09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

بازار کار رشته GIS و درآمد از جی آی اس

رشته GIS در کشور ایران از مقطع کارشناسی ارشد و در دو گروه علوم مهندسی و علوم انسانی وجود دارد. در گروه علوم مهندسی، پس از رشته جی آی اس زیرمجموعه رشته مهندسی نقشه برداری می باشد. در گروه علوم انسانی، رشته GIS/RS زیرمجموعه رشته جغرافیا می باشد. یکی از پرسش هایی که علاقمندان GIS برای ورود به رشته GIS از ما می پرسند، بازار کار رشته GIS و درآمد از GIS می باشد.

دغدغه درآمد از رشته GIS

کاملا بدیهی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی امید آن دارند با آنچه که آموخته اند جذب بازار کار شوند و درآمد داشته باشند و بتوانند زندگی دلخواهشان را بسازند. اما در این مطلب می خواهم نگرش شما را به کسب درآمد تغییر دهم. حقیقی وجود دارد که باید آن را بپذیرید. کسب درآمد آنقدرها هم که فکر می کنید وابسته به رشته تحصیلی شما نیست. این مطلب را با دقت کامل بخوانید و ویدیوی آن را هم ببینید.

درآمد از رشته GIS چقدر است؟

اگر چنین چیزهایی توی ذهن شما داره می چرخه وقت را تلفن نکن و این ویدیو را کامل ببین تا جواب همه این سوالات را بهت بگم و توضیح هم بدم که خودم چطور در GIS درآمد دارم.

چرا درآمد از GIS وابسته به رشته GIS نیست؟

ممکن است هنوز با وجود مثال هایی که در ویدیوی بالا برای شما زدم، نتوانید بپذیرید که واقعا درآمد از GIS وابسته به رشته GIS نیست. خب من خودم را برای شما مثال می زنم! چه چیزی بهتر از یک مثال واقعی در بازار GIS ایران؟
من فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار بودم و سال 1386 به طور اتفاقی در پروژه مدیریت و کنترل هوشمند ترافیک شهرداری اصفهان، با GIS آشنا شدم. داستان آن مفصل است که در ادامه این مطلب ویدیو داستان خودم و GIS را قرار می دهم اگر دوست داشتید آن را ببینید تا مسیر من در GIS را بشناسید.
من با رشته مهندسی نرم افزار از سال 1386 درآمدم از GIS شروع شد. اصلا رشته GIS نرفته بودم، اصلا GIS هم نمی دانستم چیست و به طور اتفاقی با آن آشنا شدم و عاشق GIS شدم. اولین درآمد من در GIS از برنامه نویسی GIS بود چون به عنوان برنامه نویس در پروژه ای که گفتم مشغول بودم.
چون اشتیاق سوزان به GIS پیدا کردم (امیدوارم با تعریف اشتیاق سوزان به خوبی آشنا باشید. اشتیاق سوزان یعنی این که نخوابی تا آنچه را به آن اشتیاق داری یاد بگیری، نخوری تا وقت بیشتر برای اشتیاقت صرف کنی، تفریح نکنی، لباس نخری، از هزینه هایت بزنی تا بتوانی برای اشتیاقت پول خرج کنی، صد البته برای مدتی نه برای کل عمر) خیلی سریع ایده های عالی در GIS را پیدا کردم و به مدیرم ارایه کردم و ایشان هم روی این ایده ها سرمایه گذاری کرد. خیلی سریع از برنامه نویسی GIS بیرون زدم و مدیر فنی تیم توسعه سامانه های GIS شدم. همزمان مدیر R&D شرکت هم بودم و مشکلاتی که تیم برنامه نویسی و توسعه داشتند را برایش راهکار پیدا می کردم. با گرفته پروژه های GIS سازمانی از سازمان های دولتی، مدیر پروژه GIS شرکت شدم. پس از چندین سال فعالیت در سطوح فنی GIS، مدیر بازاریابی و فروش سامانه های GIS شرکت شدم. پس از آن هم مدیر توسعه کسب و کار GIS شدم و در نهایت در سال 1395 به همراه دوستانم، شرکت GIS خودم یعنی بهین رایانش آزاد را تاسیس کردم. البته شرکت را چند سال قبل همزمان با دوران کارمندی ام تاسیس کردم و از سال 1392 تا انتهای سال 1394 بر روی ایده اولیه کسب و کارم در GIS به همراه دوستان کار کردیم. دقیقا آکادمی GISPlus را در سال 1394 یعنی همان وقتی که مدیر توسعه کسب و کار بودم راه اندازی کردم.
الان که این مطلب را برای شما می نویسم 27 اسفند 1401 است و من 6 سال است که در GIS شرکت خودم را دارم و از آموزش GIS، مشاوره GIS سازمانی، اجرای پروژه های GIS سازمانی (مثل سامانه Web GIS، اپلیکیشن Mobile GIS ) درآمد دارم. کل درآمد من از سال 1386 تا کنون از GIS بوده است.

من توانستم پس تو هم می توانی کافیه اشتیاق سوزان را داشته باشی

دوست عزیزم، من از سال 1386 تا سال 1400 با مدرک مهندسی نرم افزار در بزرگترین پروژه های GIS کشور کار کردم. جایگاه های شغلی مختلف را داشتم که همه در رزومه من وجود دارند. من بدون داشتن مدرک GIS از بازار GIS ایران درآمد داشتم!
سال 1400 به پیشنهاد ریاست یکی از دانشگاه های کشور برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد GIS اقدام کردم آن هم فقط برای این که متاسفانه کشورمان مدرک گرا می باشد و در سازمان های دولتی که وارد می شدم برخی از مدیران کوته بین و کاغذ گرا، فکر می کردند اگر رشته ام GIS نیست پس نمی توانم کارهای آن ها را به خوبی انجام دهم. البته این در وهله اول بود و پس از آن که سوابق و تجارب و رزومه من در GIS را می دیدند به حرف هایم اعتماد پیدا می کردند.
خلاصه سخن این که اگر می خواهید وارد رشته GIS شوید و می پرسید بازار کار رشته GIS چطور است، همین الان ذهنیت تان را تغییر دهید.
بازار کار رشته GIS به تخصص و مهارت شما نیاز دارد نه به مدرک دانشگاهی شما!

دانشگاه هم معمولا نمی تواند به شما مهارت های بازار کار GIS را آموزش دهد چون اصلا رسالتش این نیست. همان طور که از نام دانشگاه پیداست، مکانی برای کسب دانش است. به کارگیری این دانش در محیط واقعی مستلزم کسب مهارت هایی است که بازار کار GIS به آن نیاز دارد.

بروید دنبال مهارت های بازار کار GIS نه تمرکز روی رشته GIS

البته این حرف ها به معنای بد بودن دانشگاه و ادامه تحصیل در رشته GIS نیست. امیدوارم این دو مقوله را به خوبی از یکدیگر جدا کنید.

مهارت های بازار کار رشته GIS

مهارت های بازار کار GIS

رشته GIS یا مهارت GIS؟

مدت مطالعه: 20 دقیقه

برای ورود به بازار کار GIS چه مهارت هایی مورد نیاز است؟

داستان من و GIS

از طریق دکمه زیر می توانید با من بیشتر آشنا شوید و ویدیوی داستان من و GIS را ببینید تا با مسیری که در بازار GIS ایران طی کردم آشنا شوید.
منصور ادیبی مشاور gis

منصور ادیبی مشاور GIS، بنیان گذار آکادمی GISPlus و شرکت بهین

کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد GIS هستم. از سال 1380 کار انفورماتیک را شروع کردم و از سال 1386 به ژئوماتیک علاقمند شدم و با GIS آشنا شدم. از آن پس، نگرشم به اندیشه مکان مبنا تغییر یافت و عاشق GIS و سامانه های اطلاعات مکانی شدم. کار خودم را از برنامه نویسی شروع کردم...

پرسش های پرتکرار رشته GIS

خلاصه بگویم که خوب بودن یا بد بودن هر بازار فقط و فقط به خود شما بستگی دارد. به جای این سوال از خودتان بپرسید آیا من مهارت های کار در این بازار را دارم یا نه. خیلی ها در بازار بورس سودهای کلان می کنند و خیلی ها به خاک سیاه نشستند. به نظرتان بازار بورس در ایران خوب است یا بد؟ پس ابتدا این مطلب آموزشی را بخوانید تا دیدتان را تغییر دهم.

من در سایت 6 شغل را در بازار GIS توضیح داده ام که باید بررسی کنید کدام یک مناسب شما است. بازار به همه شغل ها نیاز دارد. درست است برنامه نویسی جی آی اس تقاضای خوبی دارد اما نباید فریب ظاهر امر را بخورید و بدون بررسی بخواهید چون تقاضای خوبی دارد و درآمد آن هم خوب است واردش شوید.

کاملا به مهارت های شما بستگی دارد. درآمد ما در هر باطاری تابع نوع مهارت های ما، میزان تقاضا برای آن مهارت و میزان خبرگی ما در آن مهارت دارد. اما شما اگر توانایی کار با نرم افزارهای مرسوم جی آی اس را داشته باشید می توانید با درآمد حداقلی شروع به کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

یه خبری هست!

نوشته مرتبط

آموزش GIS تخصصی

آموزش های بیشتر

ثبت در خواست مشاوره

اگر برای شروع یادگیری GIS جدی هستید و نیاز به راهنمایی دارید، درخواست مشاوره ثبت کنید. ما با شما تماس می گیریم و کمک تان خواهیم کرد.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
دو جایزه خاص برای افراد خاص داریم فقط تا 31 فروردینبزن بریم
+

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟