09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

مهارت برنامه نویسی GIS

تاریخ آخرین بروزرسانی:

1401/10/21

فهرست مقاله

به دنیای برنامه نویسی GIS خوش آمدید. همین ابتدای کار یک دید کلی به شما بدهم. وقتی از برنامه نویسی جی آی اس صحبت می کنیم، باید بدانیم که شامل سه نوع برنامه نویسی است:

در این آموزش می خواهم با شما درباره برنامه نویسی GIS صحبت کنم.  مهارتی که در بازار GIS درآمد عالی دارد اما برای همه مناسب نیست. 

11 سوال پرتکرار در برنامه نویسی GIS

از سال 1386 تجربه برنامه نویسی GIS را به دست آوردم و راهم را در بازار کار GIS پیدا کردم. از سال 1394 آکادمی GISPlus را بنا کردم و اولین آموزش های ما برنامه نویسی جی آی اس بود. در این سال ها افرادی که به برنامه نویسی GIS علاقمند بودند به سراغمان می آمدند و پرسش های مختلفی می پرسیدند. من همه این پرسش ها را جمع بندی کردم و به 11 سوال درباره برنامه نویسی GIS رسیدم که همیشه از ما پرسیده می شوند.

اگر دنبال پاسخ این پرسش ها هستید این مطلب را تا انتها بخوانید.

برنامه نویسی GIS: توصیه ای دوستانه

دغدغه ورود به بازار کار GIS، همواره همراه دانشجویان رشته GIS و نیز افرادی است که دارای مهارت در GIS هستند. راه های مختلفی برای کسب درآمد از GIS وجود دارد که بارها در ویدیوهایی که منتشر کرده ام به آنها پرداخته ام. یکی از این راه ها، یادگیری برنامه نویسی GIS است. اما اگر فکر کنید که تنها راه شما برای باقی ماندن در بازار GIS و درآمد داشتن از آن، تبدیل شدن به یک برنامه نویس GIS است، باید بگویم که دیدگاه اشتباهی دارید.

همه برای برنامه نویس شدن مناسب نیستند. برنامه نویسی GIS چیزی نیست که با خواندن یک کتاب، گذراندن چند واحد در دانشگاه، حضور در یک کلاس آموزشی، خرید یک دوره آموزش برنامه نویسی و کارهایی مثل این ها، به شما منتقل شود و شما پس از آن آماده استخدام شدن در یک شرکت GIS و یا شروع کسب درآمد نمایید.

اگر الان که این نوشته را می خوانید، علاقمند به یادگیری برنامه نویسی GIS هستید باید به شما بگویم که تبدیل شدن به یک برنامه نویس GIS نیازمند نقشه راه مشخص و نیز صرف زمان برای یادگیری، تمرین، کارآموزی، اجرای پروژه و نیز تکرار این موارد است.

پس این نوشته را تا انتها بخوانید تا دید اولیه و مناسبی در خصوص برنامه نویسی GIS به شما بدهم.

چرا برنامه نویسی GIS اهمیت دارد؟

اجزای GIS شامل نرم افزار، سخت افزار، داده ها، روش ها و کاربران هستند. همه این اجزا، بخشی از سیستمی هستند که با اطلاعات جغرافیایی (همان اطلاعات مکانی) کار می کند. ویژگی ها و اجزای این سیستم، به طور چشم گیری در طول زمان تغییر کرده است، اما شاید هیچ کدام به اندازه نرم افزار GIS، تغییر نکرده اند.

با رشد سریع فناوری اطلاعات و به وجود آمدن تکنولوژی های جدید، نرم افزارهای GIS آماده (مثل نرم افزار ArcGIS و یا نرم افزار QGIS) نمی توانند به خوبی نیازهای سازمان ها و کسب و کارها را برآورده کنند. انتظارات استفاده کنندگان از GIS بالا رفته است. آنها به نرم افزارهای ساده تری نیاز دارند که بتواند کارهای روزمره شان را ساده تر کنند.

یک مثال

تصور کنید شهردار یک شهر می خواهد بداند کدام املاک شهر، عوارض نوسازی را در شش ماه گذشته پرداخت نکرده اند. شاید کار درستی نباشد که شهردار برای دانستن این پاسخ بخواهد یک نرم افزار مثل ArcGIS روی رایانه اش نصب باشد و با افزودن چندین لایه نقشه به نرم افزار و ایجاد یک یا چند پرس و جوی مکانی از بین انبوهی از اطلاعات با صرف حداقل 10 دقیقه زمان، به جوابش برسد!
شهردار نیاز دارد با یک یا چند کلیک ساده جواب را روی نقشه ببیند.

هزاران مثال از این دست در خصوص کاربردهای GIS را می توان آورد که نرم افزارهای GIS معمولا برای پاسخ دادن به این مسایل، سخت و پیچیده هستند. زیرا به نحوی طراحی و برنامه نویسی شده اند که بتواند پاسخ کاربردها و مسایل مختلف را ارایه نمایند و این باعث شده است که پیچیده باشند و قابلیت های متعددی داشته باشند که یادگیری همه قابلیت های آنها نیازمند صرف زمان و آموزش دیدن باشد.

برنامه نویس GIS چه کار می ‏کند؟

نیاز است که افرادی که هم GIS را درک کرده اند و هم توانایی برنامه نویسی دارند، نرم افزارهای اختصاصی GIS را برای پاسخگویی به نیاز این سازمان ها و کسب و کارها طراحی نمایند تا کارهایشان را ساده تر و سریع تر کنند. به این افراد، برنامه نویس GIS می گویند.

با این توضیحات که ارایه کردم می توان گفت نیاز به برنامه نویسی GIS حالا حالا احساس می شود و در هیچ جای دنیا کنار گذاشته نخواهد شد.

برنامه نویس GIS کیست؟

برنامه نویس کسی است که برای رفع مسایل و مشکلات، نرم افزارهایی را می سازد تا راهکاری ساده و سریع ارایه کند و سرعت انجام کارها را بالا ببرد و راحتی و آسایش بیشتر را به ارمغان آورد. برنامه نویس با نرم افزاری که می سازد، بهره وری را بالا برده و از زمان انسان ها محافظت می کند.

برنامه نویس GIS

برنامه نویس GIS، کسی است که برای حل مسائل و مشکلاتی که در جامعه، سازمان ها و کسب و کارها می بیند، یک نرم افزار Desktop GIS، یا یک سامانه Web GIS و یا یک اپلیکیشن Mobile GIS را توسعه می دهد و یا آن را می سازد.
برنامه نویس GIS، برای حل مشکلات با استفاده از نقشه و اطلاعات مکانی، یک نرم افزار می سازد.

برنامه نویسی GIS

حل مشکلات با استفاده از نقشه و اطلاعات مکانی یعنی ارایه یک راهکار مکانمند برای این که کارها ساده تر و آسان تر، سریع تر و با هزینه کم تر انجام شوند.

چرا برنامه نویسی GIS پر تقاضا است؟

نرم افزارهای GIS مثل نرم افزار ArcGIS، نرم افزار QGIS، نرم افزار ArcGIS Pro و… می توانند برای رفع مشکلات مکانی، راهکارهایی داشته باشند. اما این راهکارها نیازمند این هستند که یک متخصص GIS که کار با این نرم افزارها را آموزش دیده باشد را استخدام کنید. چون نرم افزارهای GIS ذکر شده قابلیت های بسیاری دارند و به صورت عمومی در نظر گرفته شده اند تا در هر سازمان و کسب و کاری بتوانند مورد استفاده قرار گیرند. همین موضوع که کاربرد آنها را عمومی در نظر گرفته اند باعث پیچیده شدن این نرم افزارها شده است و در بسیاری از سازمان ها ترجیح می دهند که یک نرم افزار اختصاصی برای خوشان تولید کنند که تمرکز اصلی آن بر روی انجام فرآیندها و کارهای روزمره شان باشد و در آن از GIS و نقشه ها نیز استفاده شود.

حالا یک برنامه نویس GIS با ایجاد یک نرم افزار GIS برای حل مشکلات، یک راهکار اختصاصی ارایه می دهد. لذا همواره در سازمان ها و کسب و کارها نیاز است تا برنامه نویسانی برای تولید نرم افزارهای جدید و یا توسعه نرم افزارهای فعلی، به کار گرفته شوند.

ویدیوی زیر را ببینید تا با شغل پردرآمد GIS آشنا شوید. البته همه از پس این شغل عالی بر نمیان و هدف من اینه توی این مطلب آموزشی مسیر را برای شما واضح و روشن کنم.

آیا متخصصان GIS باید برنامه نویسی GIS را یاد بگیرند؟

من از سال 1379 برنامه نویسی می کردم و نرم افزارهای مختلفی را می ساختم. سال 1386 بود که در پروژه مدیریت و کنترل ترافیک شهرداری اصفهان به عنوان یک برنامه نویس حضور داشتم و برای نمایش ترافیک معابر شهر روی نقشه، با دنیای GIS آشنا شدم. خیلی زود به GIS علاقمند شدم و در حوزه برنامه نویسی تمرکز خودم و تیمم را به سمت Web GIS و Mobile GIS بردم.

من از رشته مهندسی نرم افزار به سمت GIS کشانده شدم. بیشتر افرادی که در GIS فعال هستند و رشته های دانشگاهی نقشه برداری، GIS و یا یکی از رشته های علوم زمین را خوانده اند، وارد حوزه برنامه نویسی نمی شوند. بیشتر افرادی که در شرکت های GIS به عنوان برنامه نویس GIS حضور دارند، رشته های مهندسی نرم افزار و کامپیوتر هستند. در سال های گذشته که آکادمی GISPlus را بنا نهادم و در زمینه آموزش GIS نیز به طور تخصصی فعالیت مان را شروع کردیم، همواره افرادی را دیدم که تب و تاب برنامه نویس شدن داشتند و از رشته های نقشه برداری، GIS، جغرافیا، محیط زیست، کشاورزی و… به سمت برنامه نویسی GIS آمده بودند. سوال اساسی این دوستان این بود که آیا ما می بایست حتما یک برنامه نویس GIS شویم تا درآمد بهتری داشته باشیم؟ پاسخ من هم همیشه این بود که هر شخصی برای برنامه نویس شدن مناسب نیست و بهتر است با شناخت کافی وارد برنامه نویسی GIS شوید و نقشه راه مشخص برای خودتان داشته باشید.

درست است که یکی از مهارت های اساسی در بازار کار GIS، برنامه نویسی GIS است، اما دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم زمین، نسبت به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم کامپیوتر نیازمند تلاش بیشتر برای تسلط بر برنامه نویسی GIS هستند.

جان گابریل، مالک شرکت Alsea Geospatial می گوید:

بدون شک، متخصصان GIS با مهارت برنامه نویسی با زبان پایتون و سایر زبان های برنامه نویسی، با بهترین موقعیت های شغلی روبرو هستند.

کسانی که دارای دانش و مهارت برنامه نویسی هستند، دارای حقوق بالاتر و خواهان بیشتر بین کارفرمایان می باشند

جان گابریل و همکارانش همانند سایر شرکت های فعال در زمینه GIS، پس از چند دهه فعالیت در کسب و کار خود، به اهمیت توسعه خدماتشان در زمینه برنامه نویسی GIS و پیاده سازی نرم افزار GIS، پی برده اند و در این راستا در حال فعالیت هستند.

منصور ادیبی

اما توصیه من

برنامه نویس GIS، کسی است که برای حل مسائل و مشکلاتی که در جامعه، سازمان ها و کسب و کارها می بیند، یک نرم افزار Desktop GIS، یا یک سامانه Web GIS و یا یک اپلیکیشن Mobile GIS را توسعه می دهد و یا آن را می سازد.
برنامه نویس GIS، برای حل مشکلات با استفاده از نقشه و اطلاعات مکانی، یک نرم افزار می سازد.

چطور بفهمم برای برنامه نویسی GIS مناسب هستم یا نه؟

موفقیت در برنامه نویسی نرم افزار و به خصوص برنامه نویسی GIS، به معنی توانایی درک نتیجه مورد نظر کاربران و سازماندهی وظایف و فرآیندهای مورد نیاز، برای رسیدن به هدف است. در دوره کاری خودم، با پرسش هایی از سوی برخی افراد مواجه می شدم که جواب آنها به نظرم بی ربط به هدف آن افراد بود. در ادامه، چند پرسش را که بسیار از من می پرسند، آورده ام:

این افراد، تصور می کنند برای پیاده سازی یک GIS مبتنی بر وب یا موبایل، می بایست بر یک زبان برنامه نویسی تکیه کنند، اما آنچه مقدم بر ویژگی های خاص زبان برنامه نویسی می باشد، توانایی درک درست مشکل کاربر و سازماندهی گام های منطقی برای رسیدن به راه حل مشکل کاربر می باشد. داشتن چنین مهارتی، فراگیری و یادگیری مهارت برنامه نویسی را ساده تر و موثر تر می کند.

برنامه نویسی GIS برای چه کسی مناسب است؟

این جا چند ویژگی که یک برنامه نویس و به خصوص یک برنامه نویس GIS باید داشته باشد را به شما می گویم. افرادی که ویژگی های زیر را دارند، برای برنامه نویس شدن، مناسب هستند:

می توانید فیلم زیر را ببینید تا اطلاعات بیشتری بدست بیاورید که آیا واقعا شما برای برنامه نویسی جی ای اس مناسب هستید یا خیر

بازار برنامه نویسی GIS در ایران

در سال های گذشته، بیشتر سازمان ها از نرم افزارهای Desktop GIS مثل ArcGIS استفاده می کردند. لذا بیشترین نیاز به برنامه نویسی GIS در نرم افزارهای Desktop بود. همچنین سازمان های کشور ما وابستگی زیادی به محصولات شرکت ESRI داشتند و بیشتر برنامه نویسان GIS با ArcObject برنامه نویسی می کردند.

در سال های اخیر با توسعه سریع تکنولوژی وب و موبایل و نیز با بهبود زیرساخت های کشور و گسترش دسترسی به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات، استفاده از سامانه های تحت وب نیز گسترش یافت. سازمان های کشور به سمت استفاده از سامانه اطلاعات مکانی تحت وب یا Web GIS حرکت کردند. بازار کار GIS نیز به سمت Web GIS گام برداشت. در اینجا دو رویکرد متن باز و تجاری در شرکت های GIS، مورد توجه قرار گرفت. از آنجاییکه بسیاری از شرکت ها متکی بر محصولات شرکت esri بودند، تلاش کردند که با همان مهارت ها و توانایی هایی که پرسنلشان دارند، به سمت وب حرکت کنند. شرکت esri هم، استفاده از بستر خود در وب را با انتشار SDKها و ابزارهایی نظیر JavaScript، Silverlight، Flash و… تسهیل نمود. این ابزارها را می توان با استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی نظیر C#, VB, PHP و… مورد استفاده قرار داد. در این میان، برخی شرکت ها به سمت رویکرد GIS متن باز رفتند. آنها هم معمولا برنامه نویسی را با یکی از زبان های فوق انجام می دهند. در کشور ما زبان های برنامه نویسی مختلف نظیر C#، زبان Python، زبان PHP، و زبان Java مرسوم هستند. در زمینه برنامه نویسی موبایل نیز از زبان های Java، کاتلین استفاده می شود. در ادامه به مبحث انتخاب زبان برنامه نویسی برای GIS نیز اشاره ای خواهیم داشت.

بررسی بازار برنامه نویسی GIS در ایران و جهان

من در نوشته کدام مهارت های GIS بالاترین تقاضا را دارند؟ به طور کامل در خصوص بازار GIS، مهارت های مورد نیاز GIS برای بازار کار در ایران و جهان و نیز اولویت تقاضای آنها صحبت کرده ام. پیشنهاد می کنیم این نوشته را نیز مطالعه نمایید.
البته پس از خواندن نوشته فعلی!

برای برنامه نویسی GIS از کدام زبان برنامه نویسی استفاده کنم؟

زیادند افرادی که با ما تماس می گیرند و این حرف ها را از زبانشان می شنویم:

و دهها حرف غیرعلمی دیگه مثل اینها. واقعا به عنوان یک متخصص کامپیوتر و همچنین به عنوان یک متخصص GIS که از کلاس اول دبیرستان برنامه نویسی کرده ام و از برنامه نویسی پول درآورده ام می خواهم یک نکته فوق العاده مهم به شما بگویم:

زبان برنامه نویسی همانند یک ابزار درون جعبه ابزار شماست. شما نمی توانید بگویید برای باز کردن یک پیچ از کدام ابزار موجود در جعبه ابزار باید استفاده کنم. هر کدام از ابزارها در جای خودشان کاربرد دارند. در خصوص زبان های برنامه نویسی هم همین الگو صدق می کند. هر کس به شما گفت باید از فلان زبان برنامه نویسی استفاده کنید، یا فلان زبان برنامه نویسی بهتر است، مطمئن باشید که دانش کافی ندارد و متعصبانه در خصوص استفاده از زبان های برنامه نویسی صحبت کرده است.

حواستان باشد

انتخاب یک ابزار تکنولوژیک (اینجا زبان برنامه نویسی و ابزارها و نرم افزارهای GIS منظورمان است) نیازمند بررسی فاکتورهای متعددی است. هر کسی که متعصبانه می گوید فلان نرم افزار بهترین مورد است، نمی تواند به شما کمک کند.
بهترین زبان برنامه نویسی هنوز ساخته نشده است!

من از روزی که برنامه نویسی را یاد گرفتم تا آخرین روزی که برنامه نویسی می کردم، از زبان های مختلفی استفاده کردم. برنامه نویسی GIS را با زبان C# شروع کردم و از سال 1386 تا سال 1397 با زبان C# و تکنولوژی ASP .NET MVC در تیمم کار کردم. از سال 1397 به سمت استفاده از زبان پایتون در برنامه نویسی GIS حرکت کردیم. پس می بینید که بدون داشتن تعصب روی زبان برنامه نویسی عمل کرده ایم. به شما هم همین پیشنهاد را می دهم.

منصور ادیبی

اما توصیه من

اگر برنامه نویسی بلد نیستید یا کم کار کرده اید.
از یک زبان برنامه نویسی ساده و آسان شروع کنید. زبان پایتون نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، سادگی بیشتری دارد و معمولا به افرادی که برنامه نویسی نکرده اند پیشنهاد می کنیم. البته این به معنای ضعیف بودن زبان پایتون نیست.

اگر در یک زبان برنامه نویسی متخصص هستید
برنامه نویسی GIS را با همان زبانی که بر آن تسلط و اشراف دارید جلو بروید و دنبال جایگزین کردن با سایر زبان های برنامه نویسی نباشید.

البته ادامه توصیه هایم را هم بخوانید

اگر می خواهید وارد بازار کار GIS شوید

شرکت های موجود در منطقه خود را بررسی کنید ببینید از چه تکنولوژی استفاده می کنند. طبق شناختی که ما داریم، در بازار برنامه نویسی کشور ما، تکنولوژی ها و محصولات Microsoft بیشتر مرسوم هستند. استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون چند سالی است که در کشور ما و نیز در دنیا رشد بسیار زیادی داشته است. کافی است به آگهی های استخدام شرکت ها در سایت های کاریابی و استخدام مثل جاب اینجا، جاپ ویژن و… نگاهی بندازید.

اگر یک شرکت هستید و می خواهید GIS تجاری کار کنید

در گزینش تکنولوژی ببینید میزان وجود متخصصین در آن زمینه چقدر می باشند؟ منابع آموزش دهنده آن تکنولوژی تا چه میزان در دسترس شما هستند؟ بدیهی است اگر به مشکلی برخوردید، وجود افراد متخصص و منابع آموزشی خوب، به شما کمک شایانی خواهند کرد. اگر الان در شرکت تان برنامه نویس دارید، بهتر است با همان زبان برنامه نویسی که دانش و مهارت و تخصص آن در شرکت شما وجود دارد شروع کنید.

چقدر طول می کشد برنامه نویسی GIS را یاد بگیرم؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که از ما پرسیده می شود این است که چقدر طول می کشد تا برنامه نویسی GIS را یاد بگیرم.

جواب این سوال این است:

کاملا به خودتان بستگی دارد! سرعت یادگیری ما در چیزی که به آن اشتیاق شدید داریم بیشتر است.

این جا می خواهم یک راهنمایی به شما داشته باشم تا بتوانید قبل از اینکه بخواهید تصمیم بگیرید یادگیری برنامه نویسی GIS را شروع کنید، یک برنامه ریزی درست برای خودتان داشته باشید و دانسته وارد این مسیر شوید. من برای یادگیری یک موضوع جدید از فرمول 20، 500، 1000، 10000 استفاده می کنم.

برنامه نویسی GIS

این فرمول بر مبنای تحقیقات علمی می باشد که نتایج آن در کتاب های زیر هم منتشر شده است.

برنامه نویسی GIS

20 ساعت برای شروع

آقای جاش کافمن در کتاب 20 ساعت اول، توضیح داده که چه‏طور هر چیزی را می توانید در 20 ساعت یادگیریش را شروع کنید و تشخیص دهید که می توانید در آن موضوع  ادامه دهید؟ علاقه شما واقعی هست یا خیر و اگر علاقمندی شما در آن موضوع واقعی است به سطح رضایت شخصی برسید.

قانون ده هزار ساعت

آقای مالکوم گلدول در کتاب Outliers و آقای اندرس اریکسون در کتاب Peak، بر اساس تحقیقات علمی گفته اند که حرفه‏ای های جهان در رشته‏های مختلف، افرادی بودند که حدود 10 هزار ساعت در آن زمینه، آموزش دیدند، تمرین و تکرار داشتند و کار عملی انجام داده اند.

500 تا 1000 ساعت

حالا نه 20 ساعت کفایت می کند و نه فعلا 10 هزار ساعت برایمان زمان معقولی است. طبق یافته های علمی، با صرف 500 ساعت برای یادگیری هر چیزی، می توانید به یک متخصص ارزشمند تبدیل شوید که دیگران حاضرند برای شما پول بپردازند و با صرف 1000 ساعت در آن زمینه، می توانید به یک متخصص در سطح کشورتان تبدیل شوید.

برنامه نویسی GIS

اگر به برنامه نویسی GIS علاقمند بودید باید اولین کاری که انجام می دهید این باشد که 20 ساعت اول، 500 ساعت، 1000 ساعت و 10 هزار ساعت خودتان را برنامه ریزی کنید و نقشه راه برای یادگیری داشته باشید.

کدام نوع برنامه نویسی GIS تقاضای بیشتری دارد؟

در ابتدای مطلب شما را با سه نوع برنامه نویسی GIS آشنا کردم. حالا سوال این است که کدامیک بازار کار بهتری دارد و بهتر است کدام نوع برنامه نویسی جی آی اس را یاد بگیرم. به عبارت دقیق تر، کدامیک از این سه نوع برنامه نویسی GIS، یک مهارت پرپتانسیل است؟

اگرچه که باید ببینید هدفتان در یادگیری برنامه نویسی GIS چیست تا بهتر مشخص شود کدامیک را باید یاد بگیرید اما اگر هدفتان از یادگیری برنامه نویسی GIS کسب درآمد است، باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

برنامه نویسی دسکتاپ GIS خواهان کمتری دارد

با رشد تکنولوژی تقاضای توسعه نرم افزارهای Desktop GIS مثل نرم افزار ArcGIS یا نرم افزار QGIS کمتر شده است. لذا برنامه نویسانی که مهارت توسعه قابلیت های ArcGIS و یا QGIS را داشته باشند کمتر مورد نیاز هستند. البته این به معنای بد بودن این نوع از برنامه نویسی نیست. تصور کنید قرار باشد یک برنامه GIS برای پردازش مدل سه بعدی یک منطقه برا اهداف نظامی باشد، قطعا بهترین گزینه برنامه نویسی GIS در دسکتاپ است.

برنامه نویسی وب GIS در حال بلوغ است

تولید سامانه های وب GIS در حال حاضر در دنیا و به خصوص در کشور ما، رو به رشد است و این به خاطر رشد تکنولوژی وب و فراگیر شدن آن می باشد.

در سال های گذشته به وضوح دیدم که سازمان ها تمایل دارند سامانه هایشان را از طریق وب و بدون نیاز به نصب نرم افزارهایی روی رایانه کاربران، دسترسی داشته باشند. در خصوص GIS این تقاضا به وضوح دیده می شود. به خصوص در کاربران سطوح مدیریتی و نیز سطوح غیرفنی، تمایلی برای نرم افزاری مثل ArcGIS و استفاده از مزایای GIS به این نحو، بسیار کم رنگ است. لذا برنامه نویسی Web GIS یکی از انواع برنامه نویسی جی آی اس است که تقاضا برای آن زیاد است.

برنامه نویسی موبایل GIS و نوآوری در GIS

در آموزش های موبایل GIS که در سایت داریم بارها از نوآوری در GIS صحبت کردم و تاکید دارم که آنچه باعث می شود درآمد از GIS شما عالی باشد انجام کارهای نو و جدیدی است که دیگران آنها را انجام نداده اند.

برنامه نویسی موبایل GIS نیز نوعی از برنامه نویسی GIS است که اگر آن را یاد بگیرید می توانید به طور خلاقانه ایده هایی نو در GIS مطرح نمایید و خودتان به صورت یک استارتاپ مکانی شروع به راه اندازی یک کسب و کار بر مبنای GIS نمایید و با خلق ارزش برای جامعه، درآمدهای کم اما پایدار و سرشار را رقم بزنید.

اگرچه آمار استخدام برنامه نویس Mobile GIS کم است اما می تواند شما را به پول های عالی در GIS برساند. البته حرفم را اشتباه برداشت نکنید! این بدان معنی نیست که هرکس برود برنامه نویسی موبایل GIS یاد بگیرد در GIS پولدار می شود. هر موفقیتی مسیر خودش را دارد و بهایی دارد که باید پرداخته شود و زمانی که اصلا کوتاه نخواهد بود!

برای یادگیری برنامه نویسی GIS چه چیزهایی را یاد بگیرم؟

برای این که یک برنامه نویس GIS بشوید موارد زیر را حتما باید یاد بگیرید:

پس از آن باید مشخص کنید که قصد دارید وارد کدام شاخه از برنامه نویسی جی آی اس شوید. برای هر کدام از سه حوزه Desktop GIS، وب GIS و موبایل GIS می بایست مسیر متفاوتی را بروید و چیزهای متفاوتی را یاد بگیرید.

برای برنامه نویسی Desktop GIS

باید یاد بگیرید که چه طور می توانید یک برنامه برای ویندوز و یا یک برنامه برای لینوکس بسازید. البته که این که کدامیک را باید یاد بگیرید وابسته به هدف شماست. در کشور ما بیشتر برنامه های دسکتاپ را برای سیستم عامل ویندوز می سازند. همچنین باید یکسری از کتابخانه ها و ابزارهای GIS مثل MapWinGIS، SharpMap، ArcGIS SDK و… را نیز یاد بگیرید.

تجربه من در برنامه نویسی Desktop GIS

من اولین برنامه GIS که نوشتم به همراه دوستم برنامه ای دسکتاپ و تحت ویندوز بود که نقشه ترافیک معابر شهر اصفهان را نشان می داد. این برنامه را با زبان برنامه نویسی #C و با استفاده از کتابخانه MapWinGIS نوشتیم. برای اینکه قدری هم استراحت کرده باشیم عکس آن را در ادامه قرار می دهم که با آن آشنا شوید. این تجربه مربوط به اواخر سال 1386 در پروژه کنترل و مدیریت هوشمند کنترل ترافیک شهرداری اصفهان بود.

نقشه ترافیک اصفهان

برای برنامه نویسی Web GIS

باید یاد بگیرید که چه طور یک وب سایت را طراحی می کنند. برنامه نویسی تحت وب شامل دو نوع برنامه نویسی فرانت اند و برنامه نویسی بک اند می باشد.

همچنین می باید با کتابخانه های جاواسکریپتی GIS تحت وب نیز آشنا شوید. کتابخانه هایی نظیر OpenLayers، OpenScale، Leaflet و… از جمله کتابخانه هایی هستند که برای برنامه نویسی GIS تحت وب مورد استفاده قرار می گیرند.

شما باید بتوانید یک پایگاه داده مکانی بسازید و نقشه های GIS را وارد آن نمایید تا برای اجرای قابلیت های GIS و نیز اجرای تحلیل های مکانی و پرس و جو روی نقشه های، آنها را آماده نمایید.

مورد دیگری که باید یاد بگیرید آشنایی با Web Mapping یا انتشار نقشه ها تحت وب است. نرم افزارهایی مثل GeoServer، MapServer، ArcGIS Server و… برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند.

تجربه ما در برنامه نویسی Web GIS

اولین سامانه وب GIS که ساختیم نقشه گردشگری تحت وب شهر اصفهان بود. از آن روز (سال 1387) تاکنون دهها سامانه Web GIS را ساخته ایم. در حال حاضر نیز سامانه WebGIS بهسام اصلی ترین محصول شرکت بهین رایانش آزاد است. اینجا قصد دارم اشاره ای داشته باشم به زبان های برنامه نویسی و ابزارها و کتابخانه هایی که تا کنون مورد استفاده قرار داده ایم تا شما نیز با آنها آشنا شوید.

تصویر اولین سامانه وب GIS که ساختیم

سامانه وب جی آی اس گردشگری اصفهان

تصویر سامانه Web GIS بهسام

سامانه وب gis بهسام

برای برنامه نویسی Mobile GIS

باید یاد بگیرید که چه طور یک اپلیکیشن موبایل را طراحی می کنند. بسته به هدفتان باید برنامه نویسی موبایل برای اندروید و یا IOS را فرا بگیرید. همچنین باید با ابزارهای و کتابخانه های GIS تحت موبایل نیز آشنا شوید.

سیستم عامل مرسوم موبایل در کشور ما اندروید می باشد که بیشتر اپلیکیشن های موبایل GIS نیز برای اندروید ساخته می شوند.

چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شوم؟

بالاتر در مورد حرفه ای شدن توضیح دادم و از آقای مالکوم گلدول مطالعاتی را ارایه کردم که برای حرفه ای شدن در هر زمینه ای باید حداقل 10 هزار ساعت در آن زمینه کار اجرای، آموزش، تمرین و تکرار داشته باشید.

در برنامه نویسی خیالتان راحت که هیچ وقت نباید آموزش دیدن و یادگیری را کنار بگذارید. پایانی برای آن وجود ندارد. ما در شرکت بهین رایانش آزاد برنامه نویسان زبده ای داریم که در پروژه های GIS سازمانی ما کار می کنند. بعضی وقت ها پیش می آید که چند روز در یک مساله گیر می کنند و با سایر برنامه نویسان سرتاسر دنیا مساله را مطرح می کنند و خودشان نیز با سعی خطا جلو می روند تا راهکاری برای آن مساله بیابند. پس ببینید که به جرات می توان گفت حرفه ای شدن در برنامه نویسی معنایی ندارد و باید دایم روی خودتان کار کنید.

حواستان باشد

هرکسی به شما گفت با گذراندن یک دوره آموزشی و یا با رفتنم به رشته GIS و... شما حرفه ای می شوید، قصدی جز فریب شما را ندارد. شما با آموزش دیدن فقط مسیر برایتان واضح تر می شود. برای حرفه ای شدن باید پا در مسیر بگذارید، شروع کنید، تلاش کنید، زمین بخورید، بلند شوید، از خطای تان درس بگیرید، دوباره تلاش کنید و... این سکل ادامه خواهد داشت.

چطور در برنامه نویسی GIS موفق شوم؟

موفقیت از نظر هر کسی تعریف خودش را دارد و ممکن است موفقیت برای هر کسی متفاوت باشد با دیگری. اما اگر نظر من را در مورد موفقیت در برنامه نویسی GIS بخواهید می گویم برنامه نویس GIS موفق کسی است که حداقل 500 ساعت در زمینه برنامه نویسی GIS آموزش دیده باشد و کار اجرایی کرده باشد.

دقت کنید که می گویم کار اجرایی، آن هم در یک پروژه واقعی GIS و نه در کار آزمایشگاهی و دست گرمی!

پس برای موفق شدن در برنامه نویسی جی آی اس، کارهای زیر را انجام دهید:

چه طور و از کجا برنامه نویسی GIS را شروع کنم؟

خیلی ساده است. اگر الان به این نتیجه رسیدید که می خواهید برنامه نویس GIS شوید، همین الان خودکار و کاغذ بردارید و روی آن بنویسید و به خودتان تعهد بدهید که هر روز از 1 ساعت تا 4 ساعت برای یادگیری برنامه نویسی GIS و رشد و پیشرفت در آن، زمان صرف می کنید. اگر این تعهد را به خودتان حاضرید بدهید، من در ادامه به شما مدلی را ارایه می کنم که بر اساس آن یادگیری برنامه نویسی GIS را شروع کنید.

من یک فیلم رایگان برای شما آماده کرده ام که در 140 دقیقه به شما تجارب سالیان گذشته خودم در زمینه برنامه نویسی را منتقل می کنم. پیشنهاد می کنم به جای گشت و گذار در سایت های مختلف و هدر دادن زمان خودتان و سردرگمی بیشتر، فیلم رایگان چگونه برنامه نویس GIS حرفه ای شویم را دانلود کرده و با تمرکز کامل، وقت بگذارید و آن را مشاهده نمایید.

به خودتان قول بدهید

من این فیلم را به رایگان به شما تقدیم می کنم، به خودتان قول بدهید که فقط وقتی آن را دانلود می کنید که 140 دقیقه وقت برای مشاهده فیلم داشته باشید. افراد زیادی هستند که آموزش های مختلف را رایگان دانلود می کنند و هرگز آنها را نمی بینند یا اگر هم ببینند، آن را به کار نمی بندد.
رایگان بودن این فیلم به معنای بی ارزش بودنش نیست

پس از این که این فیلم را دیدید، باید تصمیم گرفته باشید که می خواهید در کدامیک از سه زمینه برنامه نویسی GIS وارد شوید و نقشه راه برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی GIS را هم به دست آورده اید.

مشاوره رایگان برنامه نویسی GIS

اگر برای یادگیری برنامه نویسی GIS مصمم هستید و مطالب این صفحه را با دقت خواندید و هنوز ابهامی برای شروع یادگیری برنامه نویسی GIS دارید می توانید یک مشاوره رایگان 10 دقیقه ای با ما داشته باشید تا شما را راهنمایی کنیم. بر روی کلید زیر کلیک کنید و فرم مشاوره را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

این مطلب آموزشی هر دو هفته یک بار به روزرسانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

با عنوان مهشاد انصاری وارد شده‌اید. خارج می‌شوید؟

آموزش برنامه نویسی GIS

یه خبری هست!

این مقالات را هم بخوانید!

ثبت در خواست مشاوره

اگر برای شروع یادگیری برنامه نویسی GIS جدی هستید و نیاز به راهنمایی دارید، درخواست مشاوره ثبت کنید. ما با شما تماس می گیریم و کمک تان خواهیم کرد.

راه اندازی وب GIS در 5 دقیقه

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
منصور ادیبی مشاور gis

چگونه برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟

اگر به برنامه نویسی GIS علاقمند شدید، پیشنهاد  می کنم به جای گشت و گذار در سایت های مختلف و هدر دادن زمان خودتان و سردرگمی بیشتر، فیلم رایگان چگونه برنامه نویس GIS حرفه ای شویم که حاصل تجارب سالیان گذشته خودم در زمینه برنامه نویسی GIS است را دانلود کرده و با تمرکز کامل 140 دقیق وقت بگذارید و آن را مشاهده نمایید.

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟