09929710879 03137789606  از شنبه تا چهارشنبه 9 تا 17

آموزش QGIS

تاریخ آخرین بروزرسانی:

1402/11/21

امتیاز کاربران به این نوشته
5
(1)

فهرست مقاله

آموزش QGIS می تواند آینده شما را در بازار کار GIS و همچنین پژوهش ها و پروژه های آکادمیک در زمینه GIS و سنجش از دور تضمین کند!

بله تعجب نکنید! دنیای نرم افزارهای GIS را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

نرم افزار QGIS مشهورترین نرم افزار GIS متن باز در دنیا می باشد. البته که پیش از آن نرم افزارهای دیگر نظیر GRASS GIS وجود داشته اما نرم افزار کیو جی آی اس (یا همان کوانتوم جی آی اس) توانست به خوبی جای خود را در دنیای GIS باز کند.

آموزش رایگان QGIS ساده و سریع

در فیلم کارگاه عملی آموزش QGIS شما را در 70 دقیقه با نرم افزار QGIS به طور عملی آشنا خواهیم کرد.

آموزش QGIS: معرفی نرم افزار QGIS

نرم افزار QGIS یک نرم افزار Desktop GIS مثل نرم افزار ArcGIS است با این تفاوت که کیو جی آی اس یک نرم افزار متن باز و رایگان است. 
برای استفاده از نرم افزار QGIS نیاز به خریداری لایسنس ندارید.

نرم افزار QGIS بی شک آینده استفاده از نرم افزارهای GIS را دگرگون می کند. اگر به فکر مهارتی برای سال های پیش رو هستید آموزش QGIS را در برنامه رشد و پیشرفت خود قرار دهید.

QGIS چیست؟

آموزش QGIS

نرم افزار QGIS

نرم افزار کیو جی آی اس، یک نرم ‏افزار رایگان و متن‏ باز است که برای کار با نقشه‏ ها و اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده قرار می‏ گیرد.

با این نرم ‏افزار QGIS می‏توانید انواع نقشه‏ ها را نمایـش دهیــد، اطلاعاتی را روی نقشه ‏ها نمایش دهید، نقشه‏ ها را ویرایش و دستکاری کنید و نقشه‏ های جدید بسازید.

اگر متخصص سامانه اطلاعات جغرافیایی هستید می‏ توانید کارهای پیشرفته ‏تر نظیر تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی را انجام داده و نتایج را به روش‏ های مختلف، به دیگران ارایه کنید.

نرم ‏افزار QGIS بر روی رایانه شما، روی رایانه ‏های قدرتمند سرویس ‏دهنده، تحت وب و بر روی گوشی‏ های موبایل، قابل استفاده است.

آشنایی با نرم‏ افزار QGIS در 5 دقیقه

معرفی نرم‏ افزار QGIS

نرم‏ افزار QGIS سال 2002 توسط گری شرمن ساخته شد. این نرم افزار تا سال 2013 با نام Quantum GIS شناخته می شد و پس از آن با عنوان کیو جی آی اس شناخته می شود.
آخرین نسخه نرم افزار QGIS نسخه 3.26.1 است که در 24 ژوئن 2022 منتشر شده است.
نرم افزار QGIS پروژه متن باز و رایگانی است که تحت حمایت بنیاد متن باز مکانی یا OSGeo از سال 2007 قرار گرفته و حمایت مالی این بنیاد را به دنبال دارد.

گری شرمن خالق نرم افزار QGIS

آقای گری شرمن مالک شرکت GeoApt است و از سال 2002 شرو به تولید نرم افزار QGIS کرد. ایشان به خاطر این خدمت بزرگ به جامعه Open Source GIS سال 2014 برنده جایزه Sol Katz در FOSS4G شد. جایزه سول کاتز به صورت سالانه توسط OSGEO به افراد تاثیر گذار در GIS متن باز اهدا می شود.

ویژگی‏ های مهم نرم افزار QGIS

اگرچه نرم افزار QGIS در مقایسه با نرم افزارهای GIS دیگر هنوز در حال رشد و بلوغ است اما ویژگی های منحصر به فردی دارد که این نرم افزار را از سایر نرم افزارها جلو می اندازد. پس اگر قصد آموزش QGIS را دارید خیالتان راحت.

چرا QGIS؟

همواره این پرسش مطرح است که چرا با وجود نرم افزارهای GIS بلوغ یافته و با قدمت مثل نرم افزار ArcGIS، باید از نرم افزارهای نوپا مثل QGIS استفاده کنیم؟ در بررسی ابزارهای تکنولوژی هیچ گاه نباید تعصب داشته باشیم. نمی توانیم بگوییم QGIS بهترین نرم افزار GIS است و یا نرم افزار ArcGIS بهتر است. باید دقیق با شرایط خودتان بررسی کنید که کدام گزینه برای شما، سازمان تان یا هدفی که دارید، مناسب تر است. اما در اینجا دلایلی در خصوص چرایی استفاده از QGIS می آورم. این دلایل را در ویدیوی زیر می توانید مشاهده کنید و در ادامه هم بخوانید.

کیو جی آی اس بسیار کم جم است

در مقایسه با نرم افزار ArcGIS که چندین گیگابایت است، نرم افزار QGIS تنها 1 گیگابایت حجم دارد.

استفاده آسان از QGIS

نرم افزار QGIS محیط کاربری ساده و جذابی دارد. به افرادی که در آموزش GIS تازه کار هستند و کار اصلی شان هم GIS نیست اکیدا توصیه می کنم که GIS را از آموزش QGIS شروع کنند.

این نرم افزار در مقایسه با نرم افزار ArcGIS بسیار ساده تر و آسان تر است.

محیط نرم افزار QGIS

استفاده بهینه از پردازشگر و حافظه رایانه

همان طور که در تصویر زیر می بینید QGIS در حالت عادی حافظه کمی را اشغال می کند و از CPU به صورت بهینه استفاده می کند. اگر از QGIS روی سیستم امل لینوکس استفاده کنید حالت بهینه تری از منابع رایانه مصرف خواهد شد.

نرم افزار QGIS برای سیتسم عامل های مختلف

نرم افزار کوانتوم جی آی اس روی سیستم عامل های مختلف نصب می شود. این در حالی است که سایر نرم افزارهای GIS از این مزیت بهرمند نیستند.

نرم افزار QGIS با 48 زبان دنیا

این نرم افزار از زبان های مختلف دنیا پشتیبانی می کند و برای آموزش QGIS در هر کشوری می توان کار آموزش را با زبان همان کشور هم انجام داد. تا نسخه 2 نرم افزار QGIS زبان پارسی نیز در بین این زبان ها بود اما از نسخه 3 به بعد هنوز کسی داوطلب ایجاد دیکشنری فارسی برای QGIS نشده است.

پشتیبانی کیو جی ای اس از زبان فارسی

جامعه بزرگ QGIS

سورس کد نرم افزار QGIS در سایت گیت هاب قرار دارد. بیش از 2400 نسخه از آن انشعاب گرفته شده است و این نشان می دهد که تیم بزرگی از برنامه نویسان در حال کار روی آن هستند. همچنین همان طور که در تصویر زیر می بینید 10 ساعت پیش یک نسخه از سورس کد بارگزاری شده است و این نشان از زنده بود و پویایی این نرم افزار است.

افزونه های QGIS

ساختار نرم افزار QGIS پلاگین محور است و برنامه نویسان از سر تا سر دنیا برای آن پلاگین هایی را به رایگان توسه داده اند و امکانات GIS متنوعی را به آن افزوده اند. البته پلاگین های پولی هم وجود دارد.

پلاگین های QGIS

QGIS یک پلتفرم است نه یک نرم افزار

جامعه گسترده QGIS و متن باز بودن آن باعث شده است که توسعه های آن در چندین جهت اتفاق بیفتد و QGIS از یک نرم افزار QGIS ساده به سمت یک پلتفرم حرکت کرده است. نرم افزارهای Desktop GIS ساده فقط می توانند روی یک رایانه نصب شوند و مورد استفاده قرار گیرند اما QGIS امکان راه اندازی یک سرور GIS توسط نسخه QGIS Server را فراهم کرده تا با استفاده از آن بتوانید نقشه ها را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید. توسط افزونه های متعدد می توانید به راحتی یک وب جی آی اس با QGIS راه اندازی کنید و نقشه هایتان را در بستر وب با دیگران به اشتراک بگذارید. بستر پردازش ابری QGIS موسوم به QGIS Cloud امکان استفاده از نقشه ها و داده های مکانی تان بر بستر پردازش ابری را فراهم آورده است و عملا دستیابی به GIS ابری یا کلود GIS فراهم شده است. همچنین اپلیکیشن های موبایل نظیر اپلیکیشن QFIELD امکان استفاده از نقشه ها و داده های مکانی بر روی موبایل و دستیابی به یک موبایل GIS را فراهم کرده است.

همیشه یک ریسک برای استفاده از نرم افزارهای متن باز به خصوص نرم افزارهای GIS متن باز وجود دارد. اگر توسعه دهندگان آن نرم افزار، پشتیبانی و توسعه آن را رها کنند چه بر سر ما می آید؟

نرم افزار QGISم ورد حمایت OSgeo

نرم افزار QGIS مورد حمایت مالی OSGeo

بنیاد متن باز مکانی یا OSGeo بنیادی است که نرم افزارهای متن باز GIS را مورد حمایت مالی قرار می دهد تا فرآیند توسعه آنها هیچ گاه متوقف نشود. نرم افزار QGIS یکی از پروژه های مورد حمایت بنیاد OSGeo می باشد.

افزایش توجه ها به QGIS

در سال های گذشته رشد QGIS به سرعت اتفاق افتاده و این باعث شده که توجه جامعه جهانی به سرعت به آن جلب شود. برای اثبات این ادعا می توانید به آمار گوگل ترندز نگاهی بیندازیم.

نرم افزار QGIS از نگاه Google Trends

اگر در گوگل ترندز سه نرم افزار GIS مشهور یعنی نرم افزار ArcGIS، نرم افزار ArcGIS Pro و نرم افزار QGIS را اضافه کنید و آمار جهانی آن از سال 2004 تا الان را فیلتر کنید مشاهده می کنید که نرم افزار QGIS از لحاظ میزان جستجو و تقاضا به پای نرم افزار ArcGIS رسیده است و حتی میزان جستجوی آن از نرم افزار ArcGIS Pro نیز بیشتر است.

برای مشاهده گزارش Google Trends درباره مقایسه QGIS و ArcGIS اینجا کلیک کنید.

مقایسه نرم افزار QGIS و نرم افزار ArcGIS

کدام نرم افزار GIS بهتر است؟ این سوال را برخی از مخاطبین آکادمی GISPlus از ما می پرسند. پاسخ را در ویدیوی زیر بیابید که مفصل توضیح داده ام.

سایت G2 که مرجعی برای مقایسه نرم افزارهای مختلف است، مقایسه معتبری بین نرم افزار QGIS و نرم افزار ArcGIS انجام داده است. می توانید گزارش مقایسه نرم افزار QGIS با نرم افزار ArcGIS در سایت G2 را بخوانید.

معایب QGIS

درباره مزایای نرم افزار QGIS صحبت کردیم اما هیچ چیز در این دنیا بدون عیب نیست. در اینجا چند عیب نرم افزار QGIS را که در سال های گذشته ما با آنها مواجه بوده ایم را آورده ام.

دانلود و نصب نرم افزار QGIS

ابتدا باید دانلود نرم افزار QGIS را از سایت اصلی آن یعنی QGIS.org انجام دهید. سپس می توانید نصب نرم افزار QGIS را بسیار ساده و سریع انجام دهید. تمامی مراحل این کار را در ویدیوی آموزشی زیر توضیح داده ایم.

آشنایی با محیط نرم افزار QGIS

اگر با GIS آشنا نیستید حتما خیلی دوست دارید با محیط GIS از نزدیک آشنا شوید و ببینید یک نرم افزار GIS چه شکلی است. بیایید تا در این ویدیو محیط نرم افزار QGIS را به شما نشان دهم و مروری بر قابلیت های QGIS داشته باشیم.

کار عملی با نرم افزار QGIS

بعد از اینکه شما را با نرم افزار QGIS و چرایی استفاده از QGIS آشنا کردیم الان بهتر است آموزش QGIS را به طور عملی شروع کنیم. در این قسمت می خواهیم قابلیت های GIS را در نرم افزار QGIS به شما آموزش دهیم. اگرچه آموزش QGIS بسیار گسترده است اما هدف این است شما یک آموزش رایگان QGIS را اینجا دریافت کنید. پس ویدیوی زیر را از دست ندهید.

برنامه نویسی پایتون در QGIS، مولودی به نام PyQGIS

امروزه زبان برنامه نویسی پایتون جای خود را در دنیا و بازار کار به خوبی باز کرده است. همچنین زبان برنامه نویسی پایتون در GIS جایگاه بسیار ویژه ای پیدا کرده است.

از زبان پایتون در برنامه نویسی GIS به خوبی بهره برداری شده است و پایتون در برنامه نویسی Desktop GIS و نیز برنامه نویسی Web GIS به خوبی جایگاه خود را باز کرده است. یکی از کاربردهای اصلی زبان پایتون در GIS، استفاده از آن در نرم افزار ArcGIS و نیز نرم افزار QGIS است.

در نرم افزار ArcGIS می توانید با استفاده از کتابخانه ArcPy و در نرم افزار QGIS  نیز می توانید از کتابخانه PyQGIS استفاده کنید و با برنامه نویسی پایتون کدهایی بنویسید که کارهای شما را در این دو نرم افزار GIS ساده تر و سریع تر نمایند و حتی ماژول هایی تولید کنید و به این دو نرم افزار اضافه نمایید.

آشنایی با PyQGIS

در مطلب آموزشی آشنایی با PyQGIS تلاش کردیم شما را خیلی سریع با برنامه نویسی پایتون در QGIS آشنا کنیم. می توانید آن مطلب را مطالعه نمایید.

فیلم آشنایی سریع با PyQGIS

چت بات ChatGPT و نرم افزار QGIS

اگر با چت جی پی تی آشنا هستید می دانید که این چت بات قدرت هوش مصنوعی را به کمک ما آورده است. به عنوان یک فرد فعال در زمینه GIS، باید بدانید که می توانید از ChatGPT به عنوان یک دستیار خبره کنار دستتان استفاده کنید و خیلی از کارهای خود در زمینه GIS را به او بسپارید. قبلا در مطلب آموزشی چت جی پی تی و GIS به طور کامل به بررسی نقش ChatGPT در GIS پرداخته ام که می توانید آن را به طور مفصل از طریق ویدیوی آموزشی رایگان که قرار داده ام مشاهده نمایید.

در این ویدیوی کوتاه از ChatGPT خواسته ام که نمونه کدی را برای اجرا در PyQGIS بنویسد که یک Shapefile را به طور اتوماتیک در QGIS اضافه نماید. بیایید به نحوه انجام این کار با هوش مصنوعی در GIS آشنا شویم.

راه اندازی WebGIS با QGIS

همان طور که گفتیم QGIS یک پلتفرم است نه یک نرم افزار GIS. شما می توانید به سادگی با پلاگین های رایگان QGIS نقشه هایی که در محیط QGIS افزوده اید را به یک وب جی آی اس با QGIS تبدیل کنید. البته این WebGIS بسیار ساده است اما می تواند خیلی از نیازهای کاربران را برآورده کند. حتی این WebGIS را می توانید بر روی یک هاست اینترنتی هم قرار دهید و دسترسی به آن را از هر جایی امکان پذیر کنید.

راه اندازی وب جی آی اس با QGIS در یک دقیقه!

برای این که به شما نشان دهم راه اندازی وب جی آی اس با QGIS چقدر ساده است این کار را در یک ویدیوی 1 دقیقه ای انجام می دهم. اگر تمایل داشتید می توانید فیلم کامل آن را به رایگان دانلود نمایید.

یادگیری QGIS عمیق تر و بیشتر

اگر می خواهید یادگیری QGIS را هدفمندتر و حرفه ای تر دنبال کنید می توانید از منابع آموزشی متعدد استفاده کنید. در اینجا چند منبع برای یادگیری QGIS به شما معرفی می کنم.

فیلم رایگان آموزش QGIS

من یک کارگاه رایگان آشنایی با QGIS برگزار کردم که خلاصه ای از نکات آن را اینجا اشاره کردم اما اگر می خواهید نکات این آموزش را به همراه جزئیات بیشتر به صورت یک فیلم رایگان 70 دقیقه ای داشته باشید می توانید همین الان آن را به رایگان دانلود نمایید.

کتاب آموزش QGIS

اگر می خواهید یادگیری QGIS را با کتاب آموزش QGIS جلو بروید می توانید از کتاب های انگلیسی که در تصویر می بینید استفاده نمایید. تا لحظه نگارش این نوشته کتاب فارسی مناسب در بازار ایران برای آموزش QGIS وجود ندارد.

کتاب آموزش QGIS

لیست برخی کتاب های آموزش QGIS را هم می توانید از سایت اصلی آن مشاهده نمایید. مشاهده لیست کتاب های QGIS

لیست 13 کتاب کاربری QGIS که در سال 2024 بهتر است بخوانید

دوره آموزش QGIS

اگر برای یادگیری و آموزش QGIS نیاز به دوره آموزشی دارید ما به شما دو آموزش بسیار عالی را معرفی می کنیم.

مینی دوره آموزش QGIS

با مینی دوره آموزش QGIS، خیلی سریع و ساده و کاملا عملی یادگیری QGIS را شروع کنید

مدت آموزش: 3 ساعت

فرمت: فیلم MP4 قابل دانلود

299,000تومان

دوره جامع آموزش QGIS

با مینی دوره آموزش QGIS، خیلی سریع و ساده و کاملا عملی یادگیری QGIS را شروع کنید

مدت: مقدماتی ۲۰ ساعت | پیشرفته ۱۰ ساعت

فرمت: ویدیوی ضبط شده محافظت شده

900,000تومان

دوره آموزش QGIS حضوری ویژه سازمان ها و شرکت ها

اگر کارشناس یا مدیر یک سازمان دولتی یا شرکت هستید می توانید درخواست برگزاری دوره آموزش QGIS به صورت حضوری یا آنلاین را داشته باشید. آکادمی GISPlus دپارتمان آموزش GIS و مشاوره GIS شرکت بهین رایانش آزاد است.

ما تاکنون دوره آموزش QGIS را در سازمان های زیادی برگزاری کرده ایم. برای درخواست دوره آموزش QGIS با شرکت (شماره های بالای سایت) تماس بگیرید.

برخی از شرکت کنندگان سازمانی دوره آموزش QGIS

لطفا به این نوشته امتیاز دهید

اگر این نوشته آموزشی به شما کمک کرد، سپاسگزار می شویم که به آن امتیاز دهید تا به سایر کاربران سایت هم نمایش داده شود

چقدر این مطلب مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

لطفا در بخش نظرات و دیدگاه ها در پایین همین صفحه هم نظر، انتقاد و پیشنهاد خود را بنویسید تا برای بهتر شدنمان از دیدگاه شما بهرمند شویم.

2 دیدگاه برای “آموزش QGIS از نصب نرم افزار QGIS تا یادگیری آن

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش پیشنهادی GISPlus

مینی دوره آموزش QGIS
Sale!
299,000تومان

یه خبری هست!

وب GIS با نرم افزار QGIS

این مقالات را هم بخوانید!

ثبت در خواست مشاوره

اگر برای شروع آموزش QGIS جدی هستید و نیاز به راهنمایی دارید، درخواست مشاوره ثبت کنید. ما با شما تماس می گیریم و کمک تان خواهیم کرد.

مشاوره دوره QGIS
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
آموزش رایگان QGIS

فیلم رایگان این مطالب

دوست دارید همه مطالب این صفحه را در یک فیلم دریافت کنید؟ در فیلم رایگان کارگاه آشنایی عملی با QGIS تمامی مطالب این نوشته را به همراه آموزش های دیگر در 70 دقیقه برای شما آماده کرده ام. می توانید همین الان این ویدیوی رایگان را دانلود کنید.

دانلود پادکست کسب درامد از GIS

دانلود فیلم چطور برنامه نویس GIS حرفه ای شویم؟