاده قرار می­ گیرد. امروزه کتابخانه متن­ باز OpenLayers به منظور برنامه ­نویسی قابلیت ­های GIS در سمت سرویس­ گیرنده فراگیر شده و به بلوغ نسبتا خوبی هم رسیده است.

از بین تکنولوژی های معرفی شده کدام را انتخاب کنم؟

ما تا اینجا تلاش کردیم شما را با روش هایی آشنا کنیم، تا بدانید چگونه به یک برنامه نویس Web GIS تبدیل شوید. اینک ممکن است این پرسش در ذهن شما مطرح باشد که چگونه بین تکنولوژی ها، ابزارها و زبان های برنامه نویسی معرفی شده، یک مورد را انتخاب کنم. ما در اینجا چند نکته را به شما پیشنهاد می دهیم تا بتوانید بهتر مسیر خود را مشخص نمایید.

طراحی وب سایت را چگونه انجام دهم؟

در این قسمت، گزینه های مختلفی پیش رو ندارید. شما ناچارید از HTML و CSS و JavaScript استفاده نمایید. در مورد کتابخانه های JavaScript برای طراحی وب سایت هم پیشنهاد ما استفاده از کتابخانه JQuery می باشد. این کتابخانه برای افرادی که به تازگی وارد مباحث برنامه نویسی Web می شوند، مناسب است.

کدام تکنولوژی برنامه نویسی سمت سرویس دهنده را انتخاب کنم؟

پاسخ این پرسش به عوامل مختلفی وابسته می­باشد. اگر هدفتان از آموزش برنامه نویسی Web GIS، ورود به بازارکار است، طبیعی است که می­بایست تکنولوژی غالب در بازار کار را برگزینید. اگر قبلا در یک تکنولوژی، مهارت و توانایی مطلوبی دارید، پیشنهاد می­شود همان تکنولوژی را جلو بروید. پس می­بینید گزینش تکنولوژی تولید می­تواند به پارامترهای مختلفی وابسته باشد. اما بصورت کلی ما چند پیشنهاد داریم.

اگر مایلید وارد بازار کار GIS شوید، شرکت­های موجود در منطقه خود را بررسی کنید ببینید از چه تکنولوژی استفاده می­کنند. طبق شناختی که ما داریم، در بازار برنامه­نویسی کشور ما، تکنولوژی­ها و محصولات Microsoft بیشتر مرسوم هستند.

در گزینش تکنولوژی ببینید میزان وجود متخصصین در آن زمینه چقدر می­باشند؟ منابع آموزش­دهنده آن تکنولوژی تا چه میزان در دسترس شما هستند؟ بدیهی است اگر به مشکلی برخوردید، وجود افراد متخصص و منابع آموزشی خوب، به شما کمک شایانی خواهند کرد.

همواره بهتر است، مسیری را بروید که دیگران آزمایش کرده­اند. البته ببینید شما شرایط پیمودن آن مسیر را دارید یا خیر.

از چه ابزار برای برنامه نویسی قابلیت های GIS، استفاده کنم؟

همان­گونه که پیش­تر گفتیم، در این زمینه، ابزارها، کتابخانه­ها و APIهای متعددی وجود دارد. در گزینش، به موارد زیر دقت کنید:

کتابخانه­های JavaScript یکی از بهترین گزینه­ها هستند. چراکه به راحتی در سمت Client اجرا می­شوند و کاربران نهایی نیاز نیست برای بهرمندی از قابلیت­های GISی سامانه تولیدی شما، اقدام به نصب ابزارهای اضافی بر روی رایانه خود نمایند.

تا آنجا که می­شود از ابزارهایی که وابستگی به سایر ابزارها و Pluginها دارند، استفاده نکنید. این­ها نیازمند نصب مواردی بر روی رایانه کاربر نهایی می­شوند. مثلا شرکت Esri یک API برای Silverlight ارایه نموده است. اگر از چنین ابزاری برای برنامه­نویسی قابلیت­های GIS استفاده نمایید، طبیعی است که کاربر شما می­بایست قبل از استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت وب، Silverlight را دانلود و بر روی رایانه خود نصب نماید. آیا همه کاربران می­توانند این کار را انجام دهند؟

ابزارهایی که می­خواهید به کار بگیرید را بررسی کنید. تا چه حد به بلوغ رسیده­اند؟ تا چه زمانی قرار است مورد پشتیبانی تولید­کننده آن قرار گیرند؟ آیا جامعه هنوز در حال استفاده از این روش است؟ برای مثال، برخی از سامانه­ها را می­بینیم که از تکنولوژی Flash برای نمایش نقشه­ها و کار با آن­ها استفاده می­کنند. آیا Flash هنوز در صفحات وب مورد استفاده قرار می­گیرد؟

سخن پایانی

در این نوشته تلاش کردیم شما را با تکنولوژی ها و ابزارهای موجود که شما می توانید از آن ها به منظور شروع برنامه نویسی Web GIS بهره ببرید، آشنا کنیم. ما در نوشته های بعدی، شما را با مبانی و مفاهیم برنامه نویسی تحت وب آشنا می کنیم. اگر برنامه نویسی تحت وب بلد نیستید نگران نباشد. آموزش های ما را دنبال کنید تا نگرانی های شما برطرف شوند. ما تلاش می کنیم به ساده ترین شیوه شما را با برنامه نویسی تحت وب آشنا کنیم.

ما در یک دهه گذشته بصورت تخصصی اقدام به توسعه سامانه اطلاعات مکانی تحت وب با رویکرد فنی زیر نموده ایم.

این سامانه ها در مقیاس متوسط و بزرگ در سازمان های مختلف در حال استفاده می باشند. ما در نوشته های آتی، آموخته های خود در این زمینه را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *