همه آنچه باید در مورد WebGIS بدانیم

برای دانلود فیلم آموزشی که کمکت می کنه با همه آن چیزی که نیازه در زمینه WebGIS آشنا بشی و آموزشت را شروع کنی فرم زیر را پر کن تا فیلم آموزشی برای تو ایمیل بشه

 

سامانه اطلاعات مکانی تحت وب یا وب GIS چیست؟

ما به سه روش می توانیم از GIS استفاده کنیم. برای این که بهتر به شما توضیح بدهیم که Web GIS چیست، از Desktop GIS شروع می کنیم تا به تعریف Web GIS برسیم.
یکی از روش های استفاده از GIS، نصب یک نرم افزار GIS بر روی سیستم عامل یک رایانه و استفاده از آن هست که به این روش Desktop GIS می گویند. Desktop GIS مزایا و معایبی دارد که اینجا به آنها اشاره می کنیم:

مزایای Desktop GIS

راه اندازی webgis

نرم افزار AcGIS و نرم افزار QGIS دو نمونه از نرم افزارهای GIS دسکتاپ هستند.

تعریف Web GIS

یکی از روش های استفاده از GIS، استفاده از مرورگر وب رایانه تان هست که یک نشانی را می زنید و از GIS داخل مرورگرتان مثل گوگل کروم، فایرفاکس و.. استفاده می کنید که به این روش Web GIS می گویند.

به عبارت دقیق تر وب GIS یعنی استفاده از نقشه ها و اطلاعات مکانی و توصیفی به همراه قابلیت های GIS با شرایط زیر:

راه اندازی webgis

Web GIS مزایا و معایبی دارد که اینجا به آنها اشاره می کنیم:

مزایای Web GIS

مهمترین مزیت Web GIS، کاهش هزینه ها است.

راه اندازی webgis

معایب Web GIS

کاربردهای Web GIS

خب تا اینجا شما با تعریف Web GIS آشنا شدید و فهمیدید که وب GIS چیست. حالا می خواهیم به شما بگوییم که کاربرد Web GIS کجاهاست و چه سازمان ها یا افرادی می توانند از آن استفاده کنند. برای این که بهتر کاربرد وب GIS را متوجه بشوید، اول به شما توضیح می دهیم که کار GIS اصلا چی هست تا به کاربرد وب GIS برسیم.

GIS برای ما چه کار می کند؟

GIS کارش اینه که به ما کمک کنه تصمیمات درست تر و کم هزینه تری بگیریم.

خب ما چطوری تصمیم می گیریم؟

ما آگاهانه یا ناآگاهانه در تصمیم گیری ها از سه فاکتور زمان، کیفیت و هزینه استفاده می کنیم. اما در دنیای مدرن اصلاحاتی رایج شده به نام هوشمندی داده محور و یا سازمان داده بنیان. این به این معنی است که یک کسب و کار یا سازمان، باید بر اساس داده ها تصمیم گیری کند، نه براساس شهود یا تجربه اشخاص آن سازمان.
اگر ما تصمیماتی که می گیرم را بر اساس داده ها انجام دهیم، می توانیم تا حدود زیادی به کاهش زمان، کاهش هزینه ها و افزایش بهروری کمک کنیم.
پس امروزه رکن چهارمی به فاکتورهای موثر در تصمیم گیری اضافه شده به نام داده ها. طبق تحقیقات انجام شده در دنیا، 64% تا 80% داده های دنیا، داده های مکانی هستند.

راه اندازی webgis

پس حالا که داده ها رکن چهارم تصمیم گیری هستند و حدود 80% داده ها هم داده های مکانی (یا همان داده های جغرافیایی) هستند، لذا در تصمیم گیری ها باید حواسمان به داده های مکانی باشد. تصمیم گیری بر اساس تحلیل داده های مکانی، امروزه یکی از فرصت هایی هست که به افزایش کیفیت زندگی ما کمک می کند. کار GIS هم همین است که قدرت داده های مکانی و نقشه ها را به خدمت ما درآورد تا تصمیمات بهتری بگیریم.

راه اندازی webgis

کاربرد GIS چیست؟

پس کار یک نرم افزار GIS این هست که به ما این امکان را بدهد که داده های مکانی سازمان یا کسب و کارمان را وارد آن کنیم و این نرم افزار با پردازش آنها، به ما در تصمیم گیری هایی که داریم کمک کند.

  از کدوم مسیر برم که زودتر به محل کارم برسم؟

یکی دیگه از کاربردهای عمومی GIS، مسیریابی هست که احتمالا الان یک اپلیکیشن روی گوشی شما برای این کار وجود دارد. به سادگی یک کاربر با کمترین دانش فنی، با مشخص کردن مبدا و مقصد، کوتاهترین و کم ترافیک ترین مسیر را پیدا می کند و با آرامش به مقصد خود می رسد و این یعنی GIS توانسته به ما کمک کند که تصمیمی بگیریم که کیفیت زندگی مان بالاتر برود. تصور کنید در ترافیک گیر می افتادید و با اعصاب خوردی و با تاخیر به مقصد می رسیدید، فکر میکنید اون روز شما چطور بود؟
خب همین کار هم با Desktop GIS می تونه انجام بشه هم با یک Web GIS ساده مثل نقشه گوگل و هم با یک اپلیکیشن نقشه (یا به عبارت دیگر Mobile GIS) که روی گوشی شما نصب شده باشد.

  مهمترین کاربردهای GIS و کاربردهای Web GIS

در مثال های بالا تلاش کردیم خیلی ساده شما را با GIS و کاربردهای آن آشنا کنیم. در تمامی مثال ها سه روش استفاده از GIS که Desktop GIS، Web GIS و Mobile GIS بود را برای شما آوردیم.

 کاربرد GIS

به طور کلی باید بگیم هرجا که قراره تصمیمی گرفته بشه کاربرد داره. میشه داده های مکانی اونجا را شناسایی کرد، اونها را جمع آوری کرد، وارد GIS کرد و تصمیم درست تری بگیریم.

اما مهمترین کاربردهای GIS را میشه به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده کنندگان Web GIS در ایران

بیشتر استفاده کنندگان از GIS در سطح دنیا، سازمان های دولتی هستند. در ایران هم از این قاعده مستثنا نیستیم و سازمان های دولتی در کشور ما بیشترین استفاده از GIS را دارند. برای مثال در اینجا چند مورد از این سازمان ها را آورده ایم:

قابلیت های Web GIS

حالا که با تعریف Web GIS و کاربرد Web GIS آشنا شدید بیایید به این موضوع بپردازیم که قابلیت های Web GIS چی هستند و یک سامانه Web GIS چه قابلیت هایی باید داشته باشد. ابتدا به صورت کلی می گوییم که GIS باید چه قابلیت هایی داشته باشد. هر سامانه اطلاعات جغرافیایی باید 4 قابلیت کلیدی داشته باشد.

راه اندازی webgis

اگر هریک از این قابلیت ها از سامانه GIS حذف شوند، نمی توان به آن یک سامانه GIS کامل اطلاق نمود.

خب Web GIS هم که عملا همان GIS است که دارد تحت وب و روی مرورگر ما استفاده می شود. حالا یک Web GIS برای اینکه کامل باشه باید این 4 قابلیت را به صورت کلی داشته باشه.

هر سامانه Web GIS باید دو دسته قابلیت داشته باشد:

حداقل قابلیت های Web GIS

هر سامانه Web GIS باید حداقل قابلیت های زیر را داشته باشد:

قابلیت های Web GIS پیشرفته

یکسری قابلیت ها هم هست که در حالت پیشرفته تر باید یک Web GIS آنها را داشته باشد. وجود این قابلیت ها باعث می شوند که به هر 4 قابلیت اصلی GIS دست پیدا کنیم.

سامانه Web GIS سفارشی

برخی از نرم افزارها و سیستم ها به سیستم های Tailor Made معروف هستند. یعنی نمی شود یک سیستم درست کرد یا یک نرم افزار درست کرد که بگوییم برای همه جا کاربرد دارد. همان طور که نمی شود یک دست کت شلوار را به تعداد زیاد دوخت به گفت اندازه تن همه افراد می شود.

نرم افزارهای Desktop GIS با رویکرد جامعیت تهیه شده اند. به نحوی که هر جا رفت کاربرد داشته باشد. به همین خاطر است که پیچیده شده اند و معمولا به کارشناسان GIS نیاز داریم تا دانشی که می خواهیم پشتیبان تصمیمات ما باشد را آنها با این نرم افزار ها تولید کنند.

اما Web GIS نمی تواند این طور باشد اگر یادتان باشد در معایب Web GIS هم گفتیم که عدم بلوغ نرم افزارهای  Web GISیکی از معایب آنها است. حقیقت این است که قابلیت های Web GIS که اینجا گفتم اساس یک Web GIS بود و بسته به جایی که قرار است  Web GIS در آنجا استفاده شود، هر Wb GIS باید سفارشی شده و مجموعه قابلیت هایی به آن اضافه شود. این قابلیت ها معمولا با توجه به فرآِیندهای کاری آن سازمان تغییر می کنند. مثلا در شهرداری می خواهیم وقتی ارباب رجوع درخواست پروانه ساختمانی کرد، کارشناس بتواند با ورود کد ملی شخص، محل ملک ایشان را پیدا کرده و کاربری آن ملک و وضعیت طرح تفصیلی آن سریع نمایش داده شود.

 

سامانه Web GIS باید برای شما سفارشی شود

نمی توان یک سامانه Web GIS را ایجاد کرد و گفت در هر سازمانی کاربرد دارد. هر سامانه Web GIS باید با فرآیندهای سازمان شما تلفیق شود.

الزامات سامانه Web GIS

در این بخش می خواهم چند نکته کلیدی به شما بگویم که اگر قرار شد Web GIS راه اندازی کنید حتما باید به آنها توجه داشته باشید. من از سال 1387 تجربه حضور در پروژه های Web GIS سازمانی را به عنوان مشاور GIS، مدیر پروژه GIS و جایگاه های دیگر داشته ام و بیشتر شکست هایی که در پروژه های GIS و Web GIS دیده ام ناشی از رعایت نکردن همین نکات کوچک بوده است.

آشنایی با Web GIS متن باز یا Open Source Web GIS

در این بخش می خواهیم به شما بگوییم برای اینکه یک Web GIS راه اندازی کنید، می توانید دو رویکرد داشته باشید و می خواهیم Web GIS تجاری و Web GIS متن باز (یا OpenSource WebGIS) را به شما توضیح دهیم.

راه اندازی webgis

هر نرم افزار که ساخته می شود یا کدهای آن به همراه آن منتشر می شوند یا کدها در انحصار تولید کننده نرم افزار خواهند ماند. اگر سازنده نرم افزار به همراه نرم افزار، کدهای برنامه نویسی شده آن را هم در اختیار جامعه قرار دهد، به این نرم افزار، نرم افزار متن باز یا Open Source Software می گویند. نرم افزارهای تن باز معمولا رایگان هستند و سازنده از استفاده کنندگان پولی دریافت نمی کند اما ممکن است برای ارایه خدمات، مبالغی را دریافت نماید.
نرم افزارهای متن باز و همین طور نرم افزارهای تجاری، مزایا و معایبی دارند که پیشنهاد می کنیم فیل زیر را بر آشنایی کامل با آنها مشاهده کنید.

نرم افزارهای GIS متن باز نیز در دنیا از سال 1987 به وجود آمدند و تا امروز به بلوغ بسیار خوبی رسیده اند. برای غلبه بر مشکلات و معایب نرم افزارهای متن باز، دو NGO شکل گرفته است:

کنسرسیوم آزاد مکانی یا OGCe

Open Geospatial Consortium یا به اختصارOGC، متشکل از 528 (تا تاریخ نگارش این نوشته توسط آکادمی GISPlus) شرکت، سازمان‌ دولتی و دانشگاه‌ می‌باشد که بصورت تعاملی با یکدیگر به منظور توسعه استانداردهای مکانی، همکاری می‌نمایند. این استانداردها شامل راه‌حل‌هایی سازگار است که وب، فناوری اطلاعات و خدمات مکان‌محور را در استفاده از قابلیت‌های سامانه‌های اطلاعات مکانی، توانمند می‌سازند. این استانداردها به توسعه‌دهندگان تکنولوژی، این امکان را خواهند داد تا سرویس‌ها و نرم‌افزارهای اطلاعات مکانی پیچیده را به‌ سادگی ایجاد نمایند. برای مثال سرویس WMS، سرویس WFS، سرویس WPS، استاندارد SLD، فرمت GML و… نمونه هایی از استانداردهایی هستند که به استانداردهای OGC معروف می باشند.

بنیاد متن باز مکانی یا OSGeo

Open Source Geospatial Foundation یا به اختصار OSGeo نامیده می‌شود، به منظور پشتیبانی از توسعه مشارکتی و گسترش استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز اطلاعات مکانی، در فوریه 2006 ایجاد شده است. OSGeo، یک نهاد غیر انتفاعی می‌باشد. پشتیبانی‌های این نهاد شامل پشتیبانی‌های مالی، سازمانی و قانونی به منظور گسترش جامعه متن‌باز اطلاعات مکانی می‌باشد. هدف این بنیاد، تشویق همگان به استفاده و مشارکت در توسعه پروژه‌های جامعه محور، توسعه داده‌ها و آموزش‌ها می‌باشد.

مهم‏ترین پروژه‏های تحت حمایت OSGeo نرم افزارهای زیر می باشند:

و چندین پروژه دیگر که برای مشاهده آنها می توانید به سایت OSGEO مراجعه کنید.

راه اندازی webgis

مراحل راه اندازی Web GIS

خب تا اینجا با تعریف Web GIS آشنا شدین، قابلیت های Web GIS را فهمیدید چی هست و با دو رویکرد وب GIS متن باز یا  Open Source Web GIS و وب GIS تجاری یا  Commercial Web GIS آشنا شدید.

حالا می خواهیم به شما بگوییم که برای اینکه بخواهید یک Web GIS راه اندازی کنید چه گام هایی را باید طی کنید.

راه اندازی webgis

برای راه اندازی Web GIS باید 5 کار انجام دهید که در ادامه می خواهیم شما را با این 5 کار بیشتر آشنا کنیم.

گام اول: ایجاد پایگاه داده مکانی یا ژئودیتابیس

در گام اول باید یک پایگاه داده مکانی یا GeoDatabase ایجاد کنید که بتوانید نقشه ها و داده های مکانی خودتان را در آن نگهداری کنید.

در این گام بسته به اینکه رویکرد شما در راه اندازی Web GIS متن باز باشد یا تجاری، می توانید از انواع نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده که قابلیت کار با داده های مکانی را داشته باشند، استفاده کنید. نرم افزارهای Oracle و SQL Server از جمله نرم افزارهای پایگاه داده تجاری و نرم افزارهایی مثل PostgreSQL, MySQL, SQLite, MongoDB, H2 و… از جمله پایگاه داده مکانی متن باز می باشند.

گام دوم: بارگذاری داده‏ های مکانی و نقشه‏ ها

در گام دوم باید پس از اینکه ژئودیتابیس را ساختید، نقشه ها و داده های مکانی خود را وارد آن کنید. ممکن است نقشه های شما آماده نباشند و نیاز باشد آنها را GIS Ready کنید.

گام سوم: راه اندازی سرویس نقشه وب

بعد از آن که پایگاه داده مکانی را ساختید و نقشه ها و داده های مکانی را در آن بارگزاری کردید، باید این نقشه ها را در بستر وب قرار دهید. به عبارت دیگر باید بتوانیم از طریق وب این نقشه ها را باز کرد و با آنها کار کرد. این کار توسط نرم افزاری به نام Web Map Sever یا به طور خلاصه Map Server یا سرویس نقشه وب، انجام می شود.

در این گام بسته به اینکه رویکرد شما در راه اندازی Web GIS متن باز باشد یا تجاری، می توانید از انواع نرم افزارهای سرویس نقشه وب، استفاده کنید. نرم افزارهای ArcGIS Server و GE Small World و… از جمله نرم افزارهای Map Server تجاری و نرم افزارهایی مثل GeoServer, MapServer, QGIS Server, Mapnik و… از جمله نرم افزارهای سرویس نقشه وب متن باز می باشند.

گام چهارم: استقرار سامانه Web GIS

در گام بعدی که گام چهارم هست باید سامانه Web GIS خودتان را روی سرویس دهنده GIS یا GIS Server، مستقر کنید. این مرحله به چند روش امکان پذیر است که در بخش بعدی شما را با آنها آشنا می کنیم.

گام پنجم: پیکربندی سامانه Web GIS

در نهایت و در گام آخر باید سامانه Web GIS را به نحوی تنظیم کنید که اجزای مختلف مثل پایگاه داده مکانی، سرویس دهنده نقشه وب، سرویس دهنده وب و سایر اجزای نرم افزاری با هم کار کنند و در نهایت کاربران شما بتوانند با نام کاربری و رمز عبور خودشان وارد سامانه شده و با نقشه ها و قابلیت های سامانه Web GIS کار کنند.

اگر بخواهیم این گام را در یک تصویر شماتیک به شما نمایش بدهیم، شما چنین پیکربندی را انجام می دهید.

راه اندازی webgis

همان طور که می بینید با سه سرویس دهنده مواجه هستیم. البته این سرویس دهنده ها می توانند همه روی یک سرویس دهنده باشند. اما ممکن هست با توجه به بزرگی پروژه شما، تعداد کاربران سامانه وب GIS و همین طور سیاست های امنیتی سازمان شما، این سرویس دهنده ها تعدادشان و همین طور محل میزبانی شان متفاوت باشد.

در نهایت، کاربران از طریق اینترنت یا اینترانت به سرویس دهنده وب دسترسی دارند و نقشه ها به همراه قابلیت های GIS در اختیارشان قرار می گیرد.

روش های راه اندازی Web GIS

خب گام چهارم راه اندازی Web GIS، استقرار سامانه Web GIS بود. برای این گام شما می توانید از چند روش استفاده کنید.

هریک از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد که پیشنهاد می کنیم در فیلم زیر این روش ها را به طور کامل مشاهده کنید.

چالش های Web GIS

در فیلم بالا با روش های راه اندازی Web GIS و مزایا و معایب هر کدام آشنا شدید. برای این که بدانید از چه روشی در راه اندازی Web GIS استفاده کنید، علاوه بر دانستن مزایا و معایب هر روش، باید چالش هایی هم که وجود دارد را خوب بشناسید. در این بخش می خواهم باتوجه به پیشینه کار ژئوماتیک که در پروژه GIS در سازمان های مختلف داشتم و با تکیه بر مشاوره GIS که در چندین سازمان داشته ام و مشکلات و چالش هایی که در آن سازمان ها مشاهده کردم، چالش هایی که در یک پروژه Web GIS وجود دارند را به شما معرفی کنم.

مهم ترین چالش های راه اندازی Web GIS موارد زیر می باشند:

گزینش روش مناسب برای راه اندازی Web GIS

شاید خودتان به تنهایی نتوانید تصمیم بگیرید که بهتر است از کدام یک از این سه روش راه اندازی Web GIS استفاده کنید تا یک Web GIS را راه اندازی کنید و نیاز داشته باشید که از همفکری و همکاری یک مشاور GIS زبده بهره ببرید. اما اینجا چند پرسش را مطرح می کنم که اگر به آنها جواب دهید خودتان هم می توانید تصمیم بگیرید که از چه روشی استفاده کنید.

مشاوره gis

محصولات آموزشی ما برای یادگیری Web GIS

برنامه نویسی webgis با پایتون
صفر تا صد راه اندازی webgis
برنامه نویسی webgis با #c
آموزش صفر تا صد راه اندازی Web GIS