09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

قابلیت های Web GIS را بشناسید

شاید با نرم افزارهای GIS مثل نرم افزار ArcGIS یا نرم افزار QGIS کار کرده باشید و با قابلیت های GIS آشنا باشید. اگر به تازگی با وب GIS آشنا شده اید ممکن است این سوال را داشته باشید که یک سامانه Web GIS دقیقا چه قابلیت هایی دارد؟

شاید هم کارشناس GIS یا مدیر GIS و یا حتی کارشناس یا مدیر IT یک سازمان هستید و می خواهید یک سامانه وب GIS در سازمان یا شرکتتان راه اندازی کنید و دنبال تدوین شرح خدمات Web GIS هستید و می خواهید لیستی از قابلیت های Web GIS داشته باشید تا الگوی مناسبی برایتان باشد.

شاید هم به دلایل دیگری دنبال این هستید که بدانید قابلیت های یک سامانه وب GIS چه مواردی هستند. در این صورت این مطلب به شما کاملا کمک می کند.

روش های مختلفی برای به اشتراک گذاشتن نقشه ها با دیگران وجود دارد. بهترین راه برای این کار، استفاده از بستر وب یا همان نقشه تحت وب می باشد. به صورت تخصصی، به نمایش نقشه تحت وب، Web Mapping گفته می شود و برای راه اندازی آن می بایست یک سامانه اطلاعات مکانی تحت وب  یا Web GIS راه اندازی نمایید. توسط سامانه وب GIS، داده ها و نقشه ها آنلاین می شوند و می توان روی آن ها اعمال مختلفی مانند جستجو، نمایش مکان ها، مسیریابی و یا تحلیل و… را تنها از طریق مرورگرهای وب مثل فایرفاکس، کروم و… در دسترس کاربر قرار داد.

یک Web GIS می تواند دارای قابلیت های بسیاری باشد. در این آموش شما را با قابلیت های یک سامانه Web GIS پایه و عمومی آشنا می کنیم و به مرور در سلسله آموزش های آکادمی Web GIS به شما یاد می دهیم که برخی از این قابلیت ها را پیاده سازی کنید.

تقسیم بندی قابلیت های Web GIS

قابلیت های Web GIS به دو دسته زیر تقسیم می  شوند:

قابلیت های پایه Web GIS

این قابلیت ها، همان امکانات عمومی نرم افزارهای GIS هستند که هر سامانه Web GIS باید داشته باشد تا بتوان به آن گفت Web GIS. این قابلیت ها به صورت حداقلی و جدای از کاربرد تخصصی Web GIS هستند. قابلیت هایی مانند نمایش نقشه ها، روشن و خاموش کردن لایه های نقشه، نمایش اطلاعات توصیفی عوارض لایه های نقشه (Identify) و…

قابلیت های تخصصی Web GIS

این دسته از قابلیت های Web GIS، امکاناتی هستند که با توجه به هدف و نوع کاربرد سامانه Web GIS، متفاوت می باشند و با در نظر گرفتن نیازمندی های تخصصی کاربران، طراحی و پیاده سازی می گردند.

سامانه Web GIS پایه

به سامانه Web GIS که حداقل قابلیت های یک سامانه Web GIS را داراست، سامانه وب GIS پایه می گویند. این امکانات را هر نرم افزار GIS باید داشته باشد. پیش تر این قابلیت ها را در مطلب آموزشی قابلیت های GIS توضیح داده ایم که می توانید به آن مراجعه نمایید.

حداقل قابلیت های Web GIS

حداقل قابلیت های Web GIS عبارتند از:

در ادامه، به بررسی قابلیت های پایه GIS Webدر یک سامانه اطلاعات مکانی تحت وب خواهیم پرداخت و هر یک از آن ها را شرح خواهیم داد.

امکان نمایش نقشه های مختلف به صورت لایه لایه

ابتدایی ترین قابلیت در یک سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت وب، نمایش انواع لایه های نقشه ای می باشد. در یک سامانه وب GIS باید بتوان نقشه ها را از منابع مختلف، فراخوانی نمود و نمایش داد. این منابع می تواند یکی از موارد زیر باشد:

همچنین برای روشن و خاموش کردن این لایه ها باید یک واسط کاربری ساده و کاربرپسند طراحی نمود تا کاربران به سادگی بتوانند لایه های موردنظرشان را بر روی نقشه تحت وب روشن و خاموش نمایند.

شکل های زیر، واسط کاربری قابلیت نمایش نقشه ها و لایه را در یک سامانه Web GIS نشان می دهند:

قابلیت های Web GIS - نمایش لیست لایه ها
قابلیت های Web GIS - نمایش لیست لایه ها

قابلیت جابجایی و بزرگنمایی نقشه

برای کار با یک نقشه تحت وب نیاز است یکسری از قابلیت های پایه GIS را پیاده سازی و در اختیار کاربران سامانه قرار دهیم. این قابلیت ها عبارتند از:

تصویر زیر نمایی از نحوه طراحی قابلیت های مذکور در سامانه  وب جی آی اس می باشد:

واسط کاربری سامانه وب جی ای اس

قابلیت اندازه گیری بر روی نقشه

یکی از امکاناتی که یک سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت وب نیاز دارد، اندازه گیری مسافت یا طول بین عوارض نقشه، اندازه گیری محیط و مساحت عوارض سطحی نقشه می باشد. کاربران نیاز دارند اندازه طول و یا مسافت بین دو یا چند نقطه روی نقشه را بدانند تا بر اساس آن تصمیماتی را اتخاذ نمایند و این قابلیت نیز از قابلیت های پایه وب GIS می باشد که باید در سامانه GIS تحت وب هم پیاده سازی شود.

 
قابلیت های Web GIS - اندازه گیری

تصویر زیر نحوه نمایش اندازه محیط و مساحت محدوده ترسیم شده توسط کاربر را نشان می دهد. همچنین این قابلیت باید برای عوارض نقشه هم امکان پذیر باشد. یعنی کاربر بتواند بر روی یک عارضه از نقشه کلیک کند و محیط و مساحت آن را ببیند.

قابلیت های Web GIS اندازه گیری مساحت

قابلیت انجام ترسیمات بر روی نقشه

امکان ترسیم عوارض مختلف مثل نقطه، خط و چند ضلعی از دیگر امکانات سامانه Web GIS می باشند. این قابلیت می تواند مقدمه ای بر پیاده سازی قابلیت های تخصصی نظیر Editing بر روی Web GIS باشد که با استفاده از آن می توانیم نقشه های جدید مانند نقشه معابر شهر، اماکن و املاک و… را ایجاد و ویرایش نماییم.

شکل زیر نمایی از چگونگی استفاده از این قابلیت می باشد:

 
قابلیت های Web GIS ترسیمات

امکان جستجو در اطلاعات لایه های نقشه

یکی از قابلیت های سیستم اطلاعات جغرافیایی، قابلیت جستجو در اطلاعات لایه های نقشه می باشد. به طور مثال می خواهیم بدانیم میادین یک شهر کجا قرار دارند و دنبال یک میدان خاص می گردیم. این قابلیت می بایست در سامانه Web GIS نیز پیاده سازی شود. این قابلیت می تواند به صورت ساده و یا حرفه ای پیاده سازی شود.

تصویر زیر نمایی از نحوه پیاده سازی ساده قابلیت جستجو در سامانه Web GIS را نشان می دهد:

قابلیت های Web GIS - جستجو

قابلیت نمایش اطلاعات توصیفی عوارض نقشه (Identify)

یکی از قابلیت های Web GIS، قابلیت نمایش خصوصیات و اطلاعات عوارض لایه ها با انتخاب عارضه مورد نظر از روی نقشه می باشد. در شکل زیر نمونه ای از نحوه استفاده از این قابلیت، برای نمایش اطلاعات یک ملک، نشان داده شده است:

 
قابلیت های Web GIS - identify

آموزش Web GIS، منابع بیشتر برای یادگیری شما

اگر به Web GISعلاقمند شدید و می خواهید درباره آن بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم از فیلم رایگان زیر شروع کنید

فیلم مبانی و مفاهیم Web GIS

همه آنچه درباره وب GIS باید بدانید

9۰ دقیقه فیلم با کیفیت بالا ضبط شده در استودیو

آموزش رایگان وب GIS

مشاوره Web GIS

اگر برای آموزش Web GIS و یادگیری Web GIS نیاز به کمک و راهنمایی دارید.

اگر برای راه اندازی Web GIS و استقرار آن نیاز به راهنمایی دارید.

اگر برای برنامه نویسی Web GIS و نحوه ساخت آن نیاز به راهنمایی دارید.

به نحوی که به هدفتان برسید و موفق شوید، ما کمکتان می کنیم. کافیه درخواست تان را در فرم مشاوره سمت چپ صفحه؛ ثبت کنید. در اولین فرصت ممکن با شما تماس می گیریم.

پرسش های پرتکرار Web GIS

به سه روش می توان از مزایا و قدرت GIS استفاده کرد:

در وب GIS شما مرورگر رایانه تان را باز کرده و یک نشانی را وارد می کنید و یک وب سایت برای شما باز می شود که در آن از نقشه ها و قابلیت های GIS استفاده می شود. به این حالت از استفاده از GIS، وب GIS می گویند.

برای مثال، سایت نقشه گوگل یک وب GIS ساده می باشد.

برای آشنایی بیشتر با Web GIS اینجا کلیک کنید

وب GIS آمده تا استفاده از GIS را از حالت تخصصی خارج کرده و همه افراد حتی افرادی که نمی دانند GIS چیست، به راحتی از مزایا و قدرت نقشه ها و اطلاعات مکانی استفاده کنند. پس هرجا خواستید قدرت نقشه و GIS را در اختیار افراد غیرمتخصص GIS قرار دهید، اولین گزینه وب GIS است.

دیدگاهتان را بنویسید

با عنوان مهشاد انصاری وارد شده‌اید. خارج می‌شوید؟

نوشته مرتبط

آموزش Web GIS تخصصی

یه خبری هست!

آموزش های بیشتر

ثبت در خواست مشاوره

اگر برای آموزش، راه اندازی و استقرار Web GIS نیاز به راهنمایی دارید، درخواست مشاوره ثبت کنید. ما با شما تماس می گیریم و کمک تان خواهیم کرد.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟