09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

info@gisplus.ir

یادگیری GIS از صفر​

یادگیری GIS و نحوه شروع آن، یکی از دغدغه های افرادی است که می خواهند آموزش GIS را شروع کنند. معمولا این پرسش ها  از ما زیاد پرسیده می شوند:

و دهها سوال دیگر همانند این. مساله این است که پاسخ همه این سوالات یک چیز یکسان است.

نقشه راه یادگیری GIS

وقتی ندانی به کجای می خواهی برسی دیگر چگونه رسیدن و از چه راهی رفتن معنا ندارد و می توانی بی هدف وارد هر مسیری بشوی! برای یادگیری GIS به نقشه راه نیاز داری.

نکته مهم اینجاست که این افراد آن قدر سردرگم شده اند که واقعا نمی دانند برای یادگیری GIS باید از کجا شروع کنند. برخی از افراد هم در گوگل سرچ کرده اند و اولین دوره آموزش GIS که دیده اند را شرکت کردند و بیشتر سردرگم شدند و وقتی به ما می رسیدند می دیدیم که بی انگیزه و نا امید شده اند.

من با از سال 1386 تجربه در بازار کار GIS کشور، رسالت اصلی خودم را کمک به فراگیر شدن GIS و فناوری های مکانی در کشورم بنا گذاشته ام. لذا برای رفع مشکلات فراگیرانی که دوست دارند یادگیری GIS را بدون دردسر و بدون اتلاف زمان و پول، شروع کنند، چند گام ساده را پیشنهاد می کنم که در این نوشته به شما توضیح خواهم داد.

گام اول یادگیری GIS: هدفت را مشخص کن

اگر ماشینتون را روشن کنید و بیایید توی خیابون و ندونید به کجا میخاین برید، واقعا چه فرقی میکنه از کدوم مسیر برید؟

پس اول باید مقصد و هدف را مشخص کنید. در اولین گام مشخص کن:

به هر حال باید برای شروع یادگیری GIS و آموزش GIS یک هدف برای خودت داشته باشی. این هدف را روی کاغذ برای خودت بنویس و اون را واضح، شفاف و قابل اندازه گیری و قابل دستیابی در یک بازه زمانی مشخص برای خودت کن.

گام دوم یادگیری GIS: یک مربی انتخاب کن

به قهرمان های رشته های ورزشی دقت کن. همه اونها یک مربی دارند. قهرمان‏ ها بدون داشتن مربی قهرمان نشدن.

میدونی کار مربی یا Coach چیه؟ توی هر کاری اگر مربی نداشته باشی باید سعی و خطا کنی و مسیرت طولانی میشه، هزینه و زمان زیادی هم از دست میدی. مربی میاد کنارت قرار میگیره و بهت میگه باید چکار کنی تا به هدفت برسی. اما اون کار را خودت باید انجام بدی!

پس توی این گام برای یادگیری GIS باید یک مربی GIS یا GIS Coach انتخاب کنی، بهش بگی هدفت از یادگیری GIS چیه و ازش بخای که بیاد کنارت قرار بگیره و بهت بگه باید چه کارهایی انجام بدی و از چه مسیری بری تا به هدفت برسی بدون اینکه اتلاف هزینه و زمان داشته باشی.

حواست باشه، مربی، مشاور نیست، مدرس هم نیست، منتور هم نیست.

البته متاسفانه این گام معمولا در ایران نادیده گرفته می شود! نه تنها در GIS بلکه در همه زمینه ها افراد سریع می روند سراغ یادگیری و شروع هر چیزی و کمتر تمایل دارند از تجربه دیگران استفاده کنند.

گام سوم یادگیری GIS: یادگیری مبانی و مفاهیم GIS

اول اصول GIS و مفاهیمش را یاد بگیر

در حقیقت، آموزش پایه GIS و آموزش مبانی GIS را باید اول یاد بگیری. الان به راحتی میشه با چند ساعت وقت صرف کردن، مبانی و مفاهیم GIS را یاد بگیری و درک درستی از اون پیدا کنی. خوشبختانه منابع هم زیادن و ما هم یک کتابچه PDF آموزش GIS رایگان آماده کردیم که بهتون بگه این GIS اصلا چی هست و چی نیست.

خیلی ها میان و به ما میگن جزوه آموزش GIS نیاز داریم یا میگن ما آموزش ساده GIS را میخایم و ما این کتاب آموزش GIS را آماده کردیم تا این دوستان دیگه کارشون راحت باشه. 130 صفحه هست به صورت صفحه آرایی شده و رنگی که اگر دانلود نکنی حتما از دستت رفته.

گام چهارم یادگیری GIS: آموزش نرم افزار GIS

خب دوست عزیزم اینجا یک مقدار میخام شما را با اجزای GIS آشنا کنم. سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS شامل 5 بخش هست که توی تصویر زیر اونها را می بینید:

اجزای جی آی اس

این اجزا را قبلا در نوشته آموزش اجزای GIS کامل توضیح دادم. همون طور که می بینید، نرم افزار تنها یکی از بخش های GIS هستش. از لحاظ نحوه استفاده از GIS، میشه نرم افزار GIS را به سه نوع تقسیم کرد:

معمولا وقتی اسم از نرم افزار GIS میاد معمولا نرم افزارهای Desktop GIS به ذهن افراد می رسند و اولین چیزی که خیلی‏ ها میرن یاد میگیرن نرم‏ افزار ArcGIS هست.

خیلی‏ها به اشتباه فکر می کنند ArcGIS همون GIS هستش!

خیلی ها میان میگن ما آموزش نرم افزار GIS میخایم که خب دارن اشتباه فکر می کنند. به همین خاطر بود که توی گام قبلی گفتم اول باید مفاهیم GIS را به خوبی یاد بگیری. پس حواست باشه نرم ‏افزارهای GIS زیادن هستند.

گام پنجم یادگیری GIS: تصمیمت را بگیر

اینجا به یک چند راهی میرسی. اینجا با توجه به هدفی که از یادگیری GIS داری، یکی از این حالت ها برات پیش میاد:

اینجا می تونی یکی از این کارها را بکنی:

مربی GIS یا GIS Coach توی این مرحله میتونه خیلی کمکت کنه.

گام ششم یادگیری GIS: انتخاب یک شغل GIS

اگر بخوای کسب درآمد از GIS داشته باشی و وارد بازار کار GIS بشی که باید به این 6 تا شغل توجه کنی:

شاید هم بخای توی GIS کارآفرینی کنی!

در حقیقت توی این گام باید مشخص کنی از چه راهی میخای توی GIS پول در بیاری؟ در حالت کلی:

این شش شغل GIS را توی نوشته استخدام GIS شوید به طور کامل توضیح دادم.

هر کدوم از این راه ها خودش یک داستانی داره که باز هم کوچ GIS یا مربی GIS توی این مرحله هم میتونه تو را از سر در گمی نجات بده.

راستی ما یک پکیج آموزشی به نام مسیر درآمد از GIS هم داریم که این هم میتونه بهت کمک کنه. پیشنهاد میکنم یک نگاهی بهش داشته باشی. البته بعد از خوندن این آموزش.

گام هفتم یادگیری GIS: تازه اول راه GIS هستی!

موفقیت در GIS یک مسیره نه یک اتفاق

دوست عزیزم، بپذیر که فقط با تلاش میتونی در هر زمینه ای موفق بشی و مسیر موفقیت مستقیم نیست و دردسر و سختی داره. پس انتظار نداشته باش با چند ماه کار کردن و یک دوره آموزش جی آی اس شرکت کردن و یا با یک مدرک گرفتن، موفقیت و پول به سمتت سرازیر بشه. خیلی از افراد انتظار دارن به صرف این که یک مدرک بگیرن و یا یک دوره شرکت کنن دیگه تمومه! وقتی هم به نتیجه نمی رسن شروع میکنن بهونه آوردن که پول نداشتیم، پارتی نداشتیم و…

پس من در گام بعدی برات یک پیشنهاد دارم.

گام هشتم یادگیری GIS: کارآموزی GIS

تو باید مسیر یک حرفه ای را طی کنی

آقای مالکوم گلدول در کتاب Outliers و آقای اندرس اریکسون در کتاب Peak نتایج تحقیقات بین المللی را منتشر کردن که برای حرفه‏ ای شدن در هر زمینه ‏ای باید 10 هزار ساعت کار کرده باشی!

برای این که مسیرت را درست جلو بری کارآموزی GIS بهترین گزینه هستش. کارآموزی را هم زمان با تحصیل در برنامت بزار. آموزش خارج از دانشگاه را هم زمان با تحصیل در برنامت بزار. توجه داشته باش که دانشگاه و بازار خیلی متفاوتن. هرجایی هم برای کارآموزی GIS مناسب نیست. پس وقت صرف کن جایی را انتخاب کن که باعث پیشرفتت بشه. انتظار نداشته باش در دوره کارآموزی یکی بیاد بشینه کنار دستت بهت یاد بده که چکار کنی. این خودت هستی که در دوره کارآموزی باید دانش را از ذهن آدم های قوی تر از خودت بیرون بکشی و تجربه کسب کنی و رزومه قوی برای خودت بسازی.

مشاوره آموزش GIS

اگر برای آموزش GIS و یادگیری GIS به نحوی که به هدفت برسی و موفق بشی، سردرگم هستی و نیاز به مشورت با یک نفر کار بلد این کار که از سال 1386 تجربه توی بازار GIS را داشته، هستی، ما کمکت می کنیم. کافیه درخواستت را در فرم مشاوره سمت چپ صفحه؛ ثبت کنی. در اولین فرصت ممکن با شما تماس می گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

یه خبری هست!

آموزش پیشنهادی GISPlus

این مقالات را هم بخوانید!

ثبت در خواست مشاوره

اگر برای شروع یادگیری GIS جدی هستید و نیاز به راهنمایی دارید، درخواست مشاوره ثبت کنید. ما با شما تماس می گیریم و کمک تان خواهیم کرد.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
عیدی ما به شما، از دستش ندی فرصت محدوده!چه خبره؟
+

مسیر درآمد از GIS

آموزش GIS دیدی اما درآمد نداری؟ شاید هم میخای شروع کنی و ترس داری!

در این آموزش نکاتی را گفته ام که حاصل کار من در بازار GIS کشور از سال 1386 تا کنون است

کمتر از مبلغ یک ساندویچ روی خودتان سرمایه گذاری کنید!

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟