09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

راهنمای برنامه نویس GIS شدن به همراه چک لیست

راهنمای برنامه نویس GIS به شما کمک می کند پاسخ سوالاتی مثل این ها را به سادگی پیدا کنید.

  1. چه کسی می تواند برنامه نویس GIS شود؟
  2. آیا همه افراد می تواند برنامه نویسی GIS را یاد بگیرند؟
  3. از کجا بفهمیم برای برنامه نویس GIS شدن مناسب هستیم یا خیر؟

در این مطلب آموزشی می خواهم به شما راهنمای برنامه نویس GIS شدن را ارایه کنم. آنچه در این مطلب می خوانید را می توانید در قالب یک چک لیست به صورت فایل PDF دانلود نمایید و خودتان با پاسخ دادن به پرسش های آن، امتیاز خود را محاسبه نمایید و بر اساس میران امتیازتان شما را راهنمایی می کنم تا بتوانید برای یادگیری برنامه نویسی GIS تصمیم خودتان را بگیرید.

راهنمای برنامه نویسی GIS به همراه چک لیست

برای استفاده از این چک لیست

توصیه می کنم ابتدا این راهنما را کامل بخوانید که در پر کردن چک لیست مشکلی نداشته باشید.

چه افرادی می توانند برنامه نویس GIS شوند؟

راهنمای برنامه نویس GIS شدن

همه می‏توانند برنامه ‏نویس شوند اما بهای برنامه‏ نویس شدن برای هر کسی با دیگری متفاوت است. اگر برای برنامه‏ نویس شدن مناسب نباشید باید زمان بیش‏تری برای برنامه‏ نویس شدن صرف کنید، هزینه بیشتری بپردازید و احتمالا فرصت‏ های بهتری را از دست خواهید داد اما روزی برنامه نویس می ‏شوید.

اجازه دهید یک داستان برای تان تعریف کنم.

مردی که می خواست ماهی از درخت بالا برود!

مردی بود که معتقد بود می تواند یک ماهی را تربیت کند تا از درخت بالا برود. دیگران او را دیوانه می پنداشتند. اما او می گفت هر موجد زنده ای می تواند از درخت بالا برود. ماهی های زیادی را تلف کرد و آخر هم موفق نشد که یک ماهی را تربیت کند از درخت بالا برود.

گربه از درخت بالا می‏ درود، بچه انسان می‏ تواند یاد بگیرد از درخت بالا برود، شاید یک پیرمرد دیگر نتواند از یک درخت بالا برود، یک کوالا می‏ تواند از درخت بالا برود. مار می ‏تواند از درخت بالا برود، می‏ خزد و می‏ رود. یک آهو یا گوزن شاید بتوانند از درخت بالا بروند چون استعداد لازم که همان چهار دست و پا بودن است را دارند.

اما غیرممکن است یک ماهی را بتوانیم تربیت کنیم که از درختی بالا برود. چون نه بستر این کار فراهم است و نه استعداد لازم برای ماهی وجود دارد.

ذاتا بیرون از آب نم ی‏تواند باشد و دست و پایی هم ندارد، خزنده هم نیست.

همه می توانند برنامه نویس GIS شوند

همه می‏ توانند برنامه‏ نویس شوند دقیقا داستان همان درخت و ماهی است. شاید بتوانید یک گوزن را در طی سال‏ ها تمرین دهید و تربیت کنید که از درخت بالا برود، اما به چه قیمتی؟ گوزن برای دویدن و جهیدن مناسب‏ تر بوده است.

افراد زیادی با من مشاوره و صحبت داشتند که چون شنیده بودند در GIS، برنامه‏ نویسی جایگاه ویژه ‏ای دارد و درآمد بهتری هم دارد، زور می‏ زدند که برنامه‏ نویس شوند! غافل از این که استعدادهای دیگری داشتند که زودتر می‏ توانستند از آن بهرمند شوند و زمان و انرژی‏ شان را بی‏ خود صرف یادگیری چیزی که برای آن مناسب نیستند نکنند. فردی بود که فرصت مدیر پروژه‏ های GIS یک شرکت مهندسین مشاور را از دست داده بود به صرف این که بهتر است برنامه‏ نویس شوم که اگر روزی خواستم خارج از کشور بروم برایم فرصت‏ های بیشتری وجود داشته باشد.

چک لیست و راهنمای برنامه نویس GIS شدن

می ‏خواهم از تجاربم از سال 1381 تاکنون استفاده کنم و به شما یک چک لیست بدهم که بتوانید با مرور آیتم های آن،‏ خودتان تشخیص دهید که به سمت یادگیری برنامه‏ نویسی GIS بروید یا خیر؟

این موارد کاملا بر اساس تجربه من و حاصل کار با برنامه‏ نویسان متعدد در 20 سال گذشته من هستند. اساس علمی و اثبات شده برای این موارد وجود ندارد و شاید استثنا هم وجود داشته باشد. اما با تکیه بر آن‏ چه که در گذشته آزموده ‏ام و به دور از هرگونه تعصب، آیتم ‏هایی را به شما می‏ دهم و در انتها هم بر اساس این آیتم ها به شما می گویم بهتر است چه  کاری را انجام دهید.

این چک لیست را موقعی پر کنید که بتوانید در تمرکز کامل باشید و به خوبی روی تک تک آیتم‏ های آن فکر کنید.

چون برای آیتم هایی که در این چک لیست آوردم هیچ پشتوانه علمی وجود ندارد و فقط تجربه شخص خودم و دیگر برنامه نویسان خبره بوده است، لذا تلاش کردم ویژگی هایی را در این چک لیست بیاورم که تا حدود زیادی معقول و منطقی باشند. مثلا برخی افراد معتقدند برنامه نویس ها زیاد چایی و قهوه می نوشند. اما خب برعکس این را من دیده ام برنامه نویسانی که تمایلی به خوردن چایی یا قهوه نداشتند. برخی معتقدند برنامه نویسان شب ها بیدار می مانند و کار می کنند اما من برنامه نویسانی دیده ام که تمایلی به کار در شب نداشتند. خلاصه هر آنچه که نمی شد به لحاظ منطقی آن را توجیه کرد و مثال های نقض زیادی برایش وجود داشت را در آیتم های چک لیست نیاوردم.

ویژگی‏ های فردی یک برنامه ‏نویس

در این بخش از راهنمای برنامه نویس GIS شدن، ویژگی های فردی یک برنامه نویس را در مورد شما بررسی می کنیم. برنامه نویس هایی که دیده ام و با آن ها کار کرده ام یک سری ویژگی های فردی داشتند که خودشان هم در خصوص وجود این ویژگی ها در یک برنامه نویس با من هم عقیده بودند.

این ویژگی های فردی در دو بخش هستند که در ادامه آورده می شوند. هر یک را دقیق بخوانید به امتیاز آن را برای خودتان محاسبه نمایید.

راهنمای برنامه نویس GIS شدن - ویژگی های فردی

جمع امتیازهای بالا را محاسبه کرده و به بخش دوم بروید

ویژگی‏ های فنی یک برنامه ‏نویس

در این بخش از راهنمای برنامه نویس GIS شدن، ویژگی های فنی یک برنامه نویس را در مورد شما بررسی می کنیم. ویژگی های فنی بسیار حایز اهمیت می باشند.

راهنمای برنامه نویس GIS شدن - ویژگی های فنی

جمع امتیازهای بالا را محاسبه کرده و به بخش دوم ویژگی های فنی بروید.

جمع امتیازهای بالا را محاسبه کرده و برای محاسبه امتیاز نهایی راهنمای برنامه نویس GIS شدن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

محاسبه امتیاز لازم برای برنامه نویس شدن

امتیازاتی که در بخش های قبلی بدست آوردید را به صورت زیر محاسبه نمایید تا امتیاز نهایی شما بدست آید:

امتیاز فردی = جمع امتیازات فردی بخش اول – جمع امتیازات فردی بخش دوم

امتیاز فنی = جمع امتیازات فنی بخش اول – جمع امتیازات فنی بخش دوم

امتیاز نهایی = امتیاز فنی + امتیاز فردی

بررسی امتیاز نهایی برای برنامه نویس شدن

الان شما یک عدد بین 0 تا 405 دارید که راهنمای برنامه نویس GIS شدن را بر اساس آن به شما می گویم.

امتیاز نهایی کمتر از 100

من اصلا برنامه ‏نویس شدن را به شما پیشنهاد نمی ‏کنم. قطعا شما نقطه قوت دیگری دارید که بهتر است روی آن کار کنید. اگر هنوز اصرار دارید که برنامه ‏نویسی GIS را یاد بگیرید باید مطمئن شوید که دارای اشتیاق کاذب نیستید. پیشنهاد می‏ کنم که خودتان را به چالش بکشید و ببینید از پس آن چالش بر می‏ آیید یا خیر؟ اگر تمایل داشته باشید من دو چالش در برنامه ‏نویسی Web GIS و نیز برنامه‏ نویسی Mobile GIS طراحی کرده ‏ام که می‏ توانید در آن‏ها شرکت کنید. اگر توانستید گام به گام با آن چالش ‏ها جلو بروید می‏ توانید امیدوار باشید که برای برنامه‏ نویس شدن مناسب هستید و باید در گام بعدی شروع به یادگیری یک زبان برنامه‏ نویسی کنید.

امتیاز نهایی از 100 تا 150

من پیشنهاد می‏  کنم اگر یادگیری برنامه ‏نویسی را با هدف کسب درآمد می‏ خواهید دنبال کنید، بروید و از شش شغلی که در GIS معرفی کرده ‏ام یکی از 5 شغل دیگر را انتخاب کنید. به نقطه قوت‏ت ان هم بیش ‏تر دقت کنید و بهتر است روی آن تمرکز کنید. اگر هنوز اصرار دارید که برنامه ‏نویسی GIS را یاد بگیرید شما هم باید مطمئن شوید که دارای اشتیاق کاذب نیستید. پیشنهاد می‏ کنم که خودتان را به چالش بکشید و ببینید از پس آن چالش بر می‏ آیید یا خیر؟ پیشنهاد می‏ کنم قبل از شروع جدی یادگیری برنامه ‏نویسی GIS کارهای زیر را حتما انجام دهید و سپس تصمیم به یادگیری جدی نمایید:

6 شغل برای کسب درآمد از GIS

با مطالعه این مطلب با 6 راه کسب درآمد از بازار GIS آشنا شوید.

به همراه ویدیوی آموزشی

امتیاز نهایی از 150 تا 300

به شما شادباش می‏ گویم. شما برای یادگیری برنامه‏ نویسی مناسب هستید اما نیاز به تلاش مناسب دارید چون با سطح بالاتری خود فاصله دارید. پیشنهاد می‏ کنم کارهای زیر را انجام دهید:

امتیاز نهایی بیشتر از 300

به شما شادباش می‏ گویم. به شما پیشنهاد می‏ کنم برای یادگیری برنامه‏ نویسی GIS هر چه زودتر اقدام کنید. به شما هم پیشنهاد می ‏کنم کارهای زیر را حتما انجام دهید:

کدام نوع برنامه ‏نویسی GIS برای من مناسب است؟

وقتی حرف از برنامه‏ نویسی GIS می‏ زنیم باید بدانید که سه نوع برنامه‏ نویسی مد نظر است و شما باید انتخاب کنید در کدام زمینه می‏ خواهید وارد شوید.

برنامه نویسی GIS دسکتاپ

برنامه ‏نویسی Desktop GIS​

برنامه نویسی GIS تحت وب

برنامه ‏نویسی Web GIS​

برنامه نویسی GIS موبایل

برنامه ‏نویسی Mobile GIS​

اگر در آزمون قبلی برای برنامه ‏نویس شدن مناسب بودید حالا وقت آن است ;i زمینه کاری‏ تان را انتخاب کنید.

برنامه ‏نویسی Desktop GIS

برنامه‏ نویسی Desktop GIS نیاز کمتری در بازار کار GIS دارد. بیشتر حوزه کاری این برنامه‏ نویسان، توسعه ماژول برای نرم‏ افزار ArcGIS و نرم افزار QGIS می‏ باشد. تعداد کمتری هم با زبان‏ های برنامه‏ نویسی مختلف، یک نرم‏ افزار GIS تحت ویندوز یا تحت لینوکس را می‏ سازند که در آن از نقشه استفاده می‏ شود.

اگر با هدف ورود به بازار کار می‏ خواهید برنامه ‏نویس GIS شوید پیشنهاد نمی‏ کنم این زمینه را انتخاب کنید مگر آن که شرایط خیلی خاص برای‏ تان فراهم کند.

اولین تجربه من در برنامه نویسی GIS، از Desktop GIS شروع شد.

سال 1386 پروژه کنترل هوشمند ترافیک شهرداری اصفهان، یک برنامه ویندوزی که ترافیک معابر شهر را روی نقشه نمایش می داد. آن زمان هنوز گوگل ترافیک را روی نقشه نمایش نمی داد!

برنامه نویسی Web GIS

برنامه ‏نویسی Web GIS نیاز بسیار بیش‏تری در بازار کار GIS دارد. بیش‏تر حوزه کاری این برنامه ‏نویسان، توسعه سامانه ‏های GIS تحت وب برای سازمان‏ های دولتی و شرکت‏ های بزرگ است. هدف هم این است که سامانه ‏هایی بسازیم که فرآیندهای کاری سازمان‏ ها را با استفاده از GIS راحت‏ تر و سریع ‏تر کنند اما کاربران نیاز نباشد اصلا با GIS آشنا باشند.

اگر با هدف ورود به بازار کار می‏ خواهید برنامه ‏نویس GIS شوید پیشنهاد می‏ کنم این زمینه را انتخاب کنید. به خصوص این که در بازار کشور ما، فرآیند رو به رشدی دارد و طی دو سه سال آتی به بلوغ خواهد رسید.

البته در این زمینه می توانید خودتان نیز ایده پردازی کنید و سامانه هایی تولید کنید که الزاما استفاده کنندگان آن سازمان ها نباشند و عموم شهروندان باشند.

دومین تجربه من در برنامه‏ نویسی GIS، از Web GIS شروع شد.

سال 1387 سامانه نقشه گردشگری شهر اصفهان

یک سامانه عمومی با مدل درآمدزایی از مردم و کسب و کارها که به توریست ها و گردشگران کمک می کرد بر روی یک نقشه تعاملی و پویا هر چه را می خواهند پیدا کنند.

برنامه نویسی GIS وب

برنامه ‏نویسی Web به صورت تخصصی به دو حوزه تقسیم می ‏شود:

در ابتدای کار شما باید با هر دو حوزه آشنا باشید و بتوانید برنامه‏ نویسی هر دو را انجام دهید اما کم‏ کم که مهارت‏ تان بیش‏تر شد و متخصص ‏تر شدید می‏ توانید یکی از این دو حوزه را انتخاب کنید. اکنون در شرکت‏ ها، برنامه ‏نویسان این دو حوزه به طور جداگانه استخدام می‏ شوند. البته دسته ‏ای از برنامه‏ نویسان موسوم به Full Stack هستند که در هر دو زمینه کار می‏ کنند. در ادامه در فایل PDF چک لیست، آیتم ‏هایی را می‏ آورم که متوجه شوید برای کدام یک از این دو حوزه برنامه‏ نویسی Web  مناسب هستید. پس حتما آن را از انتهای این مطلب دانلود نمایید.

برنامه نویسی GIS تحت وب

سومین تجربه من در برنامه ‏نویسی GIS، در Web GIS سازمانی بود.

سال 1387 پروژه Web GIS شهرداری اصفهان که یک سامانه وب GIS سازمانی بود برای مدیریت شهری از آن استفاده می شد.

برنامه‏ نویسی Mobile GIS

برنامه‏ نویسی Mobile GIS نسبت به برنامه ‏نویسی Web GIS نیاز کمتری در بازار GIS دارد اما آینده کاری آن نیاز بیش‏تری را خواهد داشت. بیش‏تر حوزه کاری این برنامه‏ نویسان، تولید اپلیکیشن ‏های موبایل مبتنی بر Android و IOS است که در آن ‏ها از نقشه و قابلیت‏ های GIS استفاده می‏ شود.

اگر با هدف ورود به بازار کار می‏ خواهید برنامه ‏نویس GIS شوید پیشنهاد نمی‏ کنم از این زمینه در ابتدا شروع کنید مگر آن که شرایط خیلی خاص برای‏تان فراهم کند.

اپلیکیشن برداشت اطلاعات با موبایل GIS

یک نمونه اپلیکیشن Mobile GIS

اپلیکیشن برداشت اطلاعات مکانی و توصیفی با موبایل (بهپو)

موبایل GIS و نوآوری در GIS

موبایل GIS فرصتی بکر برای نوآوری در GIS است. پیشنهاد می کنم این ویدیو را ببینید.

مشاوره برنامه نویسی GIS

اگر با خواندن این راهنما و محاسبه امتیاز خود برای برنامه‏ نویس GIS شدن، هنوز دچار ابهام هستید و نیاز به مشورت با من دارید، می ‏توانید درخواست مشاوره خود را ثبت کرده یا از طریق شماره‏ های تماس بالای سایت درخواست خود را به ما اعلام نمایید تا هماهنگی لازم جهت دریافت مشاوره با شما انجام شود. این مشاوره رایگان نیست و در هر ماه به تعداد محدود ارایه می‏ شود و فقط به افرادی ارایه می‏ شود که این چک لیست را پر کرده باشند و برای ما ارسال نمایند. مدت مشاوره فقط 20 دقیقه می‏ باشد.

منصور ادیبی مشاور gis

2 دیدگاه برای “راهنمای برنامه نویس GIS شدن + چک لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته مرتبط

آموزش پیشنهادی GISPlus

یه خبری هست!

این مقالات را هم بخوانید!

مشاوره برنامه نویس GIS

اگر امتیاز خود را محاسبه کردید و هنوز برای شروع یادگیری برنامه نویسی GIS سردرگم هستید می توانید از یک زمان 20 دقیقه ای مشاوره بهرمند شوید. این مشاوره رایگان نیست.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟