ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer

این آموزش از سری آموزش های یک ساعته GISPlus می باشد. ما در این آموزش یک ساعته می خواهیم به شما در کوتاه ترین زمان یاد بدهیم چگونه با نرم افزار MapServer، یک نقشه اختصاصی تحت وب بسازید. برای مشاهده همه آموزش های یک ساعته به این صفحه مراجعه کنید.

فقط در یک ساعت یک نقشه اختصاصی با MapServer بسازید!

این آموزش دارای یک فیلم رایگان ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer می باشد که در انتهای نوشته قرار داده شده و شما با استفاده از آن می توانید فقط در یک ساعت و خیلی سریع، ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer را تجربه کنید.

مراحل ساخت نقشه اختصاصی با MapServer

در این آموزش برای ساخت یک سامانه WebGIS با MapServer می بایست مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک وب سایت نقشه ای بسازید

 • با استفاده از سرویس WMS، نقشه ها را در وب سایت ایجاد شده نمایش دهید

پیش نیازهای این آموزش

برای ساخت نقشه اختصاصی  با نرم افزار MapServer فرض بر این است که شما نرم افزارهای زیر را بر روی رایانه خود نصب کرده اید و یک آشنایی اولیه با آنها دارید. اگر این نرم افزارها را نصب نکرده اید نگران نباشید. آموزش های رایگان آنها در سایت GISPlus موجود است و شما به راحتی و به رایگان می توانید از آنها استفاده کنید.

 • نرم افزار Postgresql

نرم افزار PostgreSQL قویترین پایگاه داده متن باز است که در این آموزش ما یک پایگاه داده مکانی با استفاده از PostgreSQL می سازیم.

 • افزونه مکانی PostGIS

برای کار با داده های مکانی در PostgreSQL می بایست نصب PostGIS بر روی PostgreSQL صورت پذیرد.

 • نرم افزار MapServer

برای انتشار نقشه تحت وب، نیازمند نرم افزارهایی موسوم به Web Map Server هستیم. نرم افزار MapServer یکی از این نرم افزارها می باشد که به اشتراک گذاری نقشه برای ساخت نقشه اختصاصی را آسان می نماید.

 • نرم افزار Visual Studio

نرم‌افزار Visual Studio، به برنامه نویسان کمک می کند تا وب سایت ها و برنامه های کاربردی را به راحتی ایجاد نماید.

گام اول: ایجاد پایگاه داده مکانی و ورود نقشه ها به آن

برای ساخت نقشه اختصاصی نیازمند ساخت یک پایگاه داده متمرکز از نقشه های خود هستیم. بیشتر نقشه هایی که با آن ها سروکار داریم در قالب Shapefile می باشند. در این آموزش، در اولین گام، یک پایگاه داده مکانی بر روی PostgreSQL، ایجاد می کنیم و سه نقشه شهرهای ایران، مراکز استان ها و نیز جاده های ایران را به آن اضافه می کنیم.

ما آموزش رایگان نصب و راه اندازی پایگاه داده مکانی PostgreSQL ، ایجاد پایگاه داده مکانی با PostgreSQL و سایر آموزش های مورد نیاز را در بخش آموزش پایگاه داده مکانی PostgreSQL قرار داده ایم.

برای ورود Shapefile به PostgreSQL مراحل زیر را طی نمایید:

 • ساخت پایگاه داده مکانی جدید در PostgreSQL
 • ساخت Schema در پایگاه داده مکانی
 • ورود نقشه ها با استفاده از PostGIS یا نرم افزار QGIS

سه مرحله بالا به صورت کامل در فیلم رایگان ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer توضیح داده شده اند. این ویدیو را به رایگان در انتهای نوشته دانلود کنید.

گام دوم: ایجاد لایه در MapServer

برای ساخت نقشه اختصاصی یا اصطلاحا راه اندازی Web GIS، نقشه های شما می بایست از طریق وب به اشتراک گذاشته شوند. به این مفهوم، انتشار نقشه در وب یا Web Mapping گفته می شود. برای انتشار نقشه در وب، نرم افزارهایی همانند GeoServer, MapServer, ArcGIS Server و… وجود دارند. این نرم افزارها، به فایل های نقشه و یا پایگاه داده مکانی متصل می شوند و پس از رنگ آمیزی و اعمال کارتوگرافی مد نظر شما، آن ها را از طریق استانداردهای OGC و با فرمت های مختلف تصویری و برداری، در محیط وب، قابل دسترسی می سازند تا بتوانید از نقشه ها در سامانه وب GIS، استفاده نمایید.در این آموزش، ما سه نقشه شهرهای ایران، مراکز استان ها و نیز جاده های ایران را که وارد پایگاه داده مکانی PostGIS کرده ایم را در نرم افزار MapServer منتشر می کنیم تا از طریق وب قابل دسترس شوند و بتوان آن ها را در یک نقشه تحت وب نمایش داد. برای انتشار نقشه در نرم افزار MapServer، مراحل زیر را طی نمایید:

 • ساخت یک Mapfile
 • افزودن لایه از نوع PostGIS به Mapfile
 • افزودن کارتوگرافی یا رنگ بندی مناسب برای نمایش لایه
 • پیش نمایش لایه و آزمایش آن

مراحل بالا به صورت کامل در فیلم رایگان ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer توضیح داده شده اند. این ویدیو را به رایگان در انتهای نوشته دانلود کنید.

گام سوم: ایجاد وب سایت نقشه ای

برای طراحی یک Web GIS نیازمند طراحی یک وب سایت هستید. اگر طراحی وب سایت را بلد نیستید، می توانید با مفاهیم اولیه طراحی صفحات وب، آشنا شوید و بر HTML، CSS و JavaScript یک تسلط نسبی داشته باشید. ما در این آموزش، یک وب سایت مجهز به نقشه، همانند تصویر زیر می سازیم.

ساخت نقشه اختصاصی

ما در آموزش ساخت وب سایت نقشه ای در یک ساعت، به شما یاد داده ایم که چطور در یک ساعت یک وب سایت مجهز به نقشه تولید کنید. این آموزش دارای یک فیلم یک ساعته رایگان است که می توانید با مراجعه به آموزش مربوطه به آن، آن را دانلود نمایید.

گام چهارم: نمایش نقشه ها در وب سایت با سرویس WMS

پس از آن که یک وب سایت نقشه ای ایجاد کردید، می بایست نقشه های اختصاصی خودتان را که با استفاده از MapServer منتشر کرده اید، در این وب سایت نمایش دهید. برای کار با قابلیت های GIS تحت وب، می توانید از کتابخانه جاوا اسکریپتی OpenLayers استفاده نمایید. این کتابخانه برای ساخت نقشه تحت وب استفاده می شود و قابلیت های زیادی را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد. در این آموزش، ما یک وب سایت نقشه ای همانند تصویر زیر می سازیم:

ساخت نقشه اختصاصی

این وب سایت مجهز به نقشه های پایه OpenStreetMap و Bing می باشد و چند نقشه اختصاصی شامل لایه شهرهای ایران، لایه راه های ایران و لایه مراکز استان های ایران را از طریق سرویس WMS از نرم افزار MapServer فراخوانی کرده و نمایش می دهد. شما می توانید با استفاده از این آموزش، علاوه بر لایه های ذکر شده، نقشه های اختصاصی خودتان را نیز به این وب سایت، اضافه کنید. علاوه بر این امکاناتی نظیر اندازه گیری و ترسیم بر روی نقشه نیز درون این آموزش، توضیح داده شده اند. به انتهای نوشته بروید و فیلم رایگان ساخت نقشه اختصاصی با نرم افزار MapServer را دانلود نمایید تا جزییات این گام را مشاهده کنید.

گام بعدی: آموزش های بیشتر

ما در این آموزش که فیلم آن را نیز کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده ایم، به شما نحوه ساخت نقشه اختصاصی با استفاده از MapServer را یاد دادیم. از شما می خواهیم برای یاری ما جهت ساخت آموزش های دیگر که مناسب شما باشند، در زیر همین نوشته، نظرات خود را اعلام کنید و اگر این آموزش به شما کمک کرد، آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید تا به آنها هم کمک کند.اگر می خواهید آموزش های بیشتری را دنبال کنید و در زمینه ساخت Web GIS، حرفه ای تر شوید می توانید بسته آموزش انتشار نقشه ها در Web با استفاده از MapServer را ببینید. در این بسته آموزشی شما اطلاعات بیشتری درباره نرم افزار MapServer یاد می گیرید. همچنین اگر به دنبال یک بسته آموزش جامع برای ساخت یک Web GIS و یادگیری برنامه نویسی Web GIS هستید می توانید بسته آموزش جامع برنامه نویسی Web GIS با #C را مورد استفاده قرار دهید. شاید هم در بخش فروشگاه GISPlus بتوانید سایر بسته های آموزشی مناسب خود را پیدا کنید.

بخش دانلود این آموزش:

ساخت نقشه اختصاصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *