یادگیری GIS از صفر

یادگیری GIS از صفر

یادگیری GIS یکی از دغدغه های افراد مختلفی است که میخواهند از GIS استفاده کنند. در سال های گذشته یکی از پرسش های تکراری که از ما پرسیده می شود این است:

چطور GIS را یاد بگیرم؟

نکته مهم اینجاست که این افراد آن قدر سردر گم هستند که واقعا نمی دانند برای یادگیری GIS باید از کجا شروع کنند. برخی از افراد هم در گوگل سرچ کرده اند و اولین دوره آموزشی که دیده اند را شرکت کردند و بیشتر سردرگم شدند و وقتی به ما می رسیدند می دیدیم که بی انگیزه و نا امید شده اند.

من با 15 سال تجربه در بازار کار GIS کشور، رسالت اصلی خودم را کمک به فراگیر شدن GIS و فناوری های مکانی در کشورم بنا گذاشته ام. لذا برای رفع مشکلات فراگیرانی که دوست دارند یادگیری GIS را بدون دردسر و بدون اتلاف زمان و پول، شروع کنند، چند گام ساده را طراحی کرده ام که در این نوشته به شما گام های یادگیری GIS را توضیح خواهم داد.

گام اول یادگیری GIS: هدفت را مشخص کن

اگر ماشینتون را روشن کنید و بیایید توی خیابون و ندونید به کجا میخاین برید، واقعا چه فرقی میکنه از کدوم مسیر برید؟

پس اول باید مقصد و هدف را مشخص کنید. در اولین گام مشخص کن چرا میخای GIS را یاد بگیری؟ آیا علاقه به یادگیری چیزای جدید داری؟ آیا میخای برای کسب درآمد بری به سمتش؟ آیا میخای رشته GIS را ادامه تحصیل بدی؟ آیا یک پروژه موقتی داری و باید بگذره؟ آیا میخای استخدام GIS بشی؟

گام دوم یادگیری GIS: یک مربی انتخاب کن

به قهرمان های رشته های ورزشی دقت کن. همه اونها یک مربی دارند.

قهرمان‏ ها بدون داشتن مربی قهرمان نشدن.

میدونی کار مربی یا Coach چیه؟ توی هر کاری اگر مربی نداشته باشی باید سعی و خطا کنی و مسیرت طولانی میشه، هزینه و زمان زیادی هم از دست میدی. مربی میاد کنارت قرار میگیره و بهت میگه باید چکار کنی تا به هدفت برسی. اما اون کار را خودت باید انجام بدی!

پس توی این گام باید یک مربی GIS یا GIS Coach انتخاب کنی، بهش بگی هدفت از یادگیری GIS چیه و ازش بخای که بیاد کنارت قرار بگیره و بهت بگه باید چه کارهایی انجام بدی و از چه مسیری بری تا به هدفت برسی بدون اینکه اتلاف هزینه و زمان داشته باشی.

حواست باشه، مربی، مشاور نیست، مدرس هم نیست، منتور هم نیست.

گام سوم یادگیری GIS: یادگیری مبانی و مفاهیم GIS

اول اصول GIS و مفاهیمش را یاد بگیر

در حقیقت آموزش پایه GIS و آموزش مبانی GIS را باید اول یاد بگیری. الان به راحتی میشه با چند ساعت وقت صرف کردن مبانی و مفاهیم GIS را یاد بگیری و درک درستی از اون پیدا کنی. خوشبختانه منابع هم زیادن و ما هم یک کتابچه PDF آموزش GIS رایگان آماده کردیم که بهتون بگه این GIS اصلا چی هست و چی نیست.

خیلی ها میان و به ما میگن جزوه آموزش GIS نیاز داریم یا میگن ما آموزش ساده GIS را میخایم و ما این کتاب آموزش GIS را آماده کردیم تا این دوستان دیگه کارشون راحت باشه. 130 صفحه هست به صورت صفحه آرایی شده و رنگی که اگر دانلود نکنی حتما از دستت رفته.

گام چهارم یادگیری GIS: آموزش نرم افزار GIS

خب دوست عزیزم اینجا یک مقدار میخام شما را با اجزای GIS آشنا کنم. سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS شامل 5 بخش هست که توی تصویر زیر اونها را می بینید:

اجزای gis

این اجزا را قبلا در نوشته آموزش اجزای GIS کامل توضیح دادم. همون طور که می بینید، نرم افزار تنها یکی از بخش های GIS هستش. از لحاظ نحوه استفاده از GIS، میشه نرم افزار GIS را به سه نوع تقسیم کرد:

معمولا وقتی اسم از نرم افزار GIS میاد معمولا Desktop GISها به ذهن افراد می رسند. و اولین چیزی که خیلی‏ ها میرن یاد میگیرن نرم‏ افزار ArcGIS هست.

خیلی‏ها به اشتباه فکر می کنند ArcGIS همون GIS هستش!

خیلی ها میان میگن ما آموزش نرم افزار GIS میخایم که خب دارن اشتباه فکر می کنند. به همین خاطر بود که توی گام قبلی گفتم اول باید مفاهیم GIS را به خوبی یاد بگیری. پس حواست باشه نرم ‏افزارهای GIS زیادن که توی یکی از پست های اینستاگراممون مهم‏ترین اون‏ها را توضیح دادم. راستی اگر عضو اینستاگرام GISPlus نیستید همین الان این پست را توی اینستاگرام ما ببینید و ما را دنبال کنید.

گام پنجم یادگیری GIS: تصمیمت را بگیر

اینجا به یک چند راهی میرسی

اینجا با توجه به هدفی که از یادگیری GIS داری یکی از این حالت ها برات پیش میاد:

اینجا می تونی یکی از این کارها را بکنی:

مربی GIS یا GIS Coach توی این مرحله میتونه خیلی کمکت کنه.

گام ششم یادگیری GIS: انتخاب یک شغل GIS

اگر بخوای کسب درآمد از GIS داشته باشی و وارد بازار کار GIS بشی که باید به این 6 تا شغل توجه کنی:

شاید هم بخای توی GIS کارآفرینی کنی!

در حقیقت توی این گام باید مشخص کنی از چه راهی میخای توی GIS پول در بیاری؟ در حالت کلی یا میخای استخدام بشی یا میخای کار فریلنسری و پروژه ای و مشاوره انجام بدی و یا میخای خودت کارآفرین GIS بشی.

این شش تا شغل GIS را توی نوشته استخدام GIS شوید به طور کامل توضیح دادم.

هر کدوم از این راه ها خودش یک داستانی داره که باز هم کوچ GIS یا مربی GIS توی این مرحله هم میتونه تو را از سر در گمی نجات بده.

راستی ما یک پکیج آموزشی به نام مسیر درآمد از GIS هم داریم که این هم میتونه بهت کمک کنه. پیشنهاد میکنی یک نگاهی بهش داشته باشی. البته بعد از خوندن این آموزش.

گام هفتم یادگیری GIS: تازه اول راه GIS هستی!

موفقیت در GIS یک مسیره نه یک اتفاق

دوست عزیزم، بپذیر که فقط با تلاش میتونی در هر زمینه ای موفق بشی و مسیر موفقیت مستقیم نیست و دردسر و سختی داره. پس انتظار نداشته باش با چند ماه کار کردن و یک دوره آموزشی شرکت کردن و یا با یک مدرک گرفتن، موفقیت و پول به سمتت سرازیر بشه. خیلی از افراد انتظار دارن به صرف این که یک مدرک بگیرن و یا یک دوره شرکت کنن دیگه تمومه! وقتی هم به نتیجه نمی رسن شروع میکنن بهونه آوردن که پول نداشتیم، پارتی نداشتیم و…

پس من در گام بعدی برات یک پیشنهاد دارم.

گام هشتم یادگیری GIS: کارآموزی GIS

تو باید مسیر یک حرفه ای را طی کنی

آقای مالکوم گلدول در کتاب Outliers و آقای اندرس اریکسون در کتاب Peak نتایج تحقیقات بین المللی را منتشر کردن که برای حرفه‏ای شدن در هر زمینه‏ای باید 10 هزار ساعت کار کرده باشی!

برای این که مسیرت را درست جلو بری کارآموزی GIS بهترین گزینه هستش. کارآموزی را هم زمان با تحصیل در برنامت بزار. آموزش خارج از دانشگاه را هم زمان با تحصیل در برنامت بزار. توجه داشته باش که دانشگاه و بازار خیلی متفاوتن. هرجایی هم برای کارآموزی GIS مناسب نیست. پس وقت صرف کن جایی را انتخاب کن که باعث پیشرفتت بشه. انتظار نداشته باش در دوره کارآموزی یکی بیاد بشینه کنار دستت بهت یاد بده که چکار کنی. این خودت هستی که در دوره کارآموزی باید دانش را از ذهن آدم های قوی تر از خودت بیرون بکشی و تجربه کسب کنی و رزومه قوی برای خودت بسازی.

مشاوره آموزش GIS

اگر برای آموزش GIS و یادگیری GIS به نحوی که به هدفت برسی و موفق بشی، سردرگم هستی و نیاز به مشورت با یک نفر کار بلد این کار که از سال 1386 تجربه توی بازار GIS را داشته، هستی، ما کمکت می کنیم. کافیه درخواستت را اینجا ثبت کنی. در اولین فرصت ممکن با شما تماس می گیریم.

مشاوره gis

درخواست مشاوره یادگیری از GIS ودرامد زایی از آن

مقالات پیشنهادی آکادمی GISPlus برای شما

کارشناس GIS

کارشناس GIS شو

ساده ترین کار در GIS این هست که کارشناس GIS بشی اما می دونی چطوری؟ کارشناس GIS کسی هست که نقشه ها، اطلاعات مکانی و

ادامه مطلب »

Mobile GIS چیست؟

دانلود نسخه با کیفیت Mobile GIS ، دسترسی به قدرت نقشه ها از همه جا نقشه و داده های مکانی خود را در جیبتان بگذارید

ادامه مطلب »

وب جی آی اس چیست؟

در این نوشته قصد داریم شما را با وب جی آی اس یا GIS تحت وب و یا حرفه ای تر بگوییم سامانه اطلاعات مکانی تحت وب (به انگلیسی Web GIS)،

ادامه مطلب »

محصولات آموزشی ما برای یادگیری GIS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اگر میخای ضرر نکنی و پول و زمانت را هدر ندی،

پیشنهاد میکنم قبل از شرکت در هر دوره آموزشی در زمینه GIS، این پکیج آموزشی را ببین.

بعد از دیدن این پکیج آموزشی،

می‏دانید در GIS چه مسیرهایی برای حرفه ‏ای شدن هست

و شما بهتر است وارد کدام مسیر شوید؟

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم